Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
Ewelina Drelich

Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Wzdęcia w ciąży pojawiają się zazwyczaj na początku ciąży i mogą występować przez pierwszy trymestr lub przez cały okres jej trwania. Wzdęcia to efekt gromadzenia w jelitach nadmiaru gazów. Wzdęcia i gazy w ciąży są dolegliwością, na którą skarży się większość kobiet. Problem dotyczy nawet kobiet, u których przed zajściem w ciążę dolegliwości tego typu nie występowały.

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Wzdęcia w ciąży mogą być spowodowane spożywaniem produktów, które są długo trawione i przez to mają tendencję do zalegania w jelitach. Drugą przyczyną jest połykanie powietrza w trakcie spożywania posiłków. Trzecia przyczyna jest ściśle związana ze zmianami fizjologicznymi i hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży. Zwiększona produkcja estrogenów, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciąży, spowalnia procesy trawienne. Sytuację pogarsza rozrastająca się macica naciskająca na jelita i utrudniająca odpływ gazu. Również częste zaparcia stanowią naturalną blokadę dla ujścia gazów. Wszystko to sprawia, że wydzielające się gazy nie mogą być swobodnie wydalane z organizmu, a to powoduje wzdęcia.

Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Pojawiające się wzdęcia i gazy w ciąży są dolegliwością utrudniającą normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają uwolnić się od tego problemu oraz zapobiec pojawianiu się go na nowo. Najprostszą receptą na wzdęty brzuch w ciąży jest zmiana diety. Odpowiednia dieta to taka, której podstawą są lekkostrawne produkty.

Kobiety z tendencją do powstawania wzdęć w ciąży powinny unikać spożywania produktów strączkowych oraz kapustnych, ograniczyć jedzenie mięsa i unikać napojów gazowanych. Należy też zminimalizować ilość cukru, ponieważ sacharoza, fruktoza i glukoza powodują wzdęcia i gazy – nie tylko w ciąży. Istotną rolę odgrywają także wielkość porcji, regularność spożywania posiłków oraz sposób jedzenia.

Szybkie, nieregularne jedzenie dużych porcji zwiększa prawdopodobieństwo powstania wzdęć w ciąży. W trakcie szybkiego spożywania pokarmów kęsy nie są w wystarczający sposób przeżuwane, przez co są trudniejsze do strawienia i dłużej zalegają w jelitach. Należy kierować się zasadą: mniej, ale częściej i wolniej.

Powiązane produkty

Wzdęcia w ciąży a nietolerancje pokarmowe

Kobiety z nietolerancjami pokarmowymi, np. glutenu lub laktozy, to grupa szczególnie narażona na powstawanie i nadmierne gromadzenie się gazów w ciąży. Kobiety z nietolerancją laktozy powinny unikać spożywania produktów mlecznych, a jeśli już mają na nie ochotę, powinny wybierać te bez zawartości laktozy. W przypadku nietolerancji fruktozy należy unikać spożywania owoców. Kobiety z nietolerancją glutenu, w celu uniknięcia powstawania gazów i wzdęć, nie powinny jeść białego pieczywa i produktów z pszenicy oraz innych źródeł glutenu. Można je zastąpić odpowiednikami bez glutenu.

Pomocne leki i zioła na wzdęcia w ciąży

Ciąża to okres, w którym możliwość stosowania farmakoterapii jest mocno ograniczona. Skuteczną i dozwoloną substancją leczniczą na wzdęcia w ciąży jest symetykon. Występuje w postaci kapsułek oraz kropli.

Na powodujące wzdęcia gazy pomocne w ciąży są również napary z ziół: kopru włoskiego, kminku, rumianku, majeranku i lawendy lekarskiej. Wiele z tych ziół można stosować jako przyprawy w kuchni, ułatwiając tym samym trawienie potraw. Kupując gotowe mieszanki ziołowe na wzdęcia, należy uważnie analizować ich skład. W czasie ciąży zabronione jest stosowanie mięty polnej, piołunu, krwawnika pospolitego czy żeń-szenia, aloesu i lubczyku.

Wzdęcia w ciąży a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to doskonały sposób zarówno na pozbycie się zalegających gazów w jelitach, jak i zapobieganie występowaniu bolesnych wzdęć w ciąży. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna niewymagająca wysokiej intensywności, jak np. spacer czy ćwiczenia z piłką, usprawnia perystaltykę jelit, ułatwiając wydalanie nadmiernej produkcji gazów z organizmu. Ponadto aktywność fizyczna reguluje częstość wypróżnień i zapobiega zaparciom.

Jeżeli wyżej opisane sposoby walki z wzdęciami w ciąży okażą się nieskuteczne, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. W przypadku pojawienia się dodatkowych objawów w postaci wymiotów, biegunki lub innych zaburzeń układu pokarmowego wizyta u specjalisty jest obowiązkowa. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij