Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
Wzdęcia w ciąży pojawiają się zazwyczaj na początku ciąży i mogą występować przez pierwszy trymestr lub przez cały okres jej trwania. Wzdęcia to efekt gromadzenia w jelitach nadmiaru gazów. Wzdęcia i gazy w ciąży są dolegliwością, na którą skarży się większość kobiet. Problem dotyczy nawet kobiet, u których przed zajściem w ciążę dolegliwości tego typu nie występowały.
Wzdęcia w ciąży – przyczyny
Wzdęcia w ciąży mogą być spowodowane spożywaniem produktów, które są długo trawione i przez to mają tendencję do zalegania w jelitach. Drugą przyczyną jest połykanie powietrza w trakcie spożywania posiłków. Trzecia przyczyna jest ściśle związana ze zmianami fizjologicznymi i hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży. Zwiększona produkcja estrogenów, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciąży, spowalnia procesy trawienne. Sytuację pogarsza rozrastająca się macica naciskająca na jelita i utrudniająca odpływ gazu. Również częste zaparcia stanowią naturalną blokadę dla ujścia gazów. Wszystko to sprawia, że wydzielające się gazy nie mogą być swobodnie wydalane z organizmu, a to powoduje wzdęcia.
Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
Pojawiające się wzdęcia i gazy w ciąży są dolegliwością utrudniającą normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają uwolnić się od tego problemu oraz zapobiec pojawianiu się go na nowo. Najprostszą receptą na wzdęty brzuch w ciąży jest zmiana diety. Odpowiednia dieta to taka, której podstawą są lekkostrawne produkty.
Szybkie, nieregularne jedzenie dużych porcji zwiększa prawdopodobieństwo powstania wzdęć w ciąży. W trakcie szybkiego spożywania pokarmów kęsy nie są w wystarczający sposób przeżuwane, przez co są trudniejsze do strawienia i dłużej zalegają w jelitach. Należy kierować się zasadą: mniej, ale częściej i wolniej.
Wzdęcia w ciąży a nietolerancje pokarmowe
Kobiety z nietolerancjami pokarmowymi, np. glutenu lub laktozy, to grupa szczególnie narażona na powstawanie i nadmierne gromadzenie się gazów w ciąży. Kobiety z nietolerancją laktozy powinny unikać spożywania produktów mlecznych, a jeśli już mają na nie ochotę, powinny wybierać te bez zawartości laktozy. W przypadku nietolerancji fruktozy należy unikać spożywania owoców. Kobiety z nietolerancją glutenu, w celu uniknięcia powstawania gazów i wzdęć, nie powinny jeść białego pieczywa i produktów z pszenicy oraz innych źródeł glutenu. Można je zastąpić odpowiednikami bez glutenu.
Pomocne leki i zioła na wzdęcia w ciąży
Ciąża to okres, w którym możliwość stosowania farmakoterapii jest mocno ograniczona. Skuteczną i dozwoloną substancją leczniczą na wzdęcia w ciąży jest symetykon. Występuje w postaci kapsułek oraz kropli.
Na powodujące wzdęcia gazy pomocne w ciąży są również napary z ziół: kopru włoskiego, kminku, rumianku, majeranku i lawendy lekarskiej. Wiele z tych ziół można stosować jako przyprawy w kuchni, ułatwiając tym samym trawienie potraw. Kupując gotowe mieszanki ziołowe na wzdęcia, należy uważnie analizować ich skład. W czasie ciąży zabronione jest stosowanie mięty polnej, piołunu, krwawnika pospolitego czy żeń-szenia, aloesu i lubczyku.
Wzdęcia w ciąży a aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna to doskonały sposób zarówno na pozbycie się zalegających gazów w jelitach, jak i zapobieganie występowaniu bolesnych wzdęć w ciąży. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna niewymagająca wysokiej intensywności, jak np. spacer czy ćwiczenia z piłką, usprawnia perystaltykę jelit, ułatwiając wydalanie nadmiernej produkcji gazów z organizmu. Ponadto aktywność fizyczna reguluje częstość wypróżnień i zapobiega zaparciom.