Jakie objawy na początku ciąży powinny nas zaniepokoić?
Łukasz Stelmaszczyk

Jakie objawy na początku ciąży powinny nas zaniepokoić?

Krwawienie na początku ciąży, ból brzucha, niedokrwistość, wymioty – to tylko niektóre objawy, mogące wystąpić na początku ciąży, które budzą ogromny niepokój przyszłych mam. Co oznaczają i jak na nie reagować?

Każda kobieta jest inna i jej organizm może inaczej reagować na zmiany związane z ciążą. Dlatego o każdym niepokojącym objawie czy sytuacji należy informować lekarza prowadzącego. Poniżej kilka objawów występujących dosyć często we wczesnej ciąży, które mogą budzić lęk przyszłych mam.

Plamienie i krwawienie na początku ciąży

We wczesnej ciąży jest objawem niepokojącym. Zazwyczaj występuje samoistnie, choć może być wywołane przez wysiłek fizyczny, pracę fizyczną bądź stosunek płciowy. Czasem delikatne plamienie może być spowodowane badaniem ginekologicznym. W przypadku małego krwawienia, tak zwanego plamienia, kobieta zazwyczaj zdaje sobie z niego sprawę dopiero w momencie, kiedy zobaczy małą ilość krwi na papierze toaletowym w trakcie oddawania moczu lub na bieliźnie. Większe krwawienia są odczuwalne i widoczne gołym okiem. Z dróg rodnych może wydostawać się sama krew lub krew ze skrzepami i fragmentami tkanek.

Niewątpliwie w przypadku wystąpienia krwawienia bądź plamienia należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeżeli krwawienie jest bardzo duże, trzeba niezwłocznie udać się do szpitala, w którym dyżuruje lekarz ginekolog.

Ból brzucha i podbrzusza

Już od samego początku ciąży w brzuchu mamy zachodzą duże zmiany. W sposób istotny i szybki rośnie trzon macicy, pociągając za sobą cały mechanizm więzadłowy, na którym jest podwieszona. Powiększanie się macicy powoduje napięcie brzucha. Jelita mają mniej miejsca w jamie brzusznej, dlatego częściej występują wzdęcia. Są to normalne dolegliwości ciążowe. Natomiast jeśli ból pojawia się nagle, jest silny, występuje regularnie lub jeśli brzuch twardnieje, towarzyszy temu plamienie czy krwawienie, to należy się pilnie skontaktować z lekarzem ginekologiem, który sprawdzi szyjkę macicy, wykluczy kolkę wątrobową, nerkową i inne zagrażające mamie i dziecku stany.

Powiązane produkty

Mdłości i wymioty na początku ciąży

Mdłości czy nawet wymioty towarzyszą bardzo wielu kobietom na początkowym etapie ciąży (50-90% ciężarnych). Jeśli dolegliwości są niewielkie lub umiarkowanie nasilone, nie stanowią problemu klinicznego, a objawy można łagodzić domowymi sposobami oraz lekami bez recepty dostępnymi w aptece. Jednakże u 0,3-2% ciężarnych wymioty mogą przybrać ciężki przebieg. Mówimy wtedy o niepowściągliwych wymiotach ciężarnych (z ang. hyperemesis gravidarum, HG). Ze względu na brak jednoznacznej definicji HG, uważa się je za rozpoznanie kliniczne, charakteryzujące się występowaniem uporczywych, ciężkich wymiotów, mogących powodować zmniejszenie masy ciała w stosunku do masy sprzed ciąży o 5 lub więcej procent. Inna definicja mówi, że są to wymioty i nudności pojawiające się przed 20 tygodniem ciąży i na tyle ciężkie, że wymagają hospitalizacji.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych mogą być przyczyną małej masy urodzeniowej noworodka, zbyt małej masy ciała płodu w stosunku do wieku ciążowego (hipotrofii płodu) oraz porodu przedwczesnego przed ukończonym 37 tygodniem ciąży. U mamy mogą powodować zaburzenia elektrolitowe, odwodnienie, kwasicę, ketonurię, owrzodzenie przełyku i znaczną utratę masy ciała.

Leczenie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych wymaga hospitalizacji, odpowiedniego nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów oraz farmakoterapii (głównie leków przeciwwymiotnych).

Niedokrwistość

Początki pierwszego trymestru ciąży to okres, w którym większość kobiet odczuwa znaczne zmęczenie i senność. Taki stan jest zupełnie fizjologiczny. Zdarza się, że dolegliwości te mogą być nasilone z powodu obniżonych wartości parametrów związanych z krwinkami czerwonymi (erytrocytami) w morfologii, takich jak: hemoglobina, hematokryt, ilość erytrocytów w mililitrze, MCV, MCH, MCHC. Dlatego należy poinformować lekarza o złym samopoczuciu i zmęczeniu, aby zlecił wykonanie morfologii krwi. Lekarz, po zinterpretowaniu wyników, może dołączyć do standardowych suplementów diety dla danego trymestru dodatkowo żelazo. W przypadku bardzo dużej niedokrwistości wskazana jest hospitalizacja i ewentualne przetoczenie preparatów krwiopochodnych.

Zakażenia układu moczowego w ciąży

Niepokojącym objawem na początku ciąży, ale również w II i III trymestrze, jest zakażenie układu moczowego (ZUM). Jest ono jednym z najczęściej występujących schorzeń w ciąży. Kobiety narażone są na ZUM bardziej niż mężczyźni ze względu na inną budowę dolnych dróg moczowych. Dodatkowo prawdopodobieństwo ZUM wzrasta w czasie ciąży ze względu na poszerzenie cewki moczowej i gorszy przepływ moczu. Objawy ze strony układu moczowego, jak pieczenie i ból przy oddawaniu moczu czy znacznie częstsze oddawanie moczu, wymagają konsultacji z lekarzem ginekologiem i ewentualnego zlecenia dodatkowych badań oraz leczenia. Należy pamiętać, że w kalendarzu badań w ciąży badanie ogólne moczu wykonuje się co wizytę.

Jeżeli mimo braku występowania objawów wyniki badania ogólnego moczu są nieprawidłowe, należy wykonać posiew moczu i włączyć leczenie – taki stan nazywamy bezobjawowym bakteriomoczem, który w czasie ciąży wymaga leczenia.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Kobieta ciężarna podczas każdej wizyty kontrolnej w czasie ciąży powinna mieć mierzone ciśnienie tętnicze krwi. W pierwszym trymestrze ciąży pierwszorazowo wykryte wysokie wartości ciśnienia tętniczego są zazwyczaj spowodowane nadciśnieniem tętniczym sprzed ciąży (występuje ono u 1-5% ciężarnych). Kobieta, u której w dwóch pomiarach wartości ciśnienia skurczowego jest ono większe lub równe 140 mmHg i/lub wartość ciśnienia rozkurczowego jest większa lub równa 90 mmHg w pierwszym trymestrze, powinna być pod specjalną opieką lekarza. Ponadto powinna się zaopatrzyć w aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego z mankietem na ramię i mierzyć ciśnienie 2-3 razy dziennie. Jeśli wartości ciśnienia tętniczego w pomiarach domowych będą się zbliżać do 140/90 mmHg lub przekraczać tę wartość, należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego.

Cytologia i badanie piersi

Podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa przyszła mama powinna mieć wykonaną cytologię oraz wykonane badanie palpacyjne piersi. Są to bardzo ważne badania. Jeżeli ich wyniki są nieprawidłowe, należy pogłębić diagnostykę zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa.

Trzeba pamiętać, że o każdych niepokojących objawach należy niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego ciążę, a w sytuacjach szczególnych nawet udać się do szpitala, w którym dyżuruje lekarz ginekolog.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij