Przebieg trzeciego trymestru ciąży
Anna Posmykiewicz

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy kobieta szykuje się już do porodu i coraz bardziej pragnie, aby ten moment już nastąpił. Nie może się już bowiem doczekać, kiedy na świecie pojawi się jej wyczekane dziecko, będzie mogła je wziąć na ręce i przytulić. Jednak trzeci trymestr ciąży to również okres, który z perspektywy całej ciąży jest dla kobiety zwykle najcięższy. Obecne są wtedy zwykle dość nieprzyjemne dolegliwości, które niestety mogą nasilać się wraz z każdym tygodniem. Poznaj objawy charakterystyczne dla trzeciego trymestru ciąży.

Nieprzyjemne dolegliwości w trzecim trymestrze

Dość częstą dolegliwością, która pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, jest przede wszystkim zgaga. Pojawia się dlatego, że zwieracz przełyku, który zaciska przełyk i w normalnych warunkach uniemożliwia cofanie się treści pokarmowej z żołądka, jest rozluźniony na skutek działania hormonów płciowych. I właśnie tym sposobem treść pokarmowa z żołądka wraca do przełyku i daje nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, czyli zgagi. Co zrobić, aby spróbować uniknąć tego typu dolegliwości lub chociaż zmniejszyć ich nasilenie? Przede wszystkim każda ciężarna powinna pamiętać, aby nie najadać się do granic swoich możliwości – lepiej jeść częściej, ale w mniejszych ilościach; wtedy też istnieje szansa, że pokarm nie będzie cofał się z żołądka do przełyku. Poza tym nie powinno się też spożywać posiłku bezpośrednio przed położeniem się do łóżka, a w łóżku właśnie najlepiej układać się w pozycji, w której głowa i klatka piersiowa będą wyżej niż żołądek – czyli na przykład w pozycji półleżącej.

Ponadto bardzo często w okresie trzeciego trymestru ciąży kobiety cierpią z powodu częstszego oddawania moczu. Dzieje się tak dlatego, że wraz z upływem czasu i rozwojem ciąży macica coraz bardziej zaczyna uciskać na pęcherz moczowy; tym samym kobieta odczuwa ciągłe parcie na mocz. Zdarza się czasami, że jest ono tak silne, że dochodzi do popuszczania niewielkich ilości moczu.

W trzecim trymestrze ciąży kobiety zwykle skarżą się również z powodu obrzęków kończyn dolnych. U niektórych z nich obrzęki te nie są mocno nasilone, jednak część przyszłych mam miewa tak obrzęknięte kończyny, że nie jest w stanie założyć butów. Zdarza się też, że obrzęki obejmują również dłonie oraz twarz kobiety ciężarnej, Powstawanie obrzęków na kończynach dolnych ma związek z tym, że powiększająca się ciężarna macica uciska na żyły biodrowe i powoduje, że krew nie może odpływać. Ponadto na powstawanie obrzęków ma również wpływ powiększające się łożysko krwi krążącej oraz nadmierne zatrzymywanie płynów w kobiecym organizmie na skutek zmian hormonalnych.

Aby spróbować zminimalizować ryzyko powstania obrzęków kończyn dolnych, ciężarna kobieta powinna unikać długiego stania oraz chodzenia. Warto też, kiedy przyszła mama jest w domu i odpoczywa, układać nogi nieco wyżej – na krześle lub też na oparciu kanapy.

W czasie trzeciego trymestru ciąży kobietom bardzo często dokuczają też zaparcia. Mają one związek przede wszystkim ze zwolnioną pracą przewodu pokarmowego – w ten sposób działa bowiem progesteron, który hamuje perystaltykę jelit. Poza tym wraz z biegiem czasu coraz większa macica zaczyna uciskać na końcowy odcinek przewodu pokarmowego, jakim jest jelito grube, co również utrudnia oddanie stolca.

Aby przeciwdziałać zaparciom, każda ciężarna powinna pamiętać o tym, aby jej dieta była bogata w błonnik – należy zatem spożywać dużą ilość warzyw i owoców, jak również warto jeść pełnoziarniste ciemne pieczywo, natomiast w odstawkę powinny pójść tłuste i smażone potrawy. Konieczne jest również picie dużej ilości wody.

Trzeba pamiętać również o tym, że typową dolegliwością trzeciego trymestru ciąży jest ból pleców, zwłaszcza odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mają związek przede wszystkim z dość znacznym przyrostem masy ciała – większa niż normalnie waga jest po prostu zbyt dużym obciążeniem dla pleców, dlatego pojawia się nieprzyjemny ból i dyskomfort. Zdarza się też, że za ból odpowiedzialny jest ucisk coraz większej macicy na niektóre nerwy.

Kontroluj skurcze

Typowym objawem trzeciego trymestru ciąży jest także twardnienie brzucha. Im bliżej rozwiązania ciąży, tym częściej brzuch może stawać się twardy. Dlaczego? Ponieważ twardnienie brzucha to nic innego, jak skurcze przepowiadające, które „przygotowują” macicę do porodu. Są one zjawiskiem fizjologicznym i nie są groźne.

Jednak w sytuacji, w której skurcze przepowiadające zaczynają pojawiać się w regularnych odstępach czasowych i stają się bolesne, konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze swoim ginekologiem prowadzącym. Może to być niestety oznaką porodu przedwczesnego i ginekolog będzie musiał spróbować powstrzymać przedwczesne przyjście dziecka na świat.

Wszystkie te dolegliwości mogą niestety bardzo uprzykrzać przyszłej mamie ostatnie chwile bycia w ciąży. Jednak trzeci trymestr ciąży jest mimo wszystko okresem przede wszystkim pozytywnym, w którym kobieta pełną parą szykuje się już do bycia mamą. W związku z tym same pozytywne emocje goszczą w psychice ciężarnej kobiety. Przyszła mama zwykle bardzo się cieszy, że za chwilę w końcu zobaczy swoje maleństwo, że w końcu będzie mogła je nakarmić i przytulić. Dzięki pozytywnemu samopoczuciu kobieta nie tylko wygląda promiennie, ale także jest pełna energii, choć tak naprawdę trzeci trymestr ciąży jest dla jej organizmu najbardziej obciążający.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.