Przebieg trzeciego trymestru ciąży
Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy kobieta szykuje się już do porodu i coraz bardziej pragnie, aby ten moment już nastąpił. Nie może się już bowiem doczekać, kiedy na świecie pojawi się jej wyczekane dziecko, będzie mogła je wziąć na ręce i przytulić. Jednak trzeci trymestr ciąży to również okres, który z perspektywy całej ciąży jest dla kobiety zwykle najcięższy. Obecne są wtedy zwykle dość nieprzyjemne dolegliwości, które niestety mogą nasilać się wraz z każdym tygodniem. Poznaj objawy charakterystyczne dla trzeciego trymestru ciąży.
Nieprzyjemne dolegliwości w trzecim trymestrze
Dość częstą dolegliwością, która pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, jest przede wszystkim zgaga. Pojawia się dlatego, że zwieracz przełyku, który zaciska przełyk i w normalnych warunkach uniemożliwia cofanie się treści pokarmowej z żołądka, jest rozluźniony na skutek działania hormonów płciowych. I właśnie tym sposobem treść pokarmowa z żołądka wraca do przełyku i daje nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, czyli zgagi. Co zrobić, aby spróbować uniknąć tego typu dolegliwości lub chociaż zmniejszyć ich nasilenie? Przede wszystkim każda ciężarna powinna pamiętać, aby nie najadać się do granic swoich możliwości – lepiej jeść częściej, ale w mniejszych ilościach; wtedy też istnieje szansa, że pokarm nie będzie cofał się z żołądka do przełyku. Poza tym nie powinno się też spożywać posiłku bezpośrednio przed położeniem się do łóżka, a w łóżku właśnie najlepiej układać się w pozycji, w której głowa i klatka piersiowa będą wyżej niż żołądek – czyli na przykład w pozycji półleżącej.
Ponadto bardzo często w okresie trzeciego trymestru ciąży kobiety cierpią z powodu częstszego oddawania moczu. Dzieje się tak dlatego, że wraz z upływem czasu i rozwojem ciąży macica coraz bardziej zaczyna uciskać na pęcherz moczowy; tym samym kobieta odczuwa ciągłe parcie na mocz. Zdarza się czasami, że jest ono tak silne, że dochodzi do popuszczania niewielkich ilości moczu.
W trzecim trymestrze ciąży kobiety zwykle skarżą się również z powodu obrzęków kończyn dolnych. U niektórych z nich obrzęki te nie są mocno nasilone, jednak część przyszłych mam miewa tak obrzęknięte kończyny, że nie jest w stanie założyć butów. Zdarza się też, że obrzęki obejmują również dłonie oraz twarz kobiety ciężarnej, Powstawanie obrzęków na kończynach dolnych ma związek z tym, że powiększająca się ciężarna macica uciska na żyły biodrowe i powoduje, że krew nie może odpływać. Ponadto na powstawanie obrzęków ma również wpływ powiększające się łożysko krwi krążącej oraz nadmierne zatrzymywanie płynów w kobiecym organizmie na skutek zmian hormonalnych.
W czasie trzeciego trymestru ciąży kobietom bardzo często dokuczają też zaparcia. Mają one związek przede wszystkim ze zwolnioną pracą przewodu pokarmowego – w ten sposób działa bowiem progesteron, który hamuje perystaltykę jelit. Poza tym wraz z biegiem czasu coraz większa macica zaczyna uciskać na końcowy odcinek przewodu pokarmowego, jakim jest jelito grube, co również utrudnia oddanie stolca.
Trzeba pamiętać również o tym, że typową dolegliwością trzeciego trymestru ciąży jest ból pleców, zwłaszcza odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mają związek przede wszystkim z dość znacznym przyrostem masy ciała – większa niż normalnie waga jest po prostu zbyt dużym obciążeniem dla pleców, dlatego pojawia się nieprzyjemny ból i dyskomfort. Zdarza się też, że za ból odpowiedzialny jest ucisk coraz większej macicy na niektóre nerwy.
Kontroluj skurcze
Typowym objawem trzeciego trymestru ciąży jest także twardnienie brzucha. Im bliżej rozwiązania ciąży, tym częściej brzuch może stawać się twardy. Dlaczego? Ponieważ twardnienie brzucha to nic innego, jak skurcze przepowiadające, które „przygotowują” macicę do porodu. Są one zjawiskiem fizjologicznym i nie są groźne.
Wszystkie te dolegliwości mogą niestety bardzo uprzykrzać przyszłej mamie ostatnie chwile bycia w ciąży. Jednak trzeci trymestr ciąży jest mimo wszystko okresem przede wszystkim pozytywnym, w którym kobieta pełną parą szykuje się już do bycia mamą. W związku z tym same pozytywne emocje goszczą w psychice ciężarnej kobiety. Przyszła mama zwykle bardzo się cieszy, że za chwilę w końcu zobaczy swoje maleństwo, że w końcu będzie mogła je nakarmić i przytulić. Dzięki pozytywnemu samopoczuciu kobieta nie tylko wygląda promiennie, ale także jest pełna energii, choć tak naprawdę trzeci trymestr ciąży jest dla jej organizmu najbardziej obciążający.