Torbiel na nerce – leczenie i objawy
Anna Posmykiewicz

Torbiel na nerce – leczenie i objawy

Nerki spełniają w organizmie bardzo ważne funkcje. To one odpowiedzialne są za wydalanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, jak również wywierają znaczący wpływ na równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Wpływają też na ciśnienie tętnicze krwi, co odbywa się za pomocą układu renina-angiotensyna-aldosteron oraz na prawidłową ertytropoezę, czyli na prawidłowe namnażanie i różnicowanie się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Torbiel nerki (lub inaczej cysta nerki) to patologiczna przestrzeń składająca się z jednej lub większej ilości komór, która wypełniona jest płynem. Torbiel nerki może wystąpić zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety.

Torbiel prosta nerek

Pierwszym rodzajem torbieli nerki jest torbiel prosta nerki. Torbiele proste nerek są zazwyczaj pojedyncze, a ich częstość występowania u osób dorosłych wynosi około 30%, częstość ich występowania wzrasta również wraz z wiekiem pacjenta. Torbiele proste nerek mogą również zwiększać swoje wymiary wraz z wiekiem.

Zazwyczaj torbiele proste nerek nie dają żadnych objawów i są one wykrywane w przypadkowy sposób. Zdarza się jednak, że jeśli są one duże i ich wymiary przekraczają 5 cm, mogą dawać objawy pod postacią bólu w boku lub też bólu w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

Objawem torbieli prostej nerek jest także uczucie pełności i ucisku w jamie brzusznej oraz nieswoiste objawy żołądkowo-jelitowe. Zdarzają się też czasami, choć rzadko, powikłania torbieli prostej nerki, do których zalicza się zakażenie zawartości torbieli oraz krwiomocz. Zazwyczaj torbiele proste nerek są wykrywane przypadkowo, w czasie wykonywania USG jamy brzusznej albo też badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej.

Leczenie torbieli prostej nerki

Torbiel prosta nerki, która nie daje żadnych objawów, nie wymaga też leczenia, a jedynie okresowej kontroli za pomocą badania usg jamy brzusznej. Jeśli jednak cysta prosta nerki daje objawy (zwłaszcza ból brzucha lub też ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa) lub też uciska ona na sąsiednie narządy, to leczenie polega na opróżnieniu i sklerotyzacji (wstrzyknięciu do torbieli 95% etanolu) lub też chirurgicznym usunięciu torbieli. 

Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek

Innym rodzajem torbieli nerek jest zwyrodnienie wielotorbielowate nerek. Jest to uwarunkowane genetycznie występowanie licznych torbieli w korze i rdzeniu nerki. Wyróżnia się postać autosomalną dominującą i autosomalną recesywną wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek. Postać autosomalna dominująca tej choroby jest najczęstszą uwarunkowaną genetycznie chorobą nerek. Zazwyczaj wykrywana jest ona pomiędzy dziesiątym a trzydziestym rokiem życia pacjenta, odpowiedzialna jest ona za około 10-15 % przypadków schyłkowej niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego. Postać autosomalna recesywna natomiast ujawnia się już u niemowląt i zwykle jest wykrywana już w czasie badania prenatalnego.

Przez wiele lat choroba może przebiegać bezobjawowo i stosunkowo często jest ona wykrywana przypadkowo w czasie wykonywania usg jamy brzusznej lub też innego badania obrazowego z zupełnie innego powodu.

Pierwszym objawem zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek może być natomiast nadciśnienie tętnicze. Ponadto, typowym objawem zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek, może też być ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, jak również krwiomocz, co jest następstwem pęknięcia torbieli. U niektórych chorych rozwija się też kamica nerkowa, czasami też obecne są torbiele innych narządów, np. torbiele można znaleźć w wątrobie czy w trzustce.

Leczenie zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek

Choroba ta rozpoznawana jest za pomocą badania usg jamy brzusznej albo też za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, często badania te są wykonywane z zupełnie innego powodu, a rozpoznanie torbieli w nerkach stawiane jest przypadkowo.

Ponieważ obecność tej choroby niestety prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek, to leczenie obejmuje leczenie objawowe i wspomagające przewlekłej niewydolności nerek. 

Nabyta torbielowatość nerek

Jeszcze jednym rodzajem torbieli nerek jest nabyta torbielowatość nerek. Mówi się o niej wówczas, kiedy w każdej nerce stwierdza się cztery lub więcej torbiele u osoby z przewlekłą chorobą nerek inna niż zwyrodnienie wielotorbielowate nerek, w okresie zaawansowanej przewlekłej niewydolności nerek. Choroba ta występuje u osób z przewlekła niewydolnością nerek bez względu na jej przyczynę, szczególnie częsta jest ona u osób, które poddane są leczeniu nerkozastępczemu. Etiologia tej choroby nie jest jak dotąd znana. W większości  przypadków torbiele zwykle nie dają żadnych dolegliwości, ale mogą one też być przyczyna krwiomoczu, bólu w okolicy lędźwiowej czy też kolki nerkowej. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie badania usg jamy brzusznej.

Jak leczy się nabytą torbielowatość nerek?

Leczenie nie jest potrzebne, jeśli choroba nie daje żadnych objawów ani dolegliwości. W przypadku krwiomoczu zaleca się odpoczynek w łóżku i leki przeciwbólowe, czasami, w przypadku utrzymującego się krwiomoczu lub też w przypadku zakażenia torbieli lub przy podejrzeniu nowotworu konieczne jest leczenie chirurgiczne. 

Pamiętaj, torbiel nerki nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasami jest to po prostu zmiana, którą mamy i z którą nic się nie dzieje, a wymaga ona jedynie okresowej kontroli. Czasami jednak zachodzi potrzeba leczenia torbieli nerek i wtedy pacjent powinien znajdować się pod stałą opieką poradni nefrologicznej lub też urologicznej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij