Wstrząśnienie mózgu u dziecka - objawy, leczenie i powikłania
Anna Posmykiewicz

Wstrząśnienie mózgu u dziecka - objawy, leczenie i powikłania

Wstrząśnienie mózgu (popularna, potoczna nazwa to wstrząs mózgu) jest łagodnym i częstym następstwem urazu mózgu, objawiającym się pourazową utratą przytomności, trwającą zwykle krócej niż jedną godzinę. W przypadku wstrząśnienia mózgu przyjmuje się, że utrata przytomności nie może utrzymywać się dłużej niż 6 godzin. Czym prawdopodobnie spowodowana jest utrata przytomności w przypadku wstrząśnienia mózgu? Przyczyna utraty przytomności jest prawdopodobnie pourazowe zaburzenie czynności dróg nerwowych łączących w mózgu różne struktury.

Jakie są objawy wstrząśnienia mózgu u dziecka? Czy różnią się one od objawów u dorosłego człowieka?

Po wstrząśnieniu mózgu występuje niepamięć wsteczna, obejmująca różnie długi okres poprzedzający uraz - okres ten może wynosić od kilku minut nawet do kilku dni. Ponadto, obecne są nudności oraz czasami wymioty, pacjent skarży się również na ból głowy, obecne są także zaburzenia równowagi. U większości chorych zaburzenia ustępują w ciągu kilku dni. Sporadycznie, u niektórych pacjentów, ból i zawroty głowy utrzymują się przez kilka tygodni lub miesięcy. Badanie neuropsychologiczne ujawnia w tych przypadkach zaburzenia pamięci i uwagi oraz ogólne zaburzenia czynności poznawczych. Objawy wstrząśnienia mózgu u dziecka są takie same jak u człowieka dorosłego. 

Na jakiej podstawie stawia się u dziecka rozpoznanie wstrząśnienia mózgu?

Rozpoznanie wstrząśnienie mózgu jest stawiane na podstawie stwierdzenia utraty przytomności po urazie, o czym lekarz dowiaduje się po zebraniu od opiekunów malucha dokładnego wywiadu. 

Powiązane produkty

Jak wygląda postępowanie z dzieckiem, u którego stwierdzono wstrząśnienie mózgu?

Pacjent z rozpoznanym wstrząśnieniem mózgu jest poddawany dokładnemu badaniu neurologicznemu. Jeśli rzeczywiście u dziecka wystąpiło wstrząśnienie mózgu, to konsultujący pacjenta neurolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w badaniu neurologicznym. Pacjent zostaje także poddany badaniom obrazowym, przede wszystkim wykonywana jest tomografia komputerowa głowy i rtg czaszki  - brak nieprawidłowości także i w tych badaniach potwierdza rozpoznanie wstrząśnienia mózgu.

Z czym należy różnicować wstrząśnienie mózgu?

Wstrząśnienie mózgu należy różnicować z innymi stanami, w przebiegu których dochodzi do utraty przytomności poprzedzającej uraz głowy. Można tu zatem zaliczyć miedzy innymi upadek spowodowany omdleniem lub też napadem padaczkowym

Jak leczy się wstrząśnienie mózgu?

Leczenie wstrząśnienia mózgu jest leczeniem tylko objawowym. Pacjentowi zalecany jest odpoczynek i leżenie w łóżku. Chory nie powinien przebywać w hałasie, musi też unikać wykonywania czynności męczących wzrok, np. czytanie czy oglądanie telewizji oraz granie na tablecie. Po kilku dniach pacjent zwykle wraca do wykonywania codziennych czynności. 

Wstrząśnienie mózgu jest łagodnym następstwem urazu mózgu. Zdarzają się jednak także inne, cięższe urazy mózgu, które pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje. 

Miedzy innymi, na skutek urazu, może dojść do powstania krwiaka mózgu. Krwiaki dzieli się na krwiaki nadtwardówkowe i podtwardówkowe oraz śródmózgowe. Krwiak nadtwardówkowy powstaje na skutek nagromadzenia się krwi pomiędzy kością czaszki a oponą twardą. Jakie są zatem objawy krwiaka nadtwardówkowego? Bardzo charakterystyczne dla tego rodzaju krwiaka jest występowanie dwóch epizodów utraty przytomności, które przedzielone są tzw. przerwa jasna, kiedy pacjent jest zupełnie przytomny. Bezpośrednio po urazie, który jest na tyle silny, aby wywołać wstrząśnienie mózgu, pacjent traci na krotki czas przytomność, a następnie ją odzyskuje (to jest właśnie przerwa jasna). Po kilku godzinach, na skutek powiększania się krwiaka, pacjent niestety ponownie traci przytomność. Poza tym, objawami krwiaka nadtwardówkowego jest również przeciwstronny niedowład połowiczny, poszerzenie źrenicy po stronie krwiaka oraz zwolnienie tętna.  A czym jest krwiak podtwardówkowy? Krwiak podtwardówkowy to nagromadzenie krwi pomiędzy oponą twardą a oponą pajęczą. Można wyróżnić krwiaki podtwardówkowe ostre, które pojawiają się do 72 godzin po urazie, krwiaki podtwardówkowe podostre, których objawy są widoczne do 20 dni po urazie oraz krwiaki podtwardówkowe przewlekle - w ich przypadku objawy pojawiają sie po trzech tygodniach od urazu. Jakie objawy daje krwiak podtwardówkowy? W przypadku krwiaka ostrego stwierdza się przeciwstronny niedowład połowiczy, poszerzenie źrenicy po stronie krwiaka oraz zwolnienie czynności serca. Zdarza się, że niedowład może też występować po stronie krwiaka. Pacjent znajduje się w bardzo ciężkim stanie, wymagającym pobytu na oddziale intensywnej opieki medycznej i interwencji neurochirurgicznej. W przypadku krwiaka podostrego stan pacjenta jest lepszy, a pierwsze objawy (nasilający się ból głowy, nudności, wymioty, spowolnienie psychoruchowe, niedowład połowiczy) ujawniają się dopiero po kilku dniach od urazu. Krwiak przewlekły  natomiast często nie wywołuje wyraźnych objawów, zdarza się, że to członkowie rodziny chorego obserwują u pacjenta niepokojące  objawy, takie jak spowolnienie psychoruchowe, niewielki niedowład połowiczy czy też umiarkowanie nasilony ból połowy głowy. Bardzo często, nawet, kiedy krwiak przewlekły jest dużych rozmiarów, stan pacjenta jest dobry. A w jaki sposób dochodzi do powstania krwiaka śródmózgowego? Krwiak śródmózgowy jest następstwem urazu mózgu, na skutek którego dochodzi do wynaczynienia krwi w korze mózgowej. Krwiak śródmózgowy należy do najcięższych uszkodzeń mózgu. Pacjent wymaga hospitalizacji i intensywnej opieki medycznej.

Pamiętaj! Jeśli twoje dziecko dozna urazu głowy (a zbliżające się wakacje i zabawy na placu zabaw oraz jazda na rowerze będzie temu niestety sprzyjać), musisz zacząć bardzo uważnie je obserwować. Przede wszystkim należy zwróci uwagę na to czy bezpośrednio po urazie maluch był przytomny i czy chociaż na chwile nie stracił z tobą kontaktu i przytomności. Poza tym, po powrocie do domu należy zwracać uwagę na to czy dziecko nie zgłasza nudności i czy nie wymiotuje. Niepokojącą sprawą jest również fakt, jeśli dziecko zaczyna się pokładać, staje się bardziej senne i osowiałe niż zazwyczaj. W takiej sytuacji należy dziecko jak najszybciej zawieźć na izbę przyjęć do najbliższego szpitala, gdzie po zebraniu dokładnego wywiadu i po zbadaniu dziecka lekarz będzie mógł podjąć decyzje odnośnie dalszego, właściwego postępowania. Krótko mówiąc - po urazie głowy liczy się dokładna obserwacja pacjenta i szybka reakcja. 

Reasumując, każdy uraz głowy, nawet ten wydający się, że jest niezbyt groźny, wymaga osobistej konsultacji z lekarzem. W czasie wizyty lekarz zawsze w takiej sytuacji najpierw zbierze bardzo dokładny wywiad dotyczący okoliczności zdarzenia, przede wszystkim dokładnie wypyta o utratę przytomności oraz inne objawy towarzyszące, jak ból głowy, nudności czy wymioty. Na tej podstawie lekarz będzie mógł postawić wstępną diagnozę i zdecydować czy i jakie badania obrazowe należy wykonać oraz czy konieczna jest konsultacja neurologiczna oraz ewentualna hospitalizacja, w czasie której zostanie pogłębiona diagnostyka, a pacjent będzie miał zapewniona fachową opiekę medyczną. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

    Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

  • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

    U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

  • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

    Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

    Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

  • Objawy, które powinny cię zaniepokoić. Nowotwory u dziecka

    Aż 60% rodziców nie wie, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę, aby w porę wykryć potencjalne choroby nowotworowe u swoich dzieci. Z kolei aż 80% dzieci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i w porę wdrożono leczenie, udaje się uratować. Na co zwrócić uwagę i co powinno zaniepokoić?

  • Jak podawać leki dziecku? Czopki, tabletki, inhalacje i syrop

    Podawanie leków dziecku w trakcie choroby to w wielu przypadkach nie lada wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prowadzić domowe leczenie, aby było jak najskuteczniejsze. Jak podawać dziecku tabletki oraz co zrobić, aby inhalacja była jak najbardziej efektywna?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij