Nowotwory głowy i szyi coraz groźniejsze dla młodych
Katarzyna Szulik

Nowotwory głowy i szyi coraz groźniejsze dla młodych

- Złośliwe nowotwory głowy i szyi stanowią około 5 proc. zachorowań na raka, ale są bardzo groźne. Ponad połowa osób, u których są diagnozowane, umiera w ich wyniku - mówił laryngolog prof. Jarosław Markowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Wiąże się to z faktem, że prawidłową diagnozę najczęściej stawia się zbyt późno, co mocno ogranicza możliwość reakcji.

Jedną z podstawowych przyczyn powstawania nowotworów głowy i szyi jest palenie tytoniu. Dym wchodzi w bezpośredni kontakt z tkanką nabłonka, z której rozwija się nowotwór. Zagrożenie wzrasta, gdy do tytoniu dokładamy alkohol. Prof. Markowski twierdzi, że u aż 90 proc. chorych stwierdzono długotrwałe palenie i spożywanie alkoholu.

Młodzi chorują coraz częściej

Trzeba również dodać, że nowotwory głowy i szyi to coraz częściej schorzenia osób młodych – w ostatnich latach znacząco wzrósł odsetek chorych mających mniej niż 40 lat. Ten fakt łączy się z innym czynnikiem wywołującym wspomniane nowotwory, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W tym wypadku chorobę odnotowuje się także u osób, które przez całe życie nie paliły ani nie spożywały alkoholu. Eksperci łączą aktywność wspomnianego wirusa ze zmianą w schematach zachowań seksualnych, ponieważ nowotwory, które wywołuje, powstają w ustnej części gardła, na migdałkach i języku. 

Jak rozpoznać nowotwór?

Objawami nowotwór głowy i szyi mogą być przewlekła chrypka, ból gardła, guz na szyi, ból w trakcie połykania i ogólne problemy z połykaniem, pieczenie języka, nalot na nim lub w jamie ustnej, a także jednostronna niedrożność nosa z krwawym wyciekiem. Jeśli jeden z trzech wspomnianych objawów utrzymuje się przez co najmniej cztery tygodnie, należy bezwzględnie zgłosić się do laryngologa. 

Ze względu na ich specyfikę, wśród czynników sprzyjających pojawieniu się nowotworów głowy i szyi wymienia się nieprawidłową dietę bogatą w produkty solone, konserwowane i fermentowane. Jeśli chcemy ich uniknąć, warto wzbogacić jadłospis o produkty zwierające w beta-karoten, witaminy A, C i E oraz potas i selen

Wczesna diagnoza to podstawa

W Polsce nowotwory głowy i szyi zajmują szóstą pozycję na liście najbardziej śmiertelnych. 2016 roku zdiagnozowano je u 10 tys. osób, podczas gdy 6 tys. zmarło w ich wyniku. Mimo tak dużej skali przypuszcza się, że liczby te są niedoszacowane, ponieważ często nie udaje się na czas postawić prawidłowej diagnozy. 

Około 60 proc. nowotworów głowy i szyi jest rozpoznawana zbyt późno, przez co czas przeżycia nie przekracza pięciu lat. Jeśli jednak uda się zdiagnozować chorobę w porę, odsetek wyleczeń sięga około 90 proc. 

Pod względem liczby zachorowań znajdujemy się na końcu europejskiej listy – w innych krajach nowotwory głowy i szyi występują zdecydowanie częściej. Sytuacji nie można jednak bagatelizować, mając na uwadze wysoką śmiertelność i niski odsetek wspomnianych pięcioletnich przeżyć. 

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij