Nowotwory głowy i szyi coraz groźniejsze dla młodych
Katarzyna Szulik

Nowotwory głowy i szyi coraz groźniejsze dla młodych

- Złośliwe nowotwory głowy i szyi stanowią około 5 proc. zachorowań na raka, ale są bardzo groźne. Ponad połowa osób, u których są diagnozowane, umiera w ich wyniku - mówił laryngolog prof. Jarosław Markowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Wiąże się to z faktem, że prawidłową diagnozę najczęściej stawia się zbyt późno, co mocno ogranicza możliwość reakcji.

Jedną z podstawowych przyczyn powstawania nowotworów głowy i szyi jest palenie tytoniu. Dym wchodzi w bezpośredni kontakt z tkanką nabłonka, z której rozwija się nowotwór. Zagrożenie wzrasta, gdy do tytoniu dokładamy alkohol. Prof. Markowski twierdzi, że u aż 90 proc. chorych stwierdzono długotrwałe palenie i spożywanie alkoholu.

Młodzi chorują coraz częściej

Trzeba również dodać, że nowotwory głowy i szyi to coraz częściej schorzenia osób młodych – w ostatnich latach znacząco wzrósł odsetek chorych mających mniej niż 40 lat. Ten fakt łączy się z innym czynnikiem wywołującym wspomniane nowotwory, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W tym wypadku chorobę odnotowuje się także u osób, które przez całe życie nie paliły ani nie spożywały alkoholu. Eksperci łączą aktywność wspomnianego wirusa ze zmianą w schematach zachowań seksualnych, ponieważ nowotwory, które wywołuje, powstają w ustnej części gardła, na migdałkach i języku. 

Jak rozpoznać nowotwór?

Objawami nowotwór głowy i szyi mogą być przewlekła chrypka, ból gardła, guz na szyi, ból w trakcie połykania i ogólne problemy z połykaniem, pieczenie języka, nalot na nim lub w jamie ustnej, a także jednostronna niedrożność nosa z krwawym wyciekiem. Jeśli jeden z trzech wspomnianych objawów utrzymuje się przez co najmniej cztery tygodnie, należy bezwzględnie zgłosić się do laryngologa. 

Ze względu na ich specyfikę, wśród czynników sprzyjających pojawieniu się nowotworów głowy i szyi wymienia się nieprawidłową dietę bogatą w produkty solone, konserwowane i fermentowane. Jeśli chcemy ich uniknąć, warto wzbogacić jadłospis o produkty zwierające w beta-karoten, witaminy A, C i E oraz potas i selen

Wczesna diagnoza to podstawa

W Polsce nowotwory głowy i szyi zajmują szóstą pozycję na liście najbardziej śmiertelnych. 2016 roku zdiagnozowano je u 10 tys. osób, podczas gdy 6 tys. zmarło w ich wyniku. Mimo tak dużej skali przypuszcza się, że liczby te są niedoszacowane, ponieważ często nie udaje się na czas postawić prawidłowej diagnozy. 

Około 60 proc. nowotworów głowy i szyi jest rozpoznawana zbyt późno, przez co czas przeżycia nie przekracza pięciu lat. Jeśli jednak uda się zdiagnozować chorobę w porę, odsetek wyleczeń sięga około 90 proc. 

Pod względem liczby zachorowań znajdujemy się na końcu europejskiej listy – w innych krajach nowotwory głowy i szyi występują zdecydowanie częściej. Sytuacji nie można jednak bagatelizować, mając na uwadze wysoką śmiertelność i niski odsetek wspomnianych pięcioletnich przeżyć. 

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

 • Witamina K – funkcje w organizmie i skutki niedoboru u dzieci i dorosłych. Witamina K dla noworodka

  Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Wyróżnia się witaminę K1 (filochinon), występującą w zielonych warzywach oraz witaminę K2 (menachinon), która jest syntezowana w układzie pokarmowym. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy K? Dlaczego podaje się ją noworodkom tuż po urodzeniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij