Tasiemiec – objawy i leczenie
Michał Posmykiewicz

Tasiemiec – objawy i leczenie

Tasiemiec jest robakiem należącym do rodzaju płazińców. Jest to wewnętrzny pasożyt, który przechodzi bardzo złożony cykl rozwojowy, w którym jego żywicielem pośrednim są kręgowce lub bezkręgowce, zaś żywicielem ostatecznym są zazwyczaj kręgowce, w których przewodzie pokarmowym bytuje dorosła postać tasiemca. Wyróżnią się kilka rodzajów tasiemca, z których najczęściej można spotkać się z tasiemcem nieuzbrojonym i tasiemcem uzbrojonym.

Jakie objawy daje zakażenie tasiemcem nieuzbrojonym? Jak można się nim zarazić?

Do zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym dochodzi na skutek spożycia surowego, zarażonego wągrami mięsa wołowego. Najczęstszym objawem u pacjentów zarażonych tasiemcem nieuzbrojonym są bóle brzucha, które są głównie zlokalizowane w nadbrzuszu, mają one charakter ucisku lub ssania, które pojawia się zazwyczaj w godzinach rannych. Dość częste są również mdłości, poza tym dochodzi też do spadku masy ciała. Dodatkowo obecny jest też wzrost lub spadek łaknienia.

Zdecydowanie rzadziej pojawiają się wymioty, osłabienie, biegunki lub zaparcia, jak również zaburzenia snu czy też uczucie ucisku w gardle. 

Przeczytaj również, jakie choroby pasożytnicze mogą dotyczyć dzieci.

W jaki sposób rozpoznaje się zakażenie tasiemcem nieuzbrojonym?

Rozpoznanie zostaje postawione w momencie, kiedy pacjent zaobserwuje w wydalonym kale obecność członów tasiemca nieuzbrojonego. Czasami, dla pewności (często bowiem człony tasiemca nieuzbrojonego mylone są z owsikami) wykonuje się badanie kału na obecność pasożytów. Zdarza się też, że w przypadkach naprawdę wątpliwych oznacza się w kale swoiste antygeny tasiemca nieuzbrojonego (fecal-antigen test).

Powiązane produkty

Jak leczy się zakażeniem tasiemcem nieuzbrojonym?

Leczenie zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym polega na zażywaniu doustnych leków, są to prazykwantel lub niklozamid. Obydwa leki stosuje się w jednorazowej dawce i obydwa zwykle bywają dobrze przez pacjentów tolerowane. Prazykwantel pacjent powinien zażyć po lekkim śniadaniu w jednorazowej dawce, zaś niklozamid również w jednorazowej dawce powinno zastosować się na czczo.

Fragmenty "ciała" tasiemca po zażyciu leków są zwykle wydalane jeszcze tego samego dnia. Aby jednak mówić o skutecznej kuracji, należy obserwować po leczeniu wydalany stolec - o braku zakażenia decyduje brak wydalania członów tasiemca przez co najmniej cztery miesiące. 

Jakie objawy daje zakażenie tasiemcem uzbrojonym?

Innym rodzajem tasiemca, który także może "zaatakować" człowieka, jest tasiemiec uzbrojony. Od tasiemca nieuzbrojonego rożni się on tym, że na jego główce znajdują się haczyki, za pomocą których tasiemiec przyczepia się do ściany jelita przewodu pokarmowego człowieka, co powoduje, że zdecydowanie trudniej jest go wydalić.

Jak wygląda cykl rozwoju tasiemca uzbrojonego? Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego jest bardzo podobny do cyklu rozwojowego tasiemca nieuzbrojonego, z tą jednak różnicą, że żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego jest świnia.

W przeciwieństwie do tasiemca nieuzbrojonego, tasiemiec uzbrojony może, poza przewodem pokarmowym człowieka, umiejscawiać się również w mięśniach i narządach człowieka w postaci wągrów. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, w których tasiemiec uzbrojony lokalizuje się w gałce ocznej lub mózgu człowieka, wtedy też można zaobserwować objawy przypominające padaczkę, często są też uporczywe bóle głowy, nudności i zaburzenia zachowania, może też dojść do ślepoty.

Do zakażenia tasiemcem uzbrojonym dochodzi po spożyciu surowego lub niedogotowanego mięsa świni. Typowym objawem zakażenia tasiemcem uzbrojonym są również bóle brzucha, ponadto mogą być obecne nudności i wymioty, dodatkowo obecne jest też ciągłe osłabienie. Pacjent cierpi też z powodu niedokrwistości oraz różnego rodzaju braków witamin (awitaminozy). 

W jaki sposób stawia się rozpoznanie zakażenia tasiemcem uzbrojonym?

Rozpoznanie zakażenia tasiemcem uzbrojonym stawia się na podstawie dokładnie zebranego od pacjentów wywiadu oraz po zaobserwowaniu  w wydalonym kale członów tasiemca. W przypadku wątpliwości diagnostycznych należy wykonać badanie kału na obecność pasożytów.

Jak leczy się zakażenie tasiemcem uzbrojonym?

Do leczenia wykorzystuje się, podobnie jak w przypadku tasiemca nieuzbrojonego, prazykwantel oraz niklozamid. Skuteczność leczenia ocenia się na podstawie badania kału, powtarzanego co dwa tygodnie w drugim i trzecim miesiącu po przeprowadzonej kuracji. 

Tasiemiec karłowaty

Czasami dochodzi do zakażenia tasiemcem karłowatym. Człowiek zaraza się nim drogą kontaktową lub też drogą pokarmową poprzez zabrudzone ręce, zabawki lub pożywienie. Kolejnym tasiemcem, który może wywoływać zakażenie u człowieka, jest bruzdogłowiec szeroki, sporadycznie dochodzi też do infekcji tasiemcem psim lub szczurzym. Objawy zakażenia tymi tasiemcami są bardzo podobne do tych wywołanych zakażeniem tasiemcem uzbrojonym i nieuzbrojonym. Obecne są zatem nawracające bóle brzucha, mogą też pojawić się wzdęcia oraz nudności.

W przypadku zakażenia bruzdogłowcem szerokim bardzo charakterystycznym objawem jest też niedokrwistość megaloblastyczna wywołana wchłanianiem przez tasiemca dużych ilości witaminy B12, przez co nie jest ona wchłaniana przez zarażonego człowieka. Do postawienia rozpoznania konieczne jest zebranie od pacjenta dokładnego wywiadu oraz zbadanie go, jak również wykonanie badania kału na obecność pasożytów. Leczenie polega na podaniu  leków doustnych we właściwie dobranych dla każdego pacjenta dawkach. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij