Szczepionka na czerniaka

Szczepionka na czerniaka

Czerniak to jeden z najbardziej podstępnych i groźnych nowotworów. Może rozwinąć się w postaci nowego znamienia, którego nie mieliśmy wcześniej, ale może powstać w zmianie, które mamy na skórze od lat. Czasem zdarzają się przypadki, gdy pojawiają się przerzuty, a ogniska wyjściowego nowotworu nie udaje się odnaleźć. Czerniak może zaatakować każdy narząd, rozprzestrzenić się do węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej, mózgu, a wraz z pojawieniem się przerzutów, szanse na jego wyleczenie drastycznie maleją.

Marzeniem lekarzy i pacjentów jest opracowanie skutecznego leku. Leku, który by walczył z czerniakiem, oszczędzając zdrowe komórki człowieka. Od wielu lat naukowcy, między innymi w Polsce, pracują nad opracowaniem szczepionki na ten nowotwór. Wstępne wyniki są obiecujące. Działanie szczepionki polega na pobudzeniu układu odpornościowego i „nauczeniu” go rozpoznawania komórek zmienionych przez nowotwór tak, by to sam organizm przy pomocy komórek cytotoksycznych walczył z chorobą. Kuracja wyglądałaby tak, że pacjent otrzymywałby zdezaktywowane komórki czerniaka, by specjalne komórki T mogły nauczyć się rozpoznawania odpowiednich antygenów na ich powierzchni. Dzięki temu mogłyby odnajdywać czerniaka w organizmie człowieka, łączyć się z chorymi komórkami i uszkadzać ich błonę komórkową.

W teorii wygląda to dość prosto, ale w praktyce oznaczało wiele lat prób i błędów. Polscy lekarze wreszcie dostrzegli światełko w tunelu. Pacjenci, którzy otrzymali stworzony lek, wykazywali zdecydowanie dłuższy okres przeżycia bez dalszego nasilania choroby. Wydawać by się mogło, że od tej chwili rozpocznie się spektakularny marsz do ostatecznego sukcesu. Pojawiły się jednak bardzo przyziemne trudności. Zaczęło brakować pieniędzy na dokończenie badań. Zarejestrowanie nowego leku jest bowiem bardzo, bardzo kosztowne. Pierwsze etapy badań prowadzi się zwykle na niewielkiej grupie chorych, ale kolejne fazy muszą obejmować setki lub tysiące pacjentów, by uzyskać pewność, co do skuteczności badanej substancji. Pełna droga rejestracji nowego leku to najczęściej miliony euro.

Pomimo tego, że medycyna zdaje się być o krok od rozwiązania tajemnicy leku na czerniaka, prawdopodobnie, minie jeszcze sporo czasu nim poznamy ostateczne wyniki badań i nim pacjenci będą mogli wykorzystać te odkrycia.

Do tego czasu pozostaje nam korzystanie z tego, co już wiemy. Po pierwsze należy unikać czynników, które sprzyjają rozwojowi czerniaka. Należy wystrzegać się opalania w godzinach, kiedy nasłonecznienie jest największe, nie powinno się korzystać z solarium i chyba najważniejsze - trzeba oglądać swoją skórę, a w przypadku pojawienia się niepokojącego znamienia, koniecznie udać się na konsultację do dermatologa lub chirurga onkologa. Konsultacja u specjalisty połączona z badaniem dermatoskopem powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby o jasnej karnacji, ludzie pracujący na świeżym powietrzu, posiadający liczne znamiona barwnikowe.

Jak rozumieć pojęcie „niepokojące znamię”?

Za takie należy uznać każdą zmianę skórę, która wzbudzi w nas niepokój. Lepiej usłyszeć dziesięć razy, że znamię jest niegroźne, niż przegapić takie, które może zagrozić naszemu życiu. Czerniak może rozwinąć się jako nowa zmiana lub w już istniejącym znamieniu. Niepokojące jest, gdy znamię skórne ulega powiększeniu, zmienia kolor, nabiera nierównych granic, staje się asymetryczne. Także swędzenie, ból, krwawienie czy wysięk powinien sprowokować do natychmiastowej konsultacji u lekarza.

Obecnie najważniejszym sposobem leczenia jest wycięcie podejrzanego znamienia. W celu postawienia diagnozy zmianę należy wyciąć chirurgicznie w całości i przekazać do badania histopatologicznego. W przypadku rozpoznania czerniaka, w trakcie kolejnej operacji, poszerza się margines wycięcia i wykonuje się biopsję węzła wartowniczego. To ostatnie badanie polega na pobraniu węzła lub węzłów, które są najbardziej narażone na pojawienie się przerzutów. Odnajduje się je przede wszystkim dzięki badaniu limfoscyntygraficznemu.
Warto w tym miejscu powtórzyć raz jeszcze, że usunięcie czerniaka jest obecnie najważniejszym sposobem leczenia. Niestety w dalszym ciągu zdarza się, że pacjenci zgłaszają się późno. Często przyczyną zwlekania z wizytą jest przekonanie, że znamion lepiej nie ruszać, bo spowoduje to nasilenie choroby i jej rozprzestrzenienie. Takie myślenie to najkrótsza droga, by czerniak nas pokonał.

Czekając na nowe, skuteczne leki, należy używać tego, co mamy zawsze pod ręką - własnego rozumu. Opalajmy się z głową, stosujmy kremy z filtrem, korzystajmy z badań z badań dermatoskopowych. Poświęćmy naszej skórze raz w miesiącu chwilę uwagi, bo ta chwila może uratować życie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij