Szczepionka na czerniaka

Szczepionka na czerniaka

Czerniak to jeden z najbardziej podstępnych i groźnych nowotworów. Może rozwinąć się w postaci nowego znamienia, którego nie mieliśmy wcześniej, ale może powstać w zmianie, które mamy na skórze od lat. Czasem zdarzają się przypadki, gdy pojawiają się przerzuty, a ogniska wyjściowego nowotworu nie udaje się odnaleźć. Czerniak może zaatakować każdy narząd, rozprzestrzenić się do węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej, mózgu, a wraz z pojawieniem się przerzutów, szanse na jego wyleczenie drastycznie maleją.

Marzeniem lekarzy i pacjentów jest opracowanie skutecznego leku. Leku, który by walczył z czerniakiem, oszczędzając zdrowe komórki człowieka. Od wielu lat naukowcy, między innymi w Polsce, pracują nad opracowaniem szczepionki na ten nowotwór. Wstępne wyniki są obiecujące. Działanie szczepionki polega na pobudzeniu układu odpornościowego i „nauczeniu” go rozpoznawania komórek zmienionych przez nowotwór tak, by to sam organizm przy pomocy komórek cytotoksycznych walczył z chorobą. Kuracja wyglądałaby tak, że pacjent otrzymywałby zdezaktywowane komórki czerniaka, by specjalne komórki T mogły nauczyć się rozpoznawania odpowiednich antygenów na ich powierzchni. Dzięki temu mogłyby odnajdywać czerniaka w organizmie człowieka, łączyć się z chorymi komórkami i uszkadzać ich błonę komórkową.

W teorii wygląda to dość prosto, ale w praktyce oznaczało wiele lat prób i błędów. Polscy lekarze wreszcie dostrzegli światełko w tunelu. Pacjenci, którzy otrzymali stworzony lek, wykazywali zdecydowanie dłuższy okres przeżycia bez dalszego nasilania choroby. Wydawać by się mogło, że od tej chwili rozpocznie się spektakularny marsz do ostatecznego sukcesu. Pojawiły się jednak bardzo przyziemne trudności. Zaczęło brakować pieniędzy na dokończenie badań. Zarejestrowanie nowego leku jest bowiem bardzo, bardzo kosztowne. Pierwsze etapy badań prowadzi się zwykle na niewielkiej grupie chorych, ale kolejne fazy muszą obejmować setki lub tysiące pacjentów, by uzyskać pewność, co do skuteczności badanej substancji. Pełna droga rejestracji nowego leku to najczęściej miliony euro.

Pomimo tego, że medycyna zdaje się być o krok od rozwiązania tajemnicy leku na czerniaka, prawdopodobnie, minie jeszcze sporo czasu nim poznamy ostateczne wyniki badań i nim pacjenci będą mogli wykorzystać te odkrycia.

Do tego czasu pozostaje nam korzystanie z tego, co już wiemy. Po pierwsze należy unikać czynników, które sprzyjają rozwojowi czerniaka. Należy wystrzegać się opalania w godzinach, kiedy nasłonecznienie jest największe, nie powinno się korzystać z solarium i chyba najważniejsze - trzeba oglądać swoją skórę, a w przypadku pojawienia się niepokojącego znamienia, koniecznie udać się na konsultację do dermatologa lub chirurga onkologa. Konsultacja u specjalisty połączona z badaniem dermatoskopem powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby o jasnej karnacji, ludzie pracujący na świeżym powietrzu, posiadający liczne znamiona barwnikowe.

Jak rozumieć pojęcie „niepokojące znamię”?

Za takie należy uznać każdą zmianę skórę, która wzbudzi w nas niepokój. Lepiej usłyszeć dziesięć razy, że znamię jest niegroźne, niż przegapić takie, które może zagrozić naszemu życiu. Czerniak może rozwinąć się jako nowa zmiana lub w już istniejącym znamieniu. Niepokojące jest, gdy znamię skórne ulega powiększeniu, zmienia kolor, nabiera nierównych granic, staje się asymetryczne. Także swędzenie, ból, krwawienie czy wysięk powinien sprowokować do natychmiastowej konsultacji u lekarza.

Obecnie najważniejszym sposobem leczenia jest wycięcie podejrzanego znamienia. W celu postawienia diagnozy zmianę należy wyciąć chirurgicznie w całości i przekazać do badania histopatologicznego. W przypadku rozpoznania czerniaka, w trakcie kolejnej operacji, poszerza się margines wycięcia i wykonuje się biopsję węzła wartowniczego. To ostatnie badanie polega na pobraniu węzła lub węzłów, które są najbardziej narażone na pojawienie się przerzutów. Odnajduje się je przede wszystkim dzięki badaniu limfoscyntygraficznemu.
Warto w tym miejscu powtórzyć raz jeszcze, że usunięcie czerniaka jest obecnie najważniejszym sposobem leczenia. Niestety w dalszym ciągu zdarza się, że pacjenci zgłaszają się późno. Często przyczyną zwlekania z wizytą jest przekonanie, że znamion lepiej nie ruszać, bo spowoduje to nasilenie choroby i jej rozprzestrzenienie. Takie myślenie to najkrótsza droga, by czerniak nas pokonał.

Czekając na nowe, skuteczne leki, należy używać tego, co mamy zawsze pod ręką - własnego rozumu. Opalajmy się z głową, stosujmy kremy z filtrem, korzystajmy z badań z badań dermatoskopowych. Poświęćmy naszej skórze raz w miesiącu chwilę uwagi, bo ta chwila może uratować życie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.