Pacjenci coraz częściej egzekwują błędy lekarskie
Katarzyna Szulik

Pacjenci coraz częściej egzekwują błędy lekarskie

Z roku na rok wzrasta liczba procesów o zadośćuczynienie błędów popełnianych przez lekarzy w trakcie zabiegów lub leczenia. Szacuje się, że każdego roku lekarze mylą się w około 30 tysiącach przypadków. W sądach okręgowych w 2011 roku zanotowano ponad 600 spraw, a już 4 lata później aż 753. Pacjenci stają się bardziej świadomi swoich praw, a w przypadku wielu pomyłek może pomóc rehabilitacja, która jednak generuje duże koszty.

Na temat dochodzenia roszczeń w przypadku pomyłek w rozmowie z PAP wypowiedziała się mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk, szefowa organizacji "Pomoc Poszkodowanym” - Ogólnopolska Izba Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych. Wskazuje, że najczęściej błędy dotyczą porodów, a konkretnie zbyt późno podjętej decyzji o cesarskim cięciu, co skutkuje niedorozwojem i niedotlenieniem dziecka. Kolejno lekarze mylą się przy diagnozach, przez co podejmują nieskuteczne leczenie i pacjent z błędnie stwierdzonym schorzeniem umiera. Często też wytyka się nieprawidłowości w funkcjonowaniu samej placówki medycznej. Co ciekawe, stereotypowo zakłada się, że najprostsze do udowodnienia są błędy popełniane przy operacjach plastycznych. Ekspertka zwraca jednak uwagę na indywidualne cechy danej osoby uniemożliwiające osiągnięcie zakładanego efektu. Wówczas pomimo tego, że w opinii pacjenta operacja będzie nieudana, trudno mówić o błędzie lekarza. 

Jak udowodnić błąd?

Pierwszym krokiem na drodze postępowania jest udowodnienie, że błąd leży po stronie lekarza. Każde odszkodowanie, łącznie z wypadkami komunikacyjnymi, wymaga zaprezentowania dowodów. Należą do nich oświadczenia świadków czy dokumentacja medyczna. Zwłaszcza ta druga rodzi problemy. Ekspertka wskazuje na trudność uzyskania pełnej dokumentacji leczenia pacjenta, często zdarza się, że jest ona nieczytelna lub niepełna. To sprawia, że tego typu sprawy trwają czasami wiele lat i angażują wiele osób – prócz prawnika, między innymi lekarzy specjalistów. 

Bogaty katalog roszczeń

Każdy przypadek określany jest indywidualnie, ale odszkodowanie może dotyczyć wielu konsekwencji wynikających z zaniedbania. Kodeks cywilny wskazuje, że z tytułu śmierci osoby bliskiej przysługuje zadośćuczynienie rekompensujące krzywdę, ból i cierpienie, ale również odszkodowanie wynikające z pogorszenia sytuacji materialnej w wyniku utraty bliskiego. Zadośćuczynienie może rekompensować koszty pogrzebu czy nawet kupna odzieży żałobnej. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, pokrywa ono rehabilitację, zwrot kosztów leczenia, przystosowanie mieszkania, w niektórych przypadkach przyznawana jest także renta. 

Powiązane produkty

Kwoty odszkodowania

Choć trudności nastręcza precyzyjne określenie kosztu trwałego uszczerbku na zdrowiu, szefowa organizacji "Pomoc Poszkodowanym” - Ogólnopolska Izba Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych twierdzi, że ich obecna wysokość jest adekwatna. Milion złotych to nie jest wartość zawyżona – jest to kwota, która pozwala na zrekompensowanie straty oraz umożliwienie zorganizowanie godnych warunków do życia. To także zadośćuczynienia dla bliskich, np. rodzica, który na skutek niepełnosprawności dziecka musiał zrezygnować z pracy zawodowej. 

Źródła: RP, Echo Dnia, Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij