Urazy zębów u dzieci – jak postępować?
Joanna Łuniewska-Rajch

Urazy zębów u dzieci – jak postępować?

W okresie wakacyjnym często dochodzi do urazów zębów u dzieci. Podczas zabawy na świeżym powietrzu, jazdy na rowerze czy rolkach lub figlów na placu zabaw dziecko może upaść uderzając twarzą o ziemię lub w inny sposób doznać urazu. W takich sytuacjach zęby mogą ulec złamaniu lub nawet wybiciu. Istotnym jest, aby rodzicie wiedzieli, co należy zrobić po uszkodzeniu zębów, ponieważ szybko wdrożone prawidłowe działanie ma istotny wpływ na późniejsze utrzymanie zębów w jamie ustnej.

Uraz zębów mlecznych

Zupełnie inaczej postępuje się po urazie zębów mlecznych, niż zębów stałych. Jednak w obu przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę do lekarza dentysty. Podstawowa różnica polega na tym, że uszkodzonych zębów mlecznych, w odróżnieniu od stałych, lekarz nie stara się na wszelką siłę utrzymać w jamie ustnej. Jednakowo rodzic, po wybiciu zęba mlecznego, nie powinien z powrotem umieszczać go w zębodole, ponieważ czyniąc to można uszkodzić obecny głębiej zawiązek zęba stałego. Metoda leczenia zębów mlecznych zależy od wielu czynników – między innymi współpracy dziecka podczas leczenia oraz jego wieku.

Zębów mlecznych, w odróżnieniu od zębów stałych, po wybiciu nie należy z powrotem umieszczać w zębodole!

Wybicie zęba stałego

W tym przypadku, kiedy dojdzie do całkowitego wybicia zęba z zębodołu, bardzo istotne jest prawidłowe postępowanie zaraz po urazie. Początkowo należy upewnić się, czy na pewno ząb wybity jest zębem stałym, ponieważ zęby mleczne nie powinny być replantowane, czyli umieszczane ponownie w zębodole. Następnie należy postępować według następującego schematu:

  • Uspokoić dziecko
  • Znaleźć ząb i podnieść go, dotykając korony (część biała zęba). Ważnym jest, aby unikać dotykania korzenia zęba.
  • Jeśli ząb jest zanieczyszczony (np. upadł na ziemię), należy opłukać go krótko (10 sekund) pod bieżącą wodą i następnie wprowadzić do zębodołu – nie należy się bać wykonania tej czynności, jednak trzeba ją wykonać starannie i dokładnie.
  • Należy zalecić zagryzienie zębów przez chusteczkę do nosa w celu utrzymania zęba w zębodole.
  • Jeśli umieszczenie zęba w zębodole jest niemożliwe, należy umieścić go w odpowiednich warunkach, np. zanurzony w szklance mleka lub specjalnym roztworze do przechowywania zęba. Ząb można również przechowywać w jamie ustnej, trzymając go między zębami trzonowymi (tylnymi) a policzkiem. Nie należy przechowywać zęba w wodzie, ani na sucho.
  • Po wykonaniu tych czynności należy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego.

Prawidłowe postępowanie ma bardzo istotny wpływ na późniejsze rokowanie. Ząb prawidłowo przetrzymywany lub wprowadzony do zębodołu znacznie częściej długotrwale utrzyma się w jamie ustnej niż przechowywany nieprawidłowo. Istotny wpływ ma również stan rozwoju zęba – czyli pośrednio wiek pacjenta, w którym doszło do urazu.

Wybity ząb stały należy oczyścić i umieścić w zębodole lub przechowywać w mleku, soli fizjologicznej lub jamie ustnej. Nigdy nie przechowywać zęba na sucho lub w wodzie! Należy również niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty!

Polecane dla Ciebie

Pozostałe urazy zębów stałych

Podczas urazu może dojść również między innymi do złamania korony zęba, złamania korzenia lub zwichnięcia zęba. We wszystkich tych sytuacjach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty, ponieważ postępowanie zależy od konkretnej sytuacji klinicznej. Lekarz przeprowadza dokładne badanie kliniczne i radiologiczne zęba – analizując stopień zaawansowania złamania. Ocenia również stan otaczających tkanek miękkich. W przypadku zanieczyszczenia rany, lekarz może zaordynować profilaktykę przeciwtężcową, a w wielu sytuacjach antybiotykoterapię. W wielu przypadkach konieczne jest unieruchomienie uszkodzonego zęba w celu umożliwienia jego leczenia. Dodatkowo po urazie może dojść do martwicy miazgi zęba i koniecznym może być przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Zawsze należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza – po urazie stosować dietę miękką i zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne, które mogą być konieczne nawet przez pięć lat po urazie. W każdym momencie, nawet kilka lat po urazie, może dojść bowiem do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego wokół zęba, skutkującego późniejszą jego utratą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij