Czynniki odpowiedzialne za rozwój nerwicy wegetatywnej
Anna Posmykiewicz

Czynniki odpowiedzialne za rozwój nerwicy wegetatywnej

Nerwica wegetatywna jest rodzajem zaburzenia psychicznego. Występujące niepokojące objawy pacjent wiąże jednak w tym przypadku nie ze sferą psychiczną, a z problemami somatycznymi dotykającymi różnych układów i narządów w organizmie, podczas gdy nie ma organicznych lub czynnościowych podstaw uzasadniających występowanie takich problemów. Jak można wytłumaczyć to prościej? Chodzi po prostu o to, że pacjent z problemem nerwicy wegetatywnej doświadcza różnych nieprzyjemnych objawów sugerujących chorobę np. układu krążenia czy układu pokarmowego, a tak naprawdę z tymi układami nie dzieje się nic niepokojącego, bowiem problem leży w psychice pacjenta.

Jakie czynniki mogą być odpowiedzialne za rozwój nerwicy wegetatywnej?

Przede wszystkim nerwica wegetatywna może mieć związek z lękiem, który towarzyszy pacjentowi w codziennym życiu (mówi się czasem, że nerwica wegetatywna to lęk wędrujący po ciele). Pacjent w codziennym życiu, które jest pełne stresu, może bać się wielu rzeczy. Chory może odczuwać niepokój dotyczący swojej pracy (czy na pewno nie zostanie zwolniony, czy pracodawca jest zadowolony z pełnionej przez niego funkcji itp) czy rodziny (czy współmałżonek jest z nim na pewno szczery, czy nikt z rodziny nie zachoruje na nieuleczalną chorobę czy też nie dotknie go jakieś inne nieszczęście). Duży wpływ na ewentualny rozwój nerwicy wegetatywnej ma również dzieciństwo i wychowanie. Jeśli od najmłodszych lat pacjent jest wychowywany w atmosferze bezpieczeństwa, ryzyko rozwoju w życiu dorosłym nerwicy narządowej jest niewielkie. Jeśli jednak od wczesnego dzieciństwa towarzyszy pacjentowi atmosfera niepokoju, jeśli najbliżsi, nawet w nieświadomy sposób, straszą go tym, że świat jest niebezpieczny, pełen różnych katastrof i problemów, a człowiek jest tylko człowiekiem - jest słaby i na pewno nie poradzi sobie ze wszystkimi problemami, to niestety ryzyko rozwoju nerwicy wegetatywnej jest bardzo duże. Poza tym na rozwój nerwicy narządowej bardzo duży wpływ mają też różne traumatyczne wydarzenia, które pacjent przeżył: różnego rodzaju wypadki, w których pacjent sam brał udział lub był ich świadkiem, śmierć lub choroba kogoś bliskiego - takie sytuacje mogą być momentem przełomowym, w którym dojdzie do uaktywnienia się objawów nerwicy. 

Jakie mogą być objawy nerwicy wegetatywnej?

Bardzo często pacjenci odczuwają różnego rodzaju dolegliwości związane z zaburzeniami dotyczącymi funkcjonowania układu krążenia. Przede wszystkim pacjenci zgłaszają uczucie kołatania serca, odczuwają szybszą pracę serca. Ponadto, bardzo częstym objawem nerwicy narządowej jest kłucie lub ucisk i gniecenie w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem (chory zgłasza, że nie moze nabrać powietrza) czy też uczucie duszności. Zdarza się, że pacjent cierpi na silne, nawracające bóle brzucha, którym często towarzyszą biegunki, zdarzają się również nudności i wymioty. Dodatkowo, pacjent często zgłasza się do lekarza z problemem nadmiernego pocenia się oraz nawracającego drętwienia rąk i nóg. Poza tym, często przypadłością pacjentów z nerwicą wegetatywną są problemy z przełykaniem, uczucie "kulki w gardle" czy też dławienie się. Zdarzają się również zawroty i uporczywe bóle głowy oraz uderzenia gorąca lub napady dreszczy. 

Powiązane produkty

Jak wygląda postępowanie z pacjentem z podejrzeniem nerwicy wegetatywnej?

W czasie pierwszej wizyty u lekarza, kiedy pacjent zgłasza tak niepokojące objawy jak te wymienione wyżej, żaden lekarz na początku nie będzie podejrzewał nerwicy narządowej, tylko będzie starał się znaleźć organiczną przyczynę dolegliwości. Pacjent zatem zostanie skierowany na szereg badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Na pewno zajdzie potrzeba wykonania morfologii krwi, poziomu glukozy, OB, TSH oraz ekg, usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej. Ponadto, prawdopodobnie u pacjentów zgłaszających uciążliwe objawy ze strony przewodu pokarmowego zajdzie potrzeba wykonania gastro- i kolonoskopii, a u pacjentów z problemami neurologicznymi - tomografii komputerowej głowy. W dalszej kolejności pacjenta czeka szereg wizyt u specjalistów: u kardiologa, aby wykluczyć chorobę układu krążenia, u pulmonologa, aby wykluczyć między innymi astmę oraz inne choroby układu oddechowego, u gastroenterologa, aby wykluczyć między innymi nowotwór przewodu pokarmowego, u endokrynologa, aby wykluczyć nadczynność tarczycy czy też u neurologa, aby wykluczyć guza mózgu. Dopiero w sytuacji, kiedy pacjent zostanie poddany bardzo dokładnej diagnostyce i po wykluczeniu organicznego podłoża dolegliwości, lekarz zaczyna podejrzewać, iż być może problemy pacjenta mają związek z nerwicą wegetatywną. 
Kiedy lekarz zacznie podejrzewać u pacjenta nerwicę wegetatywną, wtedy skieruje go do psychologa lub, co jest zdecydowanie lepsze, do lekarza specjalisty chorób psychicznych. Zazwyczaj, na początku pacjent absolutnie nie dopuszcza do siebie myśli, że jego problemy mają związek z psychiką i w związku z tym trudno jest go namówić na wizytę u specjalisty, pacjent zwykle dalej chce szukać u siebie "choroby ciała, a nie choroby duszy". W końcu jednak, co niestety trwa zwykle dość długo, pacjent zaczyna wierzyć swojemu lekarzowi i udaje się na konsultacje do psychologa lub psychiatry. Jeśli w czasie wizyty specjalista potwierdzi wstępną diagnozę, pacjent zostaje poddany właściwej psychoterapii. Przede wszystkim specjalista będzie starał się znaleźć przyczynę lęku, który to lęk wywołuje u pacjentów wszystkie dolegliwości. Jeśli taka przyczyna zostanie znaleziona, wtedy lekarz stara się pomóc uporać pacjentowi z prześladującym go lękiem i jeśli się to uda, wszystkie dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować, a pacjent może z powrotem w pełni cieszyć się życiem i otaczającym go światem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl