Mycie rąk to warunek zachowania zdrowia
Katarzyna Szulik

Mycie rąk to warunek zachowania zdrowia

Woda, mydło i dokładne mycie rąk to najlepszy sposób zapobiegania większościom infekcji. By o tym uświadamiać, ustanowiono Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony co roku na początku maja. Infekcje na tym tle najmocniej szkodzą dzieciom, ale dorośli również nie mogą zapominać o otaczających ich bakteriach.

Dziś uważamy je za oczywiste, ale wśród lekarzy mycie rąk zaczęło być postrzegane jako czynnik konieczny dla prawidłowego przebiegu operacji dopiero pod koniec XIX wieku. Wówczas pracujący w Wiedniu lekarz – Ignaz Semmelweis zauważył, że odsetek śmiertelnych porodów jest znacznie wyższy, gdy przyjmują je studenci i lekarze, a nie położne. Ci pierwsi często odbierali je tuż po przeprowadzeniu sekcji zwłok, bez mycia rąk między jednym a drugim zabiegiem, podczas gdy położne nie miały takich doświadczeń. Mimo to, do oficjalnego upowszechnienia higieny rąk jako czynnika kluczowego dla zdrowia, doszło dopiero około roku 1980, gdy amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji uznało je za kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzenienia się infekcji.

Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do znaczenia mycia rąk, ale mimo to wielu z nas tę czynność zaniedbuje lub myje ręce niewłaściwie – oba przypadki mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Choroby brudnych rąk

Konsekwencją niedostatecznej higieny są tzw. choroby brudnych rąk, do których zaliczamy zakażenie bakterią E. coli, wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), grypę, tasiemca, ale także zakażenia salmonellą i gronkowcem oraz wiele innych. Większość ze wspomnianych kojarzymy z zaniedbaniem właściwej higieny po wyjściu z toalety. Zgodnie z badaniami, nie zachowuje jej aż 70 proc. z nas.

Co jednak może dziwić, bardziej niebezpieczna pod kątem nagromadzenia drobnoustrojów jest suszarka do rąk, w której panuje wyższa temperatura, a podmuchy powietrza dodatkowo ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii.

Drobnoustroje osadzają się na niemal wszystkich przedmiotach, z którymi mamy kontakt, włącznie z klawiaturami komputerów czy telefonów, klamkami i włącznikami światła. Nie można ich uniknąć, więc jedynym sposobem na to, żeby zminimalizować ryzyko, jest przestrzeganie zasad higieny.

Zaniedbania śmiertelne w skutkach

Mycie rąk jest szczególnie ważne w przypadku lekarzy, ponieważ przedostanie się drobnoustrojów do organizmu pacjenta podczas operacji może mieć bardzo poważne, a niejednokrotnie wręcz śmiertelne skutki. Zapobieganie infekcjom w opiece medycznej było jednym z głównych powodów ustanowienia w 2008 roku Światowego Dnia Promocji Higieny Rąk. Zgodnie z szacunkami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, co roku zakażeniom związanym z opieką zdrowotną ulega ponad 4,1 mln obywateli Unii Europejskiej, spośród których śmierć ponosi 37 tysięcy osób.

Zakażenia są szczególnie groźne dla dzieci, które stają się ofiarami chorób biegunkowych. Zgodnie z danymi UNICEF-u, w ich wyniku każdego roku umiera nawet 1,5 mln dzieci. Problem jest największy tam, gdzie dostęp do czystej wody i sanitariatów jest utrudniony, dlatego najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w Afryce. Szacuje się, że przez wzgląd na brak odpowiedniej infrastruktury i dostępu do wody, higieny nie może zachować około 2,5 miliarda ludzi.

Jak prawidłowo myć ręce?

Ważne jest nie tylko samo mycie rąk, ale również odpowiednia technika. Zwilżenie dłoni i roztarcie w nich mydła to zdecydowanie za mało. WHO przygotowało specjalną instrukcję mycia rąk, która ma zagwarantować maksimum higieny.

 Owa instrukcja mycia rąk wygląda następująco:

 1. Nabierz płyn w dłonie i złącz je jak do modlitwy.
 2. Pocieraj o siebie dłońmi od wewnątrz oraz od strony grzbietowej.
 3. Połóż jedną dłoń na drugiej, zapleć palce i pocieraj przestrzenie między palcami. Powtórz na drugiej dłoni.
 4. Zgiętymi dłońmi prawej ręki chwyć zgięte palce lewej zahaczając nimi o siebie i obracaj dłońmi w przeciwnych kierunkach.
 5. Umyj kciuki, chwytając każdy dłonią i obracając ją wokół palca ruchem okrężnym.
 6. Jedną rękę złóż w luźną pięść i pocieraj nią o wnętrze drugiej dłoni, a następnie zmień rękę i potwórz to samo z drugą.

Jeśli wykonamy wszystkie czynności, mycie rąk powinno zająć około 40 sekund.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej czynności?

Lepsze z higienicznego punktu widzenia jest mydło w płynie, ponieważ na kostce pozostają drobnoustroje, które przechodzą na inne używające go osoby. Jeśli będąc w toalecie publicznej mamy do wyboru ręczniki papierowe i suszarkę, wybierzmy ręczniki – suszarki podgrzewają dłonie, co sprzyja rozwojowi mikroflory bakteryjnej. Choć uważa się, że o higienę bardziej dbają kobiety, to na ich dłoniach jest więcej drobnoustrojów. Wynika to z mniej kwaśnego odczynu ich skóry, który bardziej preferują bakterie. O higienę szczególnie powinni dbać pracownicy biurowi – szacuje się, że na klawiaturze komputera czy myszce jest nawet 400 razy więcej bakterii niż na desce sedesowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij