Mycie rąk to warunek zachowania zdrowia
Katarzyna Szulik

Mycie rąk to warunek zachowania zdrowia

Woda, mydło i dokładne mycie rąk to najlepszy sposób zapobiegania większościom infekcji. By o tym uświadamiać, ustanowiono Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony co roku na początku maja. Infekcje na tym tle najmocniej szkodzą dzieciom, ale dorośli również nie mogą zapominać o otaczających ich bakteriach.

Dziś uważamy je za oczywiste, ale wśród lekarzy mycie rąk zaczęło być postrzegane jako czynnik konieczny dla prawidłowego przebiegu operacji dopiero pod koniec XIX wieku. Wówczas pracujący w Wiedniu lekarz – Ignaz Semmelweis zauważył, że odsetek śmiertelnych porodów jest znacznie wyższy, gdy przyjmują je studenci i lekarze, a nie położne. Ci pierwsi często odbierali je tuż po przeprowadzeniu sekcji zwłok, bez mycia rąk między jednym a drugim zabiegiem, podczas gdy położne nie miały takich doświadczeń. Mimo to, do oficjalnego upowszechnienia higieny rąk jako czynnika kluczowego dla zdrowia, doszło dopiero około roku 1980, gdy amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji uznało je za kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzenienia się infekcji.

Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do znaczenia mycia rąk, ale mimo to wielu z nas tę czynność zaniedbuje lub myje ręce niewłaściwie – oba przypadki mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Choroby brudnych rąk

Konsekwencją niedostatecznej higieny są tzw. choroby brudnych rąk, do których zaliczamy zakażenie bakterią E. coli, wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), grypę, tasiemca, ale także zakażenia salmonellą i gronkowcem oraz wiele innych. Większość ze wspomnianych kojarzymy z zaniedbaniem właściwej higieny po wyjściu z toalety. Zgodnie z badaniami, nie zachowuje jej aż 70 proc. z nas.

Co jednak może dziwić, bardziej niebezpieczna pod kątem nagromadzenia drobnoustrojów jest suszarka do rąk, w której panuje wyższa temperatura, a podmuchy powietrza dodatkowo ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii.

Drobnoustroje osadzają się na niemal wszystkich przedmiotach, z którymi mamy kontakt, włącznie z klawiaturami komputerów czy telefonów, klamkami i włącznikami światła. Nie można ich uniknąć, więc jedynym sposobem na to, żeby zminimalizować ryzyko, jest przestrzeganie zasad higieny.

Zaniedbania śmiertelne w skutkach

Mycie rąk jest szczególnie ważne w przypadku lekarzy, ponieważ przedostanie się drobnoustrojów do organizmu pacjenta podczas operacji może mieć bardzo poważne, a niejednokrotnie wręcz śmiertelne skutki. Zapobieganie infekcjom w opiece medycznej było jednym z głównych powodów ustanowienia w 2008 roku Światowego Dnia Promocji Higieny Rąk. Zgodnie z szacunkami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, co roku zakażeniom związanym z opieką zdrowotną ulega ponad 4,1 mln obywateli Unii Europejskiej, spośród których śmierć ponosi 37 tysięcy osób.

Zakażenia są szczególnie groźne dla dzieci, które stają się ofiarami chorób biegunkowych. Zgodnie z danymi UNICEF-u, w ich wyniku każdego roku umiera nawet 1,5 mln dzieci. Problem jest największy tam, gdzie dostęp do czystej wody i sanitariatów jest utrudniony, dlatego najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w Afryce. Szacuje się, że przez wzgląd na brak odpowiedniej infrastruktury i dostępu do wody, higieny nie może zachować około 2,5 miliarda ludzi.

Polecane dla Ciebie

Jak prawidłowo myć ręce?

Ważne jest nie tylko samo mycie rąk, ale również odpowiednia technika. Zwilżenie dłoni i roztarcie w nich mydła to zdecydowanie za mało. WHO przygotowało specjalną instrukcję mycia rąk, która ma zagwarantować maksimum higieny.

 Owa instrukcja mycia rąk wygląda następująco:

 1. Nabierz płyn w dłonie i złącz je jak do modlitwy.
 2. Pocieraj o siebie dłońmi od wewnątrz oraz od strony grzbietowej.
 3. Połóż jedną dłoń na drugiej, zapleć palce i pocieraj przestrzenie między palcami. Powtórz na drugiej dłoni.
 4. Zgiętymi dłońmi prawej ręki chwyć zgięte palce lewej zahaczając nimi o siebie i obracaj dłońmi w przeciwnych kierunkach.
 5. Umyj kciuki, chwytając każdy dłonią i obracając ją wokół palca ruchem okrężnym.
 6. Jedną rękę złóż w luźną pięść i pocieraj nią o wnętrze drugiej dłoni, a następnie zmień rękę i potwórz to samo z drugą.

Jeśli wykonamy wszystkie czynności, mycie rąk powinno zająć około 40 sekund.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej czynności?

Lepsze z higienicznego punktu widzenia jest mydło w płynie, ponieważ na kostce pozostają drobnoustroje, które przechodzą na inne używające go osoby. Jeśli będąc w toalecie publicznej mamy do wyboru ręczniki papierowe i suszarkę, wybierzmy ręczniki – suszarki podgrzewają dłonie, co sprzyja rozwojowi mikroflory bakteryjnej. Choć uważa się, że o higienę bardziej dbają kobiety, to na ich dłoniach jest więcej drobnoustrojów. Wynika to z mniej kwaśnego odczynu ich skóry, który bardziej preferują bakterie. O higienę szczególnie powinni dbać pracownicy biurowi – szacuje się, że na klawiaturze komputera czy myszce jest nawet 400 razy więcej bakterii niż na desce sedesowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

  W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie na skutek wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, tak zażywanie go na „ własną rękę" może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

 • Jodek potasu – działanie, dawkowanie, profilaktyka. Kiedy i dlaczego należy go użyć?

  Określoną dla danej grupy wiekowej ilość jodku potasu należy przyjąć w jednorazowej dawce dobowej, która umożliwi wysycenie tarczycy i jej ochronę przed radioaktywnym jodem.  Przyjęcie odpowiedniej ilości jodku potasu chroni przed narażeniem popromiennym przez maksymalnie 24 godziny od przyjęcia dawki wysycającej. Czy profilaktyczne zażywanie jodku potasu jest wskazane i bezpieczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij