Mycie rąk to warunek zachowania zdrowia
Katarzyna Szulik

Mycie rąk to warunek zachowania zdrowia

Woda, mydło i dokładne mycie rąk to najlepszy sposób zapobiegania większościom infekcji. By o tym uświadamiać, ustanowiono Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony co roku na początku maja. Infekcje na tym tle najmocniej szkodzą dzieciom, ale dorośli również nie mogą zapominać o otaczających ich bakteriach.

Dziś uważamy je za oczywiste, ale wśród lekarzy mycie rąk zaczęło być postrzegane jako czynnik konieczny dla prawidłowego przebiegu operacji dopiero pod koniec XIX wieku. Wówczas pracujący w Wiedniu lekarz – Ignaz Semmelweis zauważył, że odsetek śmiertelnych porodów jest znacznie wyższy, gdy przyjmują je studenci i lekarze, a nie położne. Ci pierwsi często odbierali je tuż po przeprowadzeniu sekcji zwłok, bez mycia rąk między jednym a drugim zabiegiem, podczas gdy położne nie miały takich doświadczeń. Mimo to, do oficjalnego upowszechnienia higieny rąk jako czynnika kluczowego dla zdrowia, doszło dopiero około roku 1980, gdy amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji uznało je za kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzenienia się infekcji.

Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do znaczenia mycia rąk, ale mimo to wielu z nas tę czynność zaniedbuje lub myje ręce niewłaściwie – oba przypadki mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Choroby brudnych rąk

Konsekwencją niedostatecznej higieny są tzw. choroby brudnych rąk, do których zaliczamy zakażenie bakterią E. coli, wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), grypę, tasiemca, ale także zakażenia salmonellą i gronkowcem oraz wiele innych. Większość ze wspomnianych kojarzymy z zaniedbaniem właściwej higieny po wyjściu z toalety. Zgodnie z badaniami, nie zachowuje jej aż 70 proc. z nas.

Co jednak może dziwić, bardziej niebezpieczna pod kątem nagromadzenia drobnoustrojów jest suszarka do rąk, w której panuje wyższa temperatura, a podmuchy powietrza dodatkowo ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii.

Drobnoustroje osadzają się na niemal wszystkich przedmiotach, z którymi mamy kontakt, włącznie z klawiaturami komputerów czy telefonów, klamkami i włącznikami światła. Nie można ich uniknąć, więc jedynym sposobem na to, żeby zminimalizować ryzyko, jest przestrzeganie zasad higieny.

Zaniedbania śmiertelne w skutkach

Mycie rąk jest szczególnie ważne w przypadku lekarzy, ponieważ przedostanie się drobnoustrojów do organizmu pacjenta podczas operacji może mieć bardzo poważne, a niejednokrotnie wręcz śmiertelne skutki. Zapobieganie infekcjom w opiece medycznej było jednym z głównych powodów ustanowienia w 2008 roku Światowego Dnia Promocji Higieny Rąk. Zgodnie z szacunkami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, co roku zakażeniom związanym z opieką zdrowotną ulega ponad 4,1 mln obywateli Unii Europejskiej, spośród których śmierć ponosi 37 tysięcy osób.

Zakażenia są szczególnie groźne dla dzieci, które stają się ofiarami chorób biegunkowych. Zgodnie z danymi UNICEF-u, w ich wyniku każdego roku umiera nawet 1,5 mln dzieci. Problem jest największy tam, gdzie dostęp do czystej wody i sanitariatów jest utrudniony, dlatego najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w Afryce. Szacuje się, że przez wzgląd na brak odpowiedniej infrastruktury i dostępu do wody, higieny nie może zachować około 2,5 miliarda ludzi.

Polecane dla Ciebie

Jak prawidłowo myć ręce?

Ważne jest nie tylko samo mycie rąk, ale również odpowiednia technika. Zwilżenie dłoni i roztarcie w nich mydła to zdecydowanie za mało. WHO przygotowało specjalną instrukcję mycia rąk, która ma zagwarantować maksimum higieny.

 Owa instrukcja mycia rąk wygląda następująco:

  1. Nabierz płyn w dłonie i złącz je jak do modlitwy.
  2. Pocieraj o siebie dłońmi od wewnątrz oraz od strony grzbietowej.
  3. Połóż jedną dłoń na drugiej, zapleć palce i pocieraj przestrzenie między palcami. Powtórz na drugiej dłoni.
  4. Zgiętymi dłońmi prawej ręki chwyć zgięte palce lewej zahaczając nimi o siebie i obracaj dłońmi w przeciwnych kierunkach.
  5. Umyj kciuki, chwytając każdy dłonią i obracając ją wokół palca ruchem okrężnym.
  6. Jedną rękę złóż w luźną pięść i pocieraj nią o wnętrze drugiej dłoni, a następnie zmień rękę i potwórz to samo z drugą.

Jeśli wykonamy wszystkie czynności, mycie rąk powinno zająć około 40 sekund.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej czynności?

Lepsze z higienicznego punktu widzenia jest mydło w płynie, ponieważ na kostce pozostają drobnoustroje, które przechodzą na inne używające go osoby. Jeśli będąc w toalecie publicznej mamy do wyboru ręczniki papierowe i suszarkę, wybierzmy ręczniki – suszarki podgrzewają dłonie, co sprzyja rozwojowi mikroflory bakteryjnej. Choć uważa się, że o higienę bardziej dbają kobiety, to na ich dłoniach jest więcej drobnoustrojów. Wynika to z mniej kwaśnego odczynu ich skóry, który bardziej preferują bakterie. O higienę szczególnie powinni dbać pracownicy biurowi – szacuje się, że na klawiaturze komputera czy myszce jest nawet 400 razy więcej bakterii niż na desce sedesowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Statyny na cholesterol – szkodliwość, dawkowanie i skutki uboczne

    Podstawowym celem stosowania statyn jest obniżanie poziomu cholesterolu i zapobieganie wystąpienia miażdżycy wśród pacjentów bez chorób sercowo-naczyniowych, ale znajdujących się w grupach wysokiego ryzyka. Pomaga to zapobiegać zawałom, udarom i chorobom naczyniowym, które rozwijają się wraz ze wzrostem blaszek miażdżycowych w tętnicach.

  • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty

    Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „superpaliwa” dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Genisteina – działanie przeciwrobacze, komórkowe i hormonopodobne. Kiedy należy przyjmować?

    Genisteina to związek chemiczny z grupy izoflawonów, należący do klasy fitoestrogenów, czyli substancji roślinnych o działaniu podobnym do estrogenów. Genisteina występuje naturalnie w roślinach strączkowych, takich jak soja, groch, fasola czy ciecierzyca, oraz w niektórych innych roślinach, np. w czerwonej koniczynie. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, może też oddziaływać na poziom hormonów płciowych i korzystnie wpływać na układ krążenia. Ponadto badania sugerują, że genisteina może mieć działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty i jelita grubego, jednak potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.

  • Jak działają plastry antykoncepcyjne? Co zrobić, kiedy się odklei? Czy jest skuteczny?

    Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji, która działa poprzez dostarczanie organizmowi kobiety hormonów – progesteronu i estrogenów. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę i powinny być stosowane przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje jednotygodniowa przerwa. Hormony zawarte w plastrach m.in. hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałego jaja z jajnika, co uniemożliwia zapłodnienie przez plemniki.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij