Gdy maluch przemarznie
Anna Posmykiewicz

Gdy maluch przemarznie

Zima to pora roku, w której nie jest trudno o przeziębienie. Wiatr, deszcz, śnieg i mróz sprzyjają przemarznięciu, przemoczeniu i infekcja gotowa!

Jak zapobiegać chorobom w okresie zimowym?

W pierwszej kolejności należy zapobiegać przemarznięciu. Czy oznacza to zatem, że nie można wychodzić z dzieckiem na dwór i cały okres zimowy spędzić w domu przed telewizorem? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór. Wychodząc z dzieckiem na dwór w okresie zimowym należy przede wszystkim pamiętać o ciepłej czapce. To przez głowę dochodzi bowiem do utraty dużej części ciepła z organizmu, co z kolei prowadzi do przemarznięcia i infekcji. Czapka powinna być zatem ciepła, najlepiej, aby miała troczki zawiązywane pod brodą, dzięki czemu nie będzie się zsuwać z główki dziecka, a w przypadku młodszych dzieci maluch nie będzie mógł jej z głowy ściągnąć - a wszyscy wiemy, że dzieci często to robią, zwłaszcza, kiedy się zdenerwują. Kolejny ważny element garderoby to buty. Buty także powinny być ciepłe, bo przez stopy także traci się dużą ilość ciepła. Muszą też być nieprzemakalne, tak, aby wejście w kałuże i bieganie po śniegu nie skończyło się od razu przemarznięciem maluszka. Ważne, aby buty miały również grubą podeszwę - po to, aby maluch nie odczuwał zimna od ziemi. Następny ważny element ubioru to kurtka. Powinna ona być wodoodporna oraz nieprzepuszczająca wiatru, z drugiej zaś strony warto, aby była z tzw. "oddychającego" materiału - dzięki temu maluch nie będzie się pocił. Pamiętajmy też o tym, aby przed wyjściem na zimowy spacer założyć maluszkowi rękawiczki - rączki dziecka są bardzo delikatne i łatwo może dojść do ich przemarznięcia i odmrożenia. 

Pamiętajmy o tym, aby w okresie zimowym racjonalnie korzystać z uroków świeżego powietrza i spacerów. Lepiej wyjść z dzieckiem nad dwór, kiedy na dworze jest mróz i śnieg niż wtedy, kiedy jest wyższa temperatura, ale pada deszcz, wieje wiatr i jest mgliście. W mroźną pogodę, przy zachowaniu właściwego ubioru, zdecydowanie mniej odczuwa się niższe temperatury, niż w sytuacji narażenia na przenikliwy wiatr i deszcz. 
Czasami jednak pomimo naszych starań nie da się uchronić malucha przed przemarznięciem. Co najlepiej wtedy zrobić?

Gdy maluch przemarznie

W pierwszej kolejności należy zdjąć maluchowi buty i zobaczyć czy nie przemoczyły się skarpetki. Jeśli tak, należy natychmiast je zdjąć i zmienić na nowe, bowiem nawet tylko trochę wilgotne skarpety czy rajstopy będą nasilać uczucie zimna u dziecka. Następnie warto zrobić maluchowi do wypicia ciepła herbatę, najlepiej z cytryną i sokiem z malin - zarówno cytryna, jak i maliny to naturalne źródło zdrowia, które zawsze pomaga w walce z infekcjami. Maluch na pewno będzie marudził, że herbata jest za gorąca, że nie chce jej pić, bo poparzy sobie usta i język - wtedy trzeba wytłumaczyć dziecku, że jest to niezbędne dla jego zdrowia, należy też maluszka napoić herbatą podając mu gorący napój łyżeczką do buzi. W tej formie dziecko na pewno wypije całą przygotowaną dla niego porcje napoju. Poza tym, warto podać dziecku do rozgrzania termofor. Obecnie można kupić termofor przypominający misia lub inną postać z dziecięcej bajki - do takiego "lekarstwa" maluch na pewno chętnie się przytuli, a to z kolei spowoduje, że dziecko zacznie się rozgrzewać. 
Po zimowym przemarznięciu warto też wspomóc organizm dziecka podając mu czosnek w postaci naturalnej, prawdziwy, w ząbkach. Dzieci zwykle go nie lubią, ale umiejętnie przemycony do ulubionej potrawy, np. pizzy czy kurczaka i rozdrobniony, na pewno zostanie zjedzony przez malucha i podniesie jego odporność. 
W przypadku dziecka kilkuletniego i starszego można też spróbować wykonać rozgrzewającą inhalację. Do naczynia z gorącą wodą można nalać kilka kropli ojejku aromatycznego i poprosić dziecko, aby wdychało opary. Należy tylko pamiętać, aby nie pozostawiać dziecka bez opieki - przy wykonywaniu inhalacji dziecko zawsze musi znajdować się pod opieką dorosłego! 
Inną metodą rozgrzewania dziecka jest wykonanie gorącej kąpieli. Należy pamiętać, że nie wolno wsadzić malucha do wanny, w której woda od razu jest bardzo gorąca. Należy wsadzić maluszka do wanny z letnią wodą, a potem stopniowo wpuszczać coraz cieplejszą wodę. Dzięki temu maluch będzie się przyzwyczajał do coraz cieplejszej wody i nie będzie odczuwał uczucia gorąca i parzenia, a jedynie przyjemne ciepło, które będzie go rozgrzewać. 
Jeśli dziecko przemarzło naprawdę mocno i praktycznie jesteśmy w  stu procentach pewni, ze dzisiejsza eskapada po dworze skończy się przeziębieniem, można zacząć podawać maluchowi profilaktycznie ibuprofen, który działa nie tylko przeciwgorączkowo, ale też przeciwzapalnie i dzięki temu może uchronić przed rozwojem choroby. Pamiętaj! Zawsze podawaj leki zgodnie z dawkowaniem zalecanym przez producenta w ulotce lub na opakowaniu, w razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą na rejonie!  
Aby zatem zimowy spacer nie kończył się przemarznięciem i chorobą, należy przede wszystkim dbać o właściwy ubiór oraz rozsądnie korzystać ze świeżego powietrza. Jeśli już jednak nasz maluch przemarzanie, wtedy postarajmy się go rozgrzać i zapewnić mu jak największą ilość naturalnych witamin. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij