Pionierski przeszczep dłoni we Wrocławiu
Katarzyna Szulik

Pionierski przeszczep dłoni we Wrocławiu

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano pierwszego na świecie przeszczepu dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez niej. Operacja odbyła się 15 grudnia i przebiegła pomyślnie, a pacjent jest już w stanie poruszać palcami.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano pierwszego na świecie przeszczepu dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez niej. Operacja odbyła się 15 grudnia i przebiegła pomyślnie, a pacjent jest już w stanie poruszać palcami.

Przełomowej operacji dokonał zespół pod kierownictwem dr Adama Domanasiewicza, uznanego specjalisty wcześniej związanego z pierwszym w Europie ośrodkiem replantacji, znajdującym się w szpitalu im. Św. Jadwigi w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. W jej wyniku udało się przeszczepić dłoń 32-letniemu mężczyźnie, co było możliwe dzięki pozyskaniu kończyny od zmarłego dawcy.

Wyzwanie dla lekarzy

Jak dr Domanasiewicz podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, przeszczepy tego typu komplikuje fakt, że u takich osób tkanki, takie jak nerwy, naczynia krwionośne czy kości mogą być słabiej wykształcone w związku z zanikiem kończyny. To z kolei utrudnia połączenie obu często odmiennych struktur i zmniejsza szanse na powodzenie operacji.

Kości obu dłoni zostały połączone na wysokości nadgarstka, ale przez wzgląd na to, że naczynia krwionośne biorcy były bardzo cienkie, złączenia ich z naczyniami dawcy można było dokonać dopiero na wysokości przedramienia.

Kolejną potencjalną przeszkodą jest tzw. brak reprezentacji korowej w mózgu. Mówiąc prościej, jeśli kończyny nie ma lub zanika, jej funkcje w mózgu również są wygaszane lub zostają przeniesione na drugą, zwiększając jej możliwości. Może on więc „nie rozpoznawać” nowej kończyny i uniemożliwiać poruszanie nią, jednak w tym przypadku tak się nie stało, ponieważ niedługo po operacji pacjent zaczął poruszać palcami.

Sukces mimo braku genetycznej zgodności

Operacja przeprowadzona we wrocławskim szpitalu jest pionierska na skalę świata ze względu na dorosły wiek pacjenta oraz różnice w kodzie genetycznym między dawcą a biorcą. Wcześniej podobnych dokonywano między innymi w Kanadzie i Indonezji, w obu wypadkach przy okazji rozdzielania nowo narodzonych bliźniąt syjamskich, które zakończyły się przeżyciem tylko jednego dziecka. W tych wypadkach dawcą kończyny zostawało jedno z bliźniąt, więc operacja odbywała się z zachowaniem pełnej zgodności genetycznej.
Wrocławska operacja odbyła się 15 grudnia i jak na razie nie ma oznak odrzucenia przeszczepu, co dobrze rokuje na przyszłość.

Źródło: Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl