Pionierski przeszczep dłoni we Wrocławiu
Katarzyna Szulik

Pionierski przeszczep dłoni we Wrocławiu

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano pierwszego na świecie przeszczepu dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez niej. Operacja odbyła się 15 grudnia i przebiegła pomyślnie, a pacjent jest już w stanie poruszać palcami.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano pierwszego na świecie przeszczepu dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez niej. Operacja odbyła się 15 grudnia i przebiegła pomyślnie, a pacjent jest już w stanie poruszać palcami.

Przełomowej operacji dokonał zespół pod kierownictwem dr Adama Domanasiewicza, uznanego specjalisty wcześniej związanego z pierwszym w Europie ośrodkiem replantacji, znajdującym się w szpitalu im. Św. Jadwigi w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. W jej wyniku udało się przeszczepić dłoń 32-letniemu mężczyźnie, co było możliwe dzięki pozyskaniu kończyny od zmarłego dawcy.

Wyzwanie dla lekarzy

Jak dr Domanasiewicz podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, przeszczepy tego typu komplikuje fakt, że u takich osób tkanki, takie jak nerwy, naczynia krwionośne czy kości mogą być słabiej wykształcone w związku z zanikiem kończyny. To z kolei utrudnia połączenie obu często odmiennych struktur i zmniejsza szanse na powodzenie operacji.

Kości obu dłoni zostały połączone na wysokości nadgarstka, ale przez wzgląd na to, że naczynia krwionośne biorcy były bardzo cienkie, złączenia ich z naczyniami dawcy można było dokonać dopiero na wysokości przedramienia.

Kolejną potencjalną przeszkodą jest tzw. brak reprezentacji korowej w mózgu. Mówiąc prościej, jeśli kończyny nie ma lub zanika, jej funkcje w mózgu również są wygaszane lub zostają przeniesione na drugą, zwiększając jej możliwości. Może on więc „nie rozpoznawać” nowej kończyny i uniemożliwiać poruszanie nią, jednak w tym przypadku tak się nie stało, ponieważ niedługo po operacji pacjent zaczął poruszać palcami.

Sukces mimo braku genetycznej zgodności

Operacja przeprowadzona we wrocławskim szpitalu jest pionierska na skalę świata ze względu na dorosły wiek pacjenta oraz różnice w kodzie genetycznym między dawcą a biorcą. Wcześniej podobnych dokonywano między innymi w Kanadzie i Indonezji, w obu wypadkach przy okazji rozdzielania nowo narodzonych bliźniąt syjamskich, które zakończyły się przeżyciem tylko jednego dziecka. W tych wypadkach dawcą kończyny zostawało jedno z bliźniąt, więc operacja odbywała się z zachowaniem pełnej zgodności genetycznej.
Wrocławska operacja odbyła się 15 grudnia i jak na razie nie ma oznak odrzucenia przeszczepu, co dobrze rokuje na przyszłość.

Źródło: Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl