Arbuz dla zdrowia i urody
Katarzyna Szulik

Arbuz dla zdrowia i urody

W opinii dietetyków, arbuz jest naszym największym sprzymierzeńcem w czasie upałów. Składa się głównie z wody, więc gasi pragnienie i zapewnia organizmowi zdrowe nawodnienie dzięki zawartym w nim minerałom i witaminom. To jednak tylko garść z dobroczynnych właściwości jednego z najpopularniejszych letnich owoców.

Woda stanowi aż 92 proc. wagi arbuza, ale pozostałe 8 proc. jego masy kryje w sobie wystarczająco dużo dobroczynnych składników, żeby jeść go nie tylko przy okazji upałów.

Intensywny kolor arbuza to zasługa przeciwutleniaczy z grupy karotenoidów, głównie likopenu odpowiedzialnego za soczystą czerwień pomidorów. Przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za starzenie się skóry i rozwój nowotworów. Antyoksydanty spowalniają proces utleniania złego cholesterolu, dzięki czemu zapobiegają miażdżycy i obniżają ciśnienie. Z tego względu sercowcy powinni włączyć arbuzy do swojej letniej diety.

  • W witaminowym składzie arbuza najwięcej jest witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne i przeciwdziała utlenianiu złego cholesterolu. Dzięki temu zapobiega miażdżycy i obniża ciśnienie. Jej obecność jest również ważna dla powstawania czerwonych krwinek.
  • Potas – wspomaga wydalanie sodu z organizmu, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi.
  • Magnez – zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych i reguluje gospodarkę sodowo-potasową.

Szczególnie miejsce w arbuzowej tabeli składników odżywczych zajmuje cytrulina, czyli aminokwas o bardzo szczególnym działaniu, sprzyjającym zwłaszcza osobom uprawiającym sport.

  • Cytrulina bierze udział w procesie neutralizacji amoniaku, który gromadzi się w organizmie w procesie przemiany aminokwasów, a co za tym idzie przyspiesza pozbywanie się kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za powstawanie bolesnych zakwasów. Z punktu widzenia sportowców istotna jest również zdolności cytruliny do poszerzania światła naczyń krwionośnych, co usprawnia przepływ krwie. Dzięki temu cytrulina poprawia siłę i wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego.
  • Arbuz jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł cytruliny - zawiera nawet 300 mg aminokwasów w 100 gramach miąższu. Jeśli mamy okazję, warto przyjmować ją w naturalnej postaci, ponieważ wtedy jest najlepiej przyswajalna.

Wśród innych prozdrowotnych właściwości arbuza wymienić można:

  • działanie moczopędne,
  • zwiększanie tempa przemiany materii,
  • usuwanie toksyn z organizmu.

Arbuz a odchudzanie

Przywykło się twierdzić, że ze względu na bardzo dużą zawartość wody i stosunkowo niską kaloryczność, arbuz to przekąska, którą zwłaszcza osoby pozostające na diecie mogą zajadać się niemal bez ograniczeń.

To stwierdzenie jest prawdziwe tylko częściowo. Arbuz rzeczywiście ma zaledwie 30 kcal w 100 gramach, ale jego sok zawiera też dużo cukrów prostych – im ciemniejszy miąższ, tym jest ich więcej. Jak wiadomo, cukry proste nie tylko szybko przekształcają się w energię, ale też powodują przyrost tkanki tłuszczowej, więc jedzenie zbyt dużych ilości arbuza może utrudniać gubienie kilogramów.

Z tego samego względu na arbuza muszą uważać osoby chore na cukrzycę. Sam w sobie ma stosunkowo niewiele węglowodanów, ale jego sok zawiera ich bardzo dużo, przez co szybko podnosi poziom cukru we krwi. Cukrzycy mogą więc jeść arbuzowy miąższ bez obaw, ale sok z owocu jest niewskazany w ich diecie.

Nie tylko miąższ

Mówiąc o prozdrowotnych właściwościach arbuza, zazwyczaj odnosimy się do dobrodziejstw zawartych w jego miąższu. Prozdrowotne działanie wykazują też arbuzowe pestki, a konkretnie olejek sporządzany na ich bazie.

  • Jest bogaty między innymi w witaminy z grupy B, C i E, magnez, fosfor i żelazo, a także selen i cynk wzmacniające włosy, skórę i paznokcie.
  • Arbuzowy olejek powinny włączyć do diety osoby mające problemy z nerkami, ponieważ jedzony wspomaga ich pracę nerek i zapobiega schorzeniom tych narządów porównywalnie do zwykłych leków.
  • Dzięki lekkiej, niemal wodnistej konsystencji, olejek arbuzowy to również częsty składnik kosmetyków, przeznaczonych zwłaszcza do cery tłustej i trądzikowej.
  • Drobno zmielone pestki pestki arbuza sprawdzą się jako składnik peelingu.

Powiązane produkty

Arbuzowe triki urodowe

Arbuz sprawdzi się nie tylko w deserze, sałatce czy koktajlu, ale również jako baza do maseczek, toników czy peelingów. Zawarte w nim przeciwutleniacze czynią cuda nie tylko dla naszego organizmu, ale również skóry. W odmładzającym działaniu wspomagają je obecne w arbuzie witaminy A oraz C. Arbuzowy miąższ jest również naturalnym (choć słabym) filtrem przeciwko promieniowaniu UV, co potwierdza zasadność letnich kuracji arbuzowych.

W kosmetykach najczęściej wykorzystuje się arbuzowy sok oraz pestki, zmielone lub w formie olejku. Dzięki lekkiej konsystencji i odświeżającym właściwościom, sok z arbuza to dobra baza toników oczyszczających. Wykazuje również właściwości ściągające oraz zwęża pory i zapobiega ich zatykaniu, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ lekko zwęża pory i zapobiega ich zatykaniu. Odnowie skóry sprzyjają również arbuzowe kwasy AHA o właściwościach złuszczających.

Owoc ma bardzo łagodne działanie, dlatego kosmetyki na jego bazie poleca się także do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i pozbawionej elastyczności.

Arbuzowe kosmetyki domowej roboty

  • Tonik arbuzowy

Do jego przygotowania potrzebujesz około 100 gramów miąższu z arbuza zblendowanego razem z pestkami, łyżkę stołową wyciągu z oczaru wirginijskiego oraz łyżkę wody destylowanej. Połączone składniki stworzą tonik, który można przechowywać w lodówce przez kilka dni.

  • Maska rozświetlająca

Łyżeczkę soku z arbuza wymieszaj z taką samą ilością jogurtu greckiego. Maseczka pozostawiona na twarzy przez 10 minut delikatnie oczyści skórę, nawilży ją złagodzi podrażnienia.

  • Maska nawilżająca

W tym wypadku łyżeczkę soku z arbuza łączymy z łyżką miodu, który potęguje nawadniające właściwości arbuza. Maseczkę pozostaw na twarzy na 15 do 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

  • Maska oczyszczająca

Arbuzową maseczkę dla skóry trądzikowej sporządzisz łącząc około 100 gramów miąższu arbuza (pozbawionego pestek) z połową dojrzałego banana. Oba owoce rozgnieć w miseczce i połącz, a powstałą w ten sposób maskę pozostaw na około 15 minut.

  • Peeling arbuzowy

W tym przepisie mamy nie pestki, ale miąższ, połączony z brązowym cukrem i oliwą z oliwek. Do jego wykonania potrzebujesz szklankę miąższu arbuza, 3 łyżki brązowego cukru oraz dwie łyżki oliwy z oliwek. Po połączeniu składników gotową miksturę nakładamy na dowolną część ciała i masujemy, Chłodzące właściwości peelingu zwiększy dodanie do niego posiekanych listków mięty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij