Olej konopny w kosmetyce
Magdalena Wierucka-Rybak

Olej konopny w kosmetyce

Konopie siewne, czyli Cannabis sativa, niesłuszne kojarzone tylko z marihuaną, od dawna wykorzystywane są, jako środek leczniczy. Na przestrzeni ostatnich lat, zdobyły również uznanie w przemyśle kosmetycznym.

Czym jest olej konopny?

Olej konopny (INCI: Cannabis sativa Seed Oil) jest pozyskiwany na drodze tłoczenia na zimno nasion pozyskanych z ekologicznych źródeł. Jest on cennym surowcem kosmetycznym ze względu na wysoką zawartość naturalnych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), kwasu linolowgo z grupy kwasów tłuszc­zowych omega 6 (50–70%) i kwasu linolenowego z grupy omega 3 (15–25%) w pro­por­cji 3:1. Zawartość NNKT stanowi około 75% zawartości oleju. Stosunek kwasów tłuszczowych oleju konopnego wpływa korzystnie na prawidłową budowę i czynność błon komórkowych. Do głównych jego właściwości należy odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry a także wpływ na prawidłową strukturę spoiwa międzykomórkowego. NNKT wchodzą w skład ceramidów, które budując cement międzykomórkowy znajdujący się pomiędzy komórkami naskórka, wzmacniają barierę lipidową. Dzięki czemu NNKT warunkują płynność błony komórkowej, zmniejszając jest półprzepuszczalność, chroniąc przed utratą wody. Ponadto, wspierają funkcje ochronne skóry,  niwelując działanie czynników zewnętrznych.                       

Dlaczego warto stosować olej konopny?

W kosmetyce olej konopny jest składnikiem preparatów pielęgnujących skórę z problemami dermatologicznymi. Aplikacja maści/kremu na bazie oleju konopnego (17-20%) u chorych na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy wyprysk, łagodzi napięcie, zmniejsza zaczerwienienie ogniska zapalnego i lichenizację (pogrubienie). W leczeniu dermatoz niweluje ponadto uciążliwy świąd. Wysokie stężenia oleju (do 50%) korzystnie regeneruje skórę z odleżynami, odparzeniami, odmrożeniami i innymi uszkodzeniami naskórka. Przyczynia się do zmiękczenia i wygładzenia skóry. Wpływa przeciwzapalne i regulacyjne. W receptariuszu kosmetycznym, pielęgnacji skóry atopowej, egzemy czy łuszczycy łączy się go z środkami nawilżającymi, zmniejszającymi przeznaskórkową utratę wody oraz odbudowującymi barierę lipidową naskórka. Do tych substancji należy m.in. wazelina, lanolina, alantoina, wosk biały. W skład kosmetyków z olejem konopnym najczęściej wykorzystuje się naturalne substancje biologicznie czynne, tj. wyciąg z rumianku, szałwii, kory dębu, co dodatkowo wspomaga leczenie wielu chorób skórnych. Olej konopny wykazuje również właściwości filtra przeciwsłonecznego, zabezpieczając skórę przed niekorzystnym działaniem UV, przy czym nie przeszkadza w syntezie witaminy D. Ponadto, duża zawartość witaminy E wpływa antyoksydacyjnie, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się. Wspomaga leczenie trądziku  ze względu na właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych.

Polecane dla Ciebie

Olej konopny dla niemowląt i dzieci

Preparaty na bazie oleju konopnego są doskonałe w pielęgnacji skóry niemowląt, w szczególności atopowej. Olej to surowiec hipoalergiczny, który niweluje problem nadwrażliwości. Dodatkowo właściwości łagodzące, gojące i wzmacniające, zabezpieczą szczególnej pielęgnacji skórę niemowląt. Warto w tym celu stosować linie kosmetyczne przeznaczone specjalnie dla niemowląt, które nie zawierają substancji drażniących.

Należy podkreślić, że preparaty konopne są wolne od halucynogenów, gdyż nasiona, z których produkuje się kosmetyki, nie zawierają tych substancji. Dlatego wybierajmy świadomie kosmetyki na bazie konopi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij