Wady wzroku kwalifikujące do noszenia soczewek kontaktowych
 Alcon

Wady wzroku kwalifikujące do noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to wygodna i komfortowa metoda korekcji wzroku, ale czy dla każdego? W poniższym artykule opisujemy poszczególne wady wzroku, które kwalifikują do używania soczewek kontaktowych.

Krótkowzroczność

Jeżeli jesteś krótkowidzem, masz trudności z wyraźnym widzeniem przedmio­tów z daleka. To dlatego, że układ optyczny Twojego oka ma zbyt dużą moc w stosunku do długości Twojej gałki ocznej. Twoją wadę można korygować  wykorzystując soczewki rozpraszające oznaczone znakiem minus (-) w postaci szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych.

Nadwzroczność

W przypadku nadwzroczności moc oka jest zbyt mała w stosunku do jego dłu­gości. Brak korekcji nadwzroczności oznacza stałe napięcie akomodacji, co mo­że wiązać się z szybkim męczeniem się przy czytaniu, bólami głowy lub inny­mi dolegliwościami. Twoją wadę koryguje się soczewkami skupiającymi oznaczonymi znakiem plus (+) w postaci okularów lub soczewek kontaktowych.

Polecane dla Ciebie

Astygmatyzm

W oku z astygmatyzmem rogówka nie jest sferyczna i zamiast kształtem przy­pominać zwykłą piłkę, przypomina piłkę do rugby. W takim przypadku widze­nie jest niewyraźne zarówno z bliska, jak i z daleka. Twoją wadę korygować można za pomocą soczewek cylindrycznych o różnej mocy  łamiącej w głównych prostopadłych do siebie płaszczyznach.

Prezbiopia

Prezbiopia charakteryzuje się brakiem zdolności oka do ostrego widzenia z bli­skiej odległości. Stan taki jest często opisywany jako: „moje ręce są za krótkie"! Dotyczy osób po 40 roku życia. Twoją wadę koryguje się z pomocą soczewek progresywnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Aplikacja soczewek kontaktowych

    Zastanawiasz się nad zakupem soczewek kontaktowych, ale masz obawy, czy poradzisz sobie z ich codzienną aplikacją? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych, a także krótki poradnik dla użytkowniczek soczewek kontaktowych, które nie chcą rezygnować z makijażu.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Na jakie efekty można liczyć?

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij