Jak zapuścić długie włosy
Justyna Wodowska

Jak zapuścić długie włosy

Długie włosy to niewątpliwie jeden z atrybutów kobiecości i trudno z tym dyskutować. Przy takich włosach mamy również możliwość wykorzystania rozmaitych stylizacji. Nie jest jednak wcale łatwo zapuścić długie włosy. Fizjologiczne tempo ich wzrostu to około 1 cm na miesiąc i o ile posiadaczką krótkiej, wygodnej fryzurki można stać się w zaledwie kilka minut, o tyle ponowne zapuszczenie włosów wymaga już dużej cierpliwości. A czy można ten proces jakoś wspomóc?

Masaż skóry głowy

Taki masaż uwalnia od napięcia, ale przede wszystkim poprawia ukrwienie. Powinien być delikatny (opuszkami palców) i niezbyt długi – w przeciwnym wypadku intensywnie pobudzi on gruczoły łojowe do pracy. Po takim relaksującym wstępie skóra świetnie wchłonie zaaplikowane wcierki stymulujące wzrost włosów. Zawierają one np. ekstrakty z chmielu i łopianu, kofeinę, ekstrakt z żeń-szenia oraz witaminy. Dobrze, jeśli buteleczka wyposażona jest w wydłużony aplikator typu „dziubek”, dzięki któremu nałożymy ją równomiernie.

Wcierek stymulujących wzrost włosa nie nakładaj, kiedy włosy są jeszcze zbyt mokre.

Szampony stymulujące

Producenci prześcigają się w ich formułach. Do wyboru mamy szampony zawierające chlorek 1-metylonikotynamidu – fizjologiczną substancję pochodzenia witaminowego (metabolit witaminy PP), która wydłuża cykl życia włosa w fazie anagenu, poprawia mikrokrążenie skóry głowy i stymuluje odrastanie włosów. Składnik ten reguluje także pracę gruczołów łojowych. Możemy też sięgnąć po szampony zawierające naturalne wyciągi roślinne, od pokoleń stosowane do poprawiania kondycji włosów: wyciąg ze skrzypu polnego, wyciąg z pokrzywy lub rozmarynu lekarskiego. Najlepsze efekty osiągniemy stosując szampon i odżywkę z tej samej serii, gdyż wzajemnie uzupełniają one swoje działanie.

Powiązane produkty

Odżywki czy nafty kosmetyczne?

Coraz częściej wracamy do kosmetyków tradycyjnych i sprawdzonych. Nafta to produkt wyekstrahowany z ropy naftowej, odpowiednio oczyszczony i wzbogacany innymi substancjami (witaminami, drożdżami, ekstraktami roślinnymi). Ma oleistą konsystencję i niewątpliwie charakterystyczny zapach. Jak działa nafta? Sama nafta kosmetyczna tworzy na naszych włosach pewien rodzaj bariery ochronnej, zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do odżywczej klasyki w pielęgnacji włosów można zaliczyć maseczkę z nafty kosmetycznej, żółtka i oleju rycynowego.

Olejowanie

To zabieg, który cieszy się wśród „włosomaniaczek” ogromną popularnością. Nie jest on jednak żadną nowością. To właśnie dzięki cennym roślinnym olejom mieszkanki orientalnych krajów cieszą się tak błyszczącymi włosami. Olejowanie polega na rozprowadzeniu wybranego rodzaju oleju roślinnego, bądź indywidualnie skomponowanej mieszanki na całej długości włosów lub jedynie na ich końcówkach. Po nałożeniu oleju zakładamy na głowę foliowy czepek. Możemy też dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem, aby za pomocą ciepła wzmocnić regeneracyjne właściwości oleju. Dzięki dobroczynnym składnikom (nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole) włosy będą lepiej odżywione. Najbardziej popularne są: olej rycynowy, olej arganowy, kokosowy, olej ze słodkich migdałów, jojoba, avocado czy olej z korzenia łopianu. Te, które w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję, należy uprzednio roztopić w lekko ciepłej kąpieli wodnej. Po upływie 1-3 godzin starannie spłukujemy olej z włosów i myjemy je łagodnym szamponem. Tę olejową kurację najlepiej stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zabieg ten sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które marzą o długich włosach, ale przeszkodą do ich osiągnięcia jest suchość i wiecznie rozdwajające się końcówki.

Wybrany olej warto wzbogacić o kilka kropelek olejku rozmarynowego (Oleum Rosmarini).

Pielęgnacyjne zbrodnie, czyli czego unikać…

Napięty koński ogon osłabia cebulki włosów. Jeśli decydujemy się na związanie, to lepiej zebrać włosy luźną klamrą. Oszczędzajmy też naszym włosom takich zgubnych zabiegów jak np. prostownica. Podcinajmy natomiast regularnie końcówki (choć wbrew powszechnemu przekonaniu nie sprawi to, że będą one rosły o wiele szybciej).

Nawet przy okazjonalnym prostowaniu włosów, przed użyciem gorącego urządzenia, warto pokryć włosy termoochronnym kosmetykiem.

Porcja biotyny i cynku

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy witamin B. Niedobór biotyny może powodować zaburzenia wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierną łamliwość. Bogatym źródłem biotyny jest wątróbka, soja, drożdże, żółtko jaj, a także orzechy włoskie i ziemne. Należy pamiętać, że w jajach surowych znajduje się awidyna, która wiąże biotynę, czyniąc ją nieprzyswajalną. Z kolei znaczne ilości cynku występują w pieczywie ciemnym, kaszy gryczanej, w suchych nasionach roślin strączkowych, a także w owocach morza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Jak się pozbyć przebarwień po trądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi kosmetycznymi niedoskonałościami?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl