Hipotermia - zimowe zagrożenie - portal DOZ.pl
Hipotermia - zimowe zagrożenie
Roman Wodowski

Hipotermia - zimowe zagrożenie

Zimą nie wolno lekceważyć ryzyka hipotermii. Dotyczy to nas samych, ale również i naszego otoczenia. Czym jest hipotermia, jakie mogą być jej konsekwencje i jaki związek ma z nią sztuczne płuco-serce?

Czym jest hipotermia?

Organizm człowieka został wyposażony w niezwykle precyzyjne mechanizmy utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała. Niekiedy jednak i one nie są w stanie przeciwstawić się narażeniu na surowe warunki. Mianem hipotermii określamy sytuację, kiedy temperatura głęboka ciała spada poniżej 35⁰C. Utrata ciepła jest wówczas o wiele większa niż jego wytwarzanie. Obniżenie fizjologicznej temperatury ciała może nastąpić wskutek niewydolności narządów, które biorą udział w procesach termoregulacyjnych. O wiele częściej mamy jednak do czynienia z hipotermią powstałą przy całkowicie sprawnych mechanizmach regulacyjnych -  wtedy, gdy ustrój jest po prostu narażony na działanie zimna i nie ma jak się przed nim obronić.

Co się wtedy dzieje?

Podczas takiego działania zimna na organizm dochodzi do uruchomienia adaptacyjnej kaskady. W pierwszej fazie następuje pobudzenie ośrodka oddychania i krążenia krwi. Zintensyfikowanej pracy tych układów towarzyszy zwiększona produkcja ciepła. Jeśli ilość ciepła dostarczanego tą drogą jest niewystarczająca, uruchomiona zostaje termogeneza drżeniowa (dreszcze). Jednak mechanizmy adaptacyjne nie tylko nasilają procesy wytwarzania ciepła, ale również hamują jego utratę prze ograniczenie przepływu skórnego. Po fazie pobudzenia następuje etap drugi - zmniejszonej reaktywności ośrodków rdzenia przedłużonego. Obserwuje się postępujące zwolnienie akcji serca, co tłumaczy się oddziaływaniem na układ bodźco-przewodzący serca. W miarę obniżania temperatury ciała również czynność układu oddechowego ulega redukcji. Postępują także zaburzenia świadomości. W fazie trzeciej (hipotermia głęboka, odpowiadająca letargowi) czynność układu krążenia i oddychania jest już prawie nieuchwytna.

Polecane dla Ciebie

Głęboka hipotermia i sztuczne płuco-serce

W poważnych przypadkach hipotermii, wymagającej postępowania szpitalnego, możemy spotkać się z pojęciem ogrzewania pozaustrojowego. Zabieg ten polega na podpięciu pacjenta do sztucznego płuco-serca (specjalnego aparatu), ogrzaniu i utlenowaniu jego krwi poza organizmem oraz ponownym jej wprowadzeniu do układu tętniczego. Dzięki tej metodzie lekarze są w stanie zabezpieczyć układ krążenia, układ oddechowy oraz aktywnie leczyć hipotermię.

Jak zapobiegać wychłodzeniu na co dzień?

Przede wszystkim pamiętajmy o ubiorze dostosowanym do panujących temperatur. Warto podkreślić, że właściwym izolatorem nie jest sam materiał, z którego wykonano nasze ubranie, ale powietrze zamknięte w tkaninie (puch) lub pomiędzy warstwami (dlatego wskazany jest ubiór warstwowy). Ważne też, aby ubranie było suche, abyśmy nie ulegali przegrzaniu. Dłonie i stopy są najbardziej narażone na odmrożenia – osłaniajmy je rękawicami, ale takimi odrobinę luźniejszymi (zalecane rękawice bezpalcowe).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym?

  Prawidłowe widzenie jest jednym z kluczowych elementów w efektywnym procesie edukacji dziecka. Tymczasem, okazuje się, że znaczna część dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. To z kolei przekłada się na trudności z nauką, a nawet problemy wychowawcze. W przeciwieństwie do osób dorosłych z zaburzeniami widzenia, dzieci rzadko same zgłaszają tego typu problemy. Powody są prozaiczne - często nie są po prostu świadome, że można widzieć lepiej. Dlatego to rodzice powinni być szczególnie czujni. Oczywiście ważne jest nie tylko reagowanie na alarmujące sygnały, ale również profilaktyka…

 • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

  Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

 • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

  Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

 • Co to jest astygmatyzm? Postępowanie i przyczyny

  „Jestem krótkowidzem”, „Jestem dalekowidzem” – takie określenia oddziałują na naszą wyobraźnię i rzadko pojawia się problem z ich zrozumieniem. Nieco inaczej jest z astygmatyzmem (zwanym również niezbornością). Tymczasem to powszechnie występująca wada wzroku. Uważa się, że nawet ponad dwie trzecie osób dorosłych ma astygmatyzm. Oczywiście astygmatyzm może być krótkowzroczny i nadwzroczny, czyli, mówiąc potocznie, minusowy i plusowy. Co jest zatem istotą tej wady wzroku? Jak można ją korygować?

 • Stymulacja wzroku niemowlaka

  Noworodek widzi jedynie mglisty zarys tego, co osoba dorosła. Do końca pierwszego roku życia rozwój tych początkowo niedoskonałych funkcji widzenia przechodzi imponującą, wręcz etapową przemianę. Warto znać poszczególne stadia i wiedzieć jak wspierać doskonalenie się tego procesu. Czy rzeczywiście mądrym rozwiązaniem są kolorowe karuzele i pstrokate zabawki wieszane nad dzieckiem już w pierwszych dniach jego życia? A może lepsze są dla niego te nieskomplikowane, czarno-białe?

 • Dbajmy o oczy latem

  Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij