Wirusowe zapalenie wątroby typu C
Ewa Pakuła

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Pomimo postępu medycyny i szczepień ochronnych, niektóre choroby zakaźne wciąż nas trapią. Niewątpliwie można zaliczyć do nich wirusowe zapalenia wątroby, które są olbrzymim problemem społecznym i finansowym.

Wirusowe zapalenie wątroby jest ostrą chorobą zakaźną cechującą się pierwotnym uszkodzeniem wątroby w wyniku martwicy komórek wątrobowych wywołanej przez namnażające się w nich wirusy. Sam przebieg choroby uzależniony jest od typu wirusa, których znamy już kilka.

W naszym kraju najczęściej zachorowania związane są z zakażeniem wirusem typu B i C. Do zakażenia tymi wirusami dochodzi przede wszystkim drogą pozajelitową albo płciową. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na przebyte zabiegi operacyjne, przetoczenia krwi, zabiegi kosmetyczne, stomatologiczne, akupunkturę, podróże. Nie wolno również zapominać o tak wstydliwych sprawach jak zażywanie narkotyków, przygodne kontakty seksualne czy pobyty w zakładach odosobnienia. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że na świecie żyje około 350 milionów zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B i około 170 milionów zakażonych wirusem C.

Z tego niemała część ludzi ma zakażenie mieszane B i C.

O wzw typu B wiele się mówi i pisze, natomiast o wzw typu C znacznie mniej. Tymczasem jest to nie mniej niebezpieczna choroba.

Źródła zakażenia wzw typu C

W Polce około 1,5 procent populacji stanowią nosiciele wirusa wzw typu C zwanego w skrócie HCV (Hepatitis C Virus), którzy są źródłem zakażenia dla innych. Zakażać również mogą chorzy na bezobjawowe lub przewlekle wzw C, rzadziej natomiast chorzy na jawne wzw C. Wirus HCV znajduje się przede wszystkim we krwi, ale w małych ilościach występuje również w ślinie, nasieniu i wydzielinie pochwy. Najczęściej zakażenie HCV przenosi się w czasie kontaktów z krwią i produktami krwiopochodnymi. Ale prawdopodobnie do zakażenia może również dojść podczas stosunków seksualnych lub w czasie „agresywnych” pocałunków, którym towarzyszy uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej.

Do grup ryzyka narażenia na wzw C należą osoby przewlekle chore i często hospitalizowane, osoby dializowane oraz narkomani uzależnieni od preparatów dożylnych. Zresztą sama hospitalizacja może być czynnikiem ryzyka zakażenia HCV w placówkach, które nie mają właściwych programów zapobiegania zakażeniom szpitalnym. Wirusy HCV bowiem można skutecznie zniszczyć sterylizując sprzęt w autoklawie lub formalinie.

Wbrew obiegowej opinii, że do zakażenia dochodzi najczęściej podczas zabiegów operacyjnych, wzw C można zarazić się również podczas rutynowych zabiegów diagnostycznych i leczniczych. Zakażenie to może przenosić się przez sprzęt medyczny, jak i personel. Natomiast, odkąd wprowadzono testy na przeciwciała anty-HCV u dawców krwi, ryzyko zakażenia HCV poprzez przetoczenia krwi uległo w dużym stopniu zmniejszeniu.

Osoby należące do grup ryzyka:

 • narkomani – stosujący narkotyki drogą dożylną (używając wspólnych igieł) to około 30% chorych.
 • pacjenci, którym wykonano transfuzję krwi – 6%
 • osoby mające bardzo liczne kontakty heteroseksualne lub homoseksualne – 6%
 • ludzie mający ścisły, długotrwały kontakt z chorym domownikiem – 3%
 • pracownicy służby zdrowia 2%
 • pacjenci poddawani zabiegom hemodializ – 1%

Rozwój wzw typu C

Okres wylęgania po zakażeniu się HCV wynosi 15-150 dni. Objawy wzw C występują jedynie u 25-35% osób zakażonych. Początkowo przypominają one niestrawność. Często nie ma żółtaczki, za to pojawia się świąd skóry. Z innych symptomów można wymienić bóle pod prawym łukiem żebrowym związane z powiększaniem się wątroby. Tak więc większość zakażonych staje się bezobjawowymi przewlekłymi nosicielami HCV i jednocześnie chorymi z tego powodu na przewlekłe zapalenie wątroby typu C.

Potwierdzenie rozpoznania wzw C opiera się na badaniach laboratoryjnych takich, jak:

 • stężenia bilirubiny całkowitej w surowicy,
 • wzrostu aktywności AlAT i AspAT w surowicy do kilkuset jednostek,
 • oznaczenia w surowicy obecności przeciwciał anty –HCV,
 • oznaczenia w surowicy obecności RNA wirusa tzw. HCV-RNA.

Rokowanie co do wyleczenia w przypadku wzw C jest złe, ponieważ tylko 20 procent chorych eliminuje HCV i całkowicie zdrowieje. Pozostali stają się przewlekłymi nosicielami HCV często razem z przewlekłym wzw C.

Polecane dla Ciebie

Leczenie przewlekłej choroby

Podstawową metodą leczenia przewlekłych zapaleń wątroby jest stosowanie interferonu alfa i leków hamujących replikację wirusów. Leczenie to może trwać nawet rok. Niestety nie udaje się wyleczyć wszystkich chorych na przewlekłe wzw typu C.

Przewlekłe wzw typu C prowadzi do rozwoju różnorodnych powikłań, z których najważniejsze to:

 • marskość wątroby pozapalna typu C rozwijająca się po kilku lub kilkunastu latach trwania przewlekłego wzw. Dotyczy około 10-20% chorych. Często pierwszymi objawami są objawy niewydolności wątroby takie, jak: żółtaczka, wodobrzusze, skaza krwotoczna, zaburzenia świadomości.
 • Pierwotny rak wątroby, który co roku rozwija się u kilku procent chorych z marskością wątroby pozapalną typu C. Ryzyko rozwoju raka zwiększa się znacznie, jeśli chory nie dba o siebie i codziennie pije alkohol.
 • Choroby krwi związane z zaburzeniami czynności szpiku kostnego np. trombocytopenia, leukopenia, aplazja szpiku.
 • Choroby skóry.
 • Choroby reumatoidalne np. zapalenie stawów, mialgia.
 • Inne choroby np. guzkowe zapalenie tętnic.

Wieloletnie zakażenie HCV, które doprowadziło do krańcowej niewydolności wątroby jest jednym z najczęstszych wskazań do transplantacji tego narządu.

Zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby typu C

 • dezynfekcja bieżąca sprzętu medycznego wielorazowego użytku,
 • wyjaławianie w autoklawie każdego sprzętu medycznego wielorazowego użytku zbudowanego z materiału termostabilnego wraz z kontrolą sterylizacji.

Szczepionki przeciwko wzw typu C póki co nie mamy, dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie zagrożenia zdrowotnego związanego z zakażeniami wirusem HCV i wirusowym zapaleniem wątroby typu C, które śmiało można obecnie nazywać „cichą epidemią”. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • Choroby wzroku

  O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

 • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

  Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij