Testy na COVID – antygenowe, szybkie, do wykonania w domu

10 produktów info
Podsumowanie
10 produktów info

Wirus SARS-CoV-2 wywołał ogólnoświatową pandemię choroby COVID-19. Nadal stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, dlatego tak istotne jest jej sprawne wykrywanie. Pozwala to ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, tym samym ogranicza wzrost zachorowań. Poza testami DNA, które wykonywane są w laboratoriach diagnostycznych, dostępne są także domowe testy na COVID z apteki.

Test na COVID z apteki: co można zbadać?

Domowy test na koronawirusa to mówiąc inaczej jakościowy test antygenowy na COVID-19. Jego zadaniem jest wykrycie, czy w pobranym wymazie lub ślinie znajdują się antygeny swoiste dla SARS CoV-2, czyli aktywne zakażenie koronawirusem. Robiąc test płytkowy, można zweryfikować, czy w organizmie jest w ogóle obecny patogen, niemniej nie da się ocenić jego konkretnej ilości. Oznacza to, że domowy test na COVID pozwala wstępnie ocenić, czy infekcja, którą się właśnie przechodzi, jest wywołana koronawirusem czy innym drobnoustrojem, np. wirusem grypy.

W aptekach są dostępne także serologiczne testy płytkowe na COVID-19. Ich zadaniem jest wykrycie w organizmie przeciwciał odpowiedniej klasy skierowanych przeciwko antygenom koronawirusa. Nie są one jednak wykonywane w ramach diagnostyki aktualnego zakażenia SARS CoV-2, a już po zakończeniu infekcji, aby sprawdzić, czy pacjent był już chory, czy nie miał jeszcze kontaktu z wirusem.

Test z apteki na COVID – jaka jest jego skuteczność?

Test antygenowy na COVID z apteki pozwala na wykrycie zakażenia SARS-CoV-2 wyłącznie w aktywnej fazie infekcji, czyli wtedy gdy w organizmie pacjenta występuje największa ilość wirusa. Wówczas certyfikowane testy, które kupiono w zaufanym miejscu, jak np. apteka, pozwalają na diagnozę infekcji.

Eksperci są zgodni, że ilość wirusa, która jest niezbędną, minimalną wartością do uzyskania dodatniego wyniki testu antygenowego, jest dość duża. Z tego powodu, jeśli po wykonaniu badania na COVID, pacjent otrzyma pozytywny wynik testu (o ile został on wykonany prawidłowo), można z dużym prawdopodobieństwem wskazać na zakażenie koronawirusem.

Należy jednak pamiętać, że wyższą czułością wykazują się profesjonalne testy RT-PCR wykonywane w laboratoriach diagnostycznych. To one służą do ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia infekcji.

Kiedy wykonywać domowe testy na COVID?

Wskazaniem do wykonania domowego testu na COVID z apteki jest kontakt z osobą zakażoną oraz doświadczanie objawów typowych dla infekcji koronawirusem. Objawy COVID-19 to m.in. gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni, ból gardła, suchy kaszel, utrata węchu i/lub smaku, katar. Należy jednak pamiętać, że wirus mutuje, a jego kolejne warianty są związane z różnymi kombinacjami symptomów. Z tego powodu warto śledzić bieżące informacje publikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) czy Ministerstwo Zdrowia.

Jak wygląda test na COVID wykonywany w domu?

Domowy test antygenowy COVID z apteki jest prosty w wykonaniu, jednak aby uzyskać wiarygodny wynik, należy zrobić go zgodnie z zamieszczoną w opakowaniu ulotką.

W zależności od rodzaju testu na koronawirusa próbka materiału biologicznego, która jest niezbędna do wykonania testu, powinna pochodzić:

  • ze śliny (należy splunąć do specjalnego lejka znajdującego się w zestawie, a przed wykonaniem testu nie wolno jeść, pić i palić papierosów przez minimum 10 minut),
  • z wydzieliny pobranej specjalnym patyczkiem z górnych dróg oddechowych, np. z nosa.

Następnie materiał biologiczny jest mieszany z buforem ekstrakcyjnym. Próbkę takiej mieszaniny należy najpierw pobrać zakraplaczem dołączonym do zestawu, a następnie przenieść ją w odpowiednie miejsce, znajdujące się w kasetce testu. Wynik pojawia się w czasie od 10 do 15 minut, niemniej zależy to od konkretnego rodzaju testu na COVID.  Najczęściej o infekcji COVID-19 świadczy pojawienie się dwóch pasków obok siebie – przy literze C (od słowa Control – Kontrola) oraz w miejscu wynikowym T (od słowa Test).

Jeżeli test kasetkowy na COVID-19 pokaże pozytywny wynik, należy skontaktować się z lekarzem. Może on zlecić wykonanie dodatkowego testu laboratoryjnego. Jeśli wynik testu na COVID jest negatywny, ale doświadczane objawy nie ustępują, również warto skonsultować się ze specjalistą w celu dobrania odpowiednich metod leczenia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij