Jak wybrać dobry krem?
Joanna Orlińska

Jak wybrać dobry krem?

Współpraca dermatologów, farmaceutów, chemików skutkuje powstawaniem nowych, coraz lepszych receptur kosmetycznych. Które kosmetyki wybierać spośród tysięcy nowości?

Sklepy kosmetyczne, drogerie i apteki oferują  wachlarz różnego rodzaju produktów. Aby mieć pewność dobrej jakości produktów warto wybierać dermokosmetyki apteczne lub kosmetyki ekologiczne.

Certyfikat to podstawa

Warto także kupować kosmetyki, które posiadają na opakowaniu certyfikat. Mamy wtedy pewność, że nie kupujemy kota w worku.

  • DEMETER
  • COSMEBIO
  • ECOCERT
  • BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen)
  • AIAB (Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica)
  • Cosmetics Organic and Natural Standard

Jakie kosmetyki wybierać?

Oprócz tego, dobrze jest wybierać kosmetyki z efektywnymi substancjami czynnymi do których miedzy innymi należą:

  • Antyutleniacze – jest to liczna grupa substancji, których zadaniem jest ochrona skóry przed działanie wolnych rodników, powstających głównie pod wpływem promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń środowiska, palenia tytoniu oraz picia alkoholu Wolne rodniki niszczą włókna elastyny, kolagenu oraz DNA w skórze, przez co cera wydaje się być „zszarzała” oraz zmęczona. Głównymi antyutleniaczami w kosmetykach są witamina C (ascorbyl palmitate, ascorbic acid), witamina  E (tocopherol), koenzym Q (ubiquinone, CoQ10), kwas liponowy (alpha lipoic acid),   oraz roślinne ekstrakty bogate w polifenole i flawonoidy z: soi, zielonej herbaty, pestek winogron, ostropestu plamistego, owoców cytrusowych, rozmarynu, miłorzębu japońskiego.

  • Ceramidy (Ceramide, Hydroxypalmitoyl Sphinganine ) – są związkami chemicznymi, z grupy lipidów obecne w warstwie rogowej naskórka. Głównym składnikiem ceramidów są niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT. Dzięki swojej budowie ceramidy „wypełniają” ubytki w warstwie ochronnej naskórka, przez co chronią skórę przed utratą wody oraz wzmagają jej wchłanianie.

  • Ceramidy poprawiają również elastyczność skóry i nawilżają ją. Biorą udział w procesie hamowania starzenia się skóry  i pojawiania się zmarszczek. Kremy i żele z ceramidami zalecane są szczególnie dla skóry cienkiej, suchej, starzejącej się. Poleca się je również do pielęgnacji skóry wrażliwej. 

  • Kwas hialuronowy (Sodium Hyaluronate) – jest wytwarzany przez nasz organizm, jednak z czasem jego produkcja zmniejsza się, co powoduje, że nasza skóra staje mniej gładka i elastyczna. W kosmetykach został zastosowany jako substancja silnie nawilżająca i wzmacniająca barierę ochronną naskórka. Dodatkowo, ze względu na doskonałe właściwości nawilżające kwas hialuronowy wykorzystywany jest również zabiegach dermatologii estetycznej.

  • Mocznik (Urea) – jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę (NMF - Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Mocznik ma właściwości nawilżające, działa na skórę zmiękczająco i przeciwświądowo. Sprawia, że skóra jest gładka i jędrna. Jest również wykorzystywany przy leczeniu łupieżu i rozstępów. Podobne właściwości ma alantoin (Allantoin), która jest pochodną mocznika.

  • Kwas Mlekowy (Lactic Acid) - (do 5%) działa nawilżająco, ze względu na swoje właściwości wiązania wody w wierzchnich warstwach naskórka. Dodatkowo stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym poprzez złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka odmładza naskórek i spłyca zmarszczki.Pozbawiony warstwy zrogowaciałych komórek  naskórek o wiele lepiej wchłania inne kosmetyki odżywcze. Produkty z kwasem mlekowym należą do podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych cery tłustej i mieszanej, dojrzałej. Szczególnie ostrożnie jednak należy stosować je przy cerze suchej. Kosmetyki zawierające kwas mlekowy wspomagają również leczenie trądziku. Redukując warstwę rogową zabezpieczają mieszki włosowe przed zapychaniem złuszczonymi komórkami. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się bakterii i wytwarzaniu przez nich drażniących kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie pryszczy i krostek.

Ilość aktywnych składników kosmetycznych jest ogromna, jednak przy wybieraniu kosmetyków, warto nie tylko kierować się reklamą, cenną czy opakowaniem. Pamiętajmy aby kosmetyk dobierać odpowiednio do typu naszej skóry. Każda cera potrzebuje czego innego, a stosowanie źle dobranego produktu, zamiast zdziałać obiecywane w reklamie cuda może spowodować wiele problemów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij