Czym jest dermokosmetyk?
Magdalena Wierucka-Rybak

Czym jest dermokosmetyk?

Coraz częściej sięgamy po kosmetyki dostępne wyłącznie w aptekach. Dermokosmetyki, bo tak się nazywają, są preparatami kosmetycznymi, które powstały w wyniku połączenia wiedzy kosmetologicznej, dermatologicznej oraz chemicznej. Te wyjątkowe propozycje wielu producentów powstały w trosce o wrażliwą, delikatną, alergiczną oraz często objętą chorobami dermatologicznymi skórę.

Definicja dermokosmetyku

W regulacjach prawnych dotyczących preparatów kosmetycznych, nie znajduje się wyjaśnienia nie tylko dla kosmetyku ekologicznego, „bio” czy naturalnego, ale również słowo – dermokosmetyk – nie jest sprecyzowane. Wszystkie wymogi stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej zawarte są w dyrektywie 76/768/WE. Na rynku na polskim obowiązuje także Ustawa o kosmetykach z 2001 r. (DzU nr 42, poz. 473 z późniejszymi zmianami).

Czym różni się „dermokosmetyk” od kosmetyku?

Produkty kosmetyczne dostępne w aptece są przeznaczone dla osób cierpiących z powodu pewnych dolegliwości skórnych. Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest pomoc w pielęgnacji skóry objętej problemami dermatologicznymi. Dlatego też produkcja dermokosmetyków przypomina proces produkcji leków. Już na etapie tworzenia receptury, wszystkie użyte składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z lekarzami dermatologami i kosmetologami, a ich ilość ze specjalistycznymi ośrodkami chemicznymi. Proces produkcji przypomina produkcję leków, ponieważ produkty te powstają, podobnie jak leki farmaceutyczne, w sterylnym środowisku. Biorąc pod uwagę przeznaczenie dermokosmetyku, można powiedzieć, że są to produkty, które powinny cechować się pewnymi właściwościami.

  • Kosmetyki dermatologiczne nie powinny zawierać m.in. syntetycznych środków zapachowych, barwiących konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie. Powinny być bezbarwne i bezwonne, o minimalnej ilość bezpiecznych, nieuczulających konserwantów.
  • Hypoalergiczne, czyli o zmniejszonym ryzyku wywołania reakcji alergicznej. Dermokosmetyki, z założenia, są przeznaczenia dla osób o wrażliwej, chorej i skłonnej do alergii skórze, powinny być pozbawione wszystkich potencjalnie alergennych substancji.
  • Użycie wysokiej zawartości określonych substancji bioaktywnych, powinno być zasadne i o potwierdzonym działaniu w oparciu o przeprowadzone badania dermatologiczne i laboratoryjne. 
  • Testowane. Dermokosmetyki poddaje się specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze wrażliwej, skłonnej do alergii. Wszystkie badania na probantach odbywają się pod nadzorem lekarza dermatologa.

Dla kogo?

  • Dermokosmetyki to specjalistyczne produkty stworzone na konkretne problemy skórne. Są one w szczególności polecane wszystkim osobom mającym skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. W szczególności powinni po nie sięgnąć wszyscy ci, którzy mają problemy dermatologiczne tj. trądzik młodzieńczy oraz trądzik różowaty. 
  • Rodzice maluszków o skórze atopowej mogą skorzystać z szerokiej gamy kosmetyków z apteki typu emolienty, które odbudują warstwę lipidową naskórka, zmniejszą ryzyko podrażnień oraz zniwelują świąd skóry.
  • Osoby dorosłe z atopowym zapaleniem skóry mogą sięgnąć po produkty polecane również dla dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia.
  • Dermokosmetyki są chętnie stosowane przez kobiety ciężarne. W tym szczególnym okresie życia kobiety powinny unikać wielu substancji biologicznie czynnych. Na rynku dostępne są kosmetyki, których receptura opracowana została pod kątem kobiet w ciąży – preparaty te są pozbawione substancji podrażniających, a także składników mogących być przyczyną przebarwień, uczuleń. Niemniej w trakcie ciąży mogą rozwinąć się choroby skórne, które dotyczą wyłącznie tego okresu życia np. świąd ciężarnych. W celu zmniejszenia m.in. świądu, ryzyka uczuleń, podrażnień czy nadwrażliwości, wiele kobiet sięga po dermokosmetyki.
  • Większość mam wybiera właśnie kosmetyki apteczne dla swoich pociech. W ofercie dla najmłodszych znajdziemy preparaty na ciemieniuchę, przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry, ale również typowe kosmetyki pielęgnacyjne.
Dermokosmetyki cechują się wysoką zawartością składników aktywnych, są hypoalergiczne, a zawartość konserwantów jest znikoma. Każdy, pod warunkiem konsultacji i odpowiedniego doboru preparatu do potrzeb swojej skóry, może z nich skorzystać.

Czy warto sięgnąć po kosmetyki z apteki?

Wszystkie produkty dermkosmetyczne mają określone właściwości i powstają w sterylnych oraz kontrolowanych warunkach z podwyższonymi wymaganiami, co do jakości. Każdy produkt powstaje pod kątem konkretnej dolegliwości skórnej czy wieku, a także jest testowany dermatologicznie. Ich receptury to efekt współpracy kosmetologów, dermatologów oraz innych specjalistów z pokrewnych branż farmaceutycznych, medycznych. Ponadto kosmetyki dermatologiczne prawie nie zawierają konserwantów, a środki te zostały zastąpione m.in. witaminami, czyli antyoksydantami, lipidami oraz składnikami pochodzenia roślinnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.