Czym jest dermokosmetyk?
Magdalena Wierucka-Rybak

Czym jest dermokosmetyk?

Coraz częściej sięgamy po kosmetyki dostępne wyłącznie w aptekach. Dermokosmetyki, bo tak się nazywają, są preparatami kosmetycznymi, które powstały w wyniku połączenia wiedzy kosmetologicznej, dermatologicznej oraz chemicznej. Te wyjątkowe propozycje wielu producentów powstały w trosce o wrażliwą, delikatną, alergiczną oraz często objętą chorobami dermatologicznymi skórę.

Definicja dermokosmetyku

W regulacjach prawnych dotyczących preparatów kosmetycznych, nie znajduje się wyjaśnienia nie tylko dla kosmetyku ekologicznego, „bio” czy naturalnego, ale również słowo – dermokosmetyk – nie jest sprecyzowane. Wszystkie wymogi stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej zawarte są w dyrektywie 76/768/WE. Na rynku na polskim obowiązuje także Ustawa o kosmetykach z 2001 r. (DzU nr 42, poz. 473 z późniejszymi zmianami).

Czym różni się „dermokosmetyk” od kosmetyku?

Produkty kosmetyczne dostępne w aptece są przeznaczone dla osób cierpiących z powodu pewnych dolegliwości skórnych. Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest pomoc w pielęgnacji skóry objętej problemami dermatologicznymi. Dlatego też produkcja dermokosmetyków przypomina proces produkcji leków. Już na etapie tworzenia receptury, wszystkie użyte składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z lekarzami dermatologami i kosmetologami, a ich ilość ze specjalistycznymi ośrodkami chemicznymi. Proces produkcji przypomina produkcję leków, ponieważ produkty te powstają, podobnie jak leki farmaceutyczne, w sterylnym środowisku. Biorąc pod uwagę przeznaczenie dermokosmetyku, można powiedzieć, że są to produkty, które powinny cechować się pewnymi właściwościami.

  • Kosmetyki dermatologiczne nie powinny zawierać m.in. syntetycznych środków zapachowych, barwiących konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie. Powinny być bezbarwne i bezwonne, o minimalnej ilość bezpiecznych, nieuczulających konserwantów.
  • Hypoalergiczne, czyli o zmniejszonym ryzyku wywołania reakcji alergicznej. Dermokosmetyki, z założenia, są przeznaczenia dla osób o wrażliwej, chorej i skłonnej do alergii skórze, powinny być pozbawione wszystkich potencjalnie alergennych substancji.
  • Użycie wysokiej zawartości określonych substancji bioaktywnych, powinno być zasadne i o potwierdzonym działaniu w oparciu o przeprowadzone badania dermatologiczne i laboratoryjne. 
  • Testowane. Dermokosmetyki poddaje się specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze wrażliwej, skłonnej do alergii. Wszystkie badania na probantach odbywają się pod nadzorem lekarza dermatologa.

Dla kogo?

  • Dermokosmetyki to specjalistyczne produkty stworzone na konkretne problemy skórne. Są one w szczególności polecane wszystkim osobom mającym skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. W szczególności powinni po nie sięgnąć wszyscy ci, którzy mają problemy dermatologiczne tj. trądzik młodzieńczy oraz trądzik różowaty. 
  • Rodzice maluszków o skórze atopowej mogą skorzystać z szerokiej gamy kosmetyków z apteki typu emolienty, które odbudują warstwę lipidową naskórka, zmniejszą ryzyko podrażnień oraz zniwelują świąd skóry.
  • Osoby dorosłe z atopowym zapaleniem skóry mogą sięgnąć po produkty polecane również dla dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia.
  • Dermokosmetyki są chętnie stosowane przez kobiety ciężarne. W tym szczególnym okresie życia kobiety powinny unikać wielu substancji biologicznie czynnych. Na rynku dostępne są kosmetyki, których receptura opracowana została pod kątem kobiet w ciąży – preparaty te są pozbawione substancji podrażniających, a także składników mogących być przyczyną przebarwień, uczuleń. Niemniej w trakcie ciąży mogą rozwinąć się choroby skórne, które dotyczą wyłącznie tego okresu życia np. świąd ciężarnych. W celu zmniejszenia m.in. świądu, ryzyka uczuleń, podrażnień czy nadwrażliwości, wiele kobiet sięga po dermokosmetyki.
  • Większość mam wybiera właśnie kosmetyki apteczne dla swoich pociech. W ofercie dla najmłodszych znajdziemy preparaty na ciemieniuchę, przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry, ale również typowe kosmetyki pielęgnacyjne.
Dermokosmetyki cechują się wysoką zawartością składników aktywnych, są hypoalergiczne, a zawartość konserwantów jest znikoma. Każdy, pod warunkiem konsultacji i odpowiedniego doboru preparatu do potrzeb swojej skóry, może z nich skorzystać.

Czy warto sięgnąć po kosmetyki z apteki?

Wszystkie produkty dermkosmetyczne mają określone właściwości i powstają w sterylnych oraz kontrolowanych warunkach z podwyższonymi wymaganiami, co do jakości. Każdy produkt powstaje pod kątem konkretnej dolegliwości skórnej czy wieku, a także jest testowany dermatologicznie. Ich receptury to efekt współpracy kosmetologów, dermatologów oraz innych specjalistów z pokrewnych branż farmaceutycznych, medycznych. Ponadto kosmetyki dermatologiczne prawie nie zawierają konserwantów, a środki te zostały zastąpione m.in. witaminami, czyli antyoksydantami, lipidami oraz składnikami pochodzenia roślinnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl