Trądzik u dorosłych
Anna Miros

Trądzik u dorosłych

Obecnie trądzik pospolity nie dotyczy tylko nastolatków w okresie burzy hormonalnej, stał się również problemem osób po 30 roku życia. Wcześniej kojarzył się tylko z okresem dojrzewania, dziś budzi niepokój, dyskomfort i utrudnia współczesne życie wielu osób dorosłych. Jakie są objawy oraz przyczyny trądziku u dorosłych? Jaką należy wprowadzić pielęgnację, aby poprawić wygląd skóry trądzikowej?

Czym się charakteryzuje?

Trądzik u dorosłych (Adult Acne) często jest kontynuacją trądziku młodzieńczego, ale także może pojawić się u osób, u których nigdy nie występował. Zmiany trądzikowe u dorosłych różnią się od trądziku młodzieńczego lokalizacją oraz rodzajem wykwitów skórnych. Występuje mniej zaskórników bez stanu zapalnego, przeważają natomiast krostki i grudki ze stanem zapalnym. Zmiany najczęściej występują w dolnej części twarzy – na brodzi, w okolicach żuchwy, dolnej części policzków, czasami na szyi, dekolcie oraz plecach. Mogą prowadzić do powstawania blizn oraz przebarwień.

Jak powstają zmiany trądzikowe?

Pod wpływem wzrostu hormonów płciowych – androgenów dochodzi do wzmożonej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Zbyt duża ilość gęstego sebum, blokuje ujścia gruczołów łojowych, przez co nie może wydostać się na powierzchnie skóry. W tym samym czasie dochodzi do nadmiernego rogowacenia się naskórka. Komórki naskórka po zlepieniu się z łojem tworzą zaskórniki zamknięte – następuje zaczopowanie gruczołów łojowych. Wówczas bakterie beztlenowe pod wpływem enzymów zaczynają rozkładać składniki łoju na kwasy tłuszczowe, które działając drażniąco na skórę sprzyjają powstawaniu stanu zapalnego. Ponadto może dochodzić do wtórnego zakażenia innymi drobnoustrojami. Na skórze mogą powstawać zmiany w postaci krost, grudek, guzków, nacieków zapalnych, a także torbieli ropnych. 

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Do głównych przyczyn powstawania zmian trądzikowych u osób po 30, 40 roku życia zalicza się przede wszystkim stres, nieodpowiednią dieta, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz zanieczyszczenie środowiska. Najczęściej dotyczy to kobiet w okresie największej aktywności zawodowej, jednocześnie spełniających się w roli żony oraz matki. Szybki, stresujący tryb życia powoduje nadreaktywność androgenów – hormonów, które stymulują gruczoły łojowe do produkcji łoju. Dodatkowo, nieodpowiednia dieta bogata w produkty z wysokim indeksem glikemicznym, wpływa na wzrost insuliny we krwi, co także podnosi poziom androgenów i zwiększa wydzielanie sebum. Ponadto żywność wysokoprzetworzona, duże ilości nabiału i tłuszczów zwierzęcych, produkty pszeniczne, pikantne, słone potrawy, słodkie napoje gazowane, sztuczne soki, jedzenie typu fast food, chipsy, czekolada oraz mocna herbata również sprzyjają powstawaniu zaskórników. Następną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne – podwyższony poziom androgenów, niski poziom estrogenów. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub gdy były one stosowane w młodym wieku. Do kolejnych przyczyn powstawania trądziku dorosłych zalicza się: zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach, zbyt dużą ekspozycja na słońcu (nasilenie zmian jesienią), nieodpowiednią pielęgnacja – stosowanie kosmetyków zawierające barwniki, składniki zapachowe, alkohol, oleje mineralne.

Pielęgnacja domowa

Do codziennej pielęgnacji skóry wybieraj kosmetyki (dermokosmetyki) do skóry wrażliwej, przetłuszczającej się. Poszukuj produktów zawierających składniki aktywne o właściwościach przeciwłojotokowych, przeciwzapalnych, złuszczających, przeciwbakteryjnych a także przeciwzmarszczkowych. Należą do nich: kwasy owocowe (np. kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas salicylowy), retinol i inne pochodne witaminy A, kwas azelainowy, witamina C i E, nadtlenek benzoilu, cynk, siarka, algi, glinka zielona.

•   Demakijaż – oczyszczaj skórę codziennie rano i wieczorem płynem micelarnym, żelem lub pianką przeznaczoną do skóry wrażliwej, trądzikowej. Następnie przetrzyj twarz tonikiem nie zawierającym alkoholu.
•   Peeling – 1-2 razy w tygodniu zrób peeling twarzy. Najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny lub zawierający kwasy owocowe. Unikaj peelingów mechanicznych – z drobinkami ścierającymi.
•    Maseczki – 1-2 razy w tygodniu zastosuj maseczkę oczyszczającą/nawilżającą.
•   Krem na dzień – wybieraj lekkie kremy nawilżające, łagodzące przeznaczone do skóry trądzikowej zawierające wysokie filtry UV. Oprócz nawilżenia skóry, zmniejszają wydzielanie łoju oraz zawierają składniki antybakteryjne.
•    Krem na noc – stosuj kremy zawierające retinol (lub inne pochodne witaminy A) w formie miesięcznej kuracji – regulują złuszczanie się naskórka, ponadto działają przeciwzmarszczkowo – zwiększa się produkcje kolagenu i elastyny. Przy stosowaniu kosmetyków z retinolem należy pamiętać o ochronie słonecznej w ciągu dnia (minimum SPF 30).
•    Zmiany skórne – stosuj preparaty do nakładania punktowego bogate w olejek z drzewa herbacianego, cynk.
•   Makijaż – wybierz lekką formułę nawilżającego podkładu do skór wrażliwych, aby nie blokować wydzielania gruczołów łojowych. Można także zastosować krem tonujący lub typu BB lub CC, aby wyrównać koloryt skóry i ukryć zaczerwienienia. Na zmiany skórne można zastosować korektor o działaniu przeciwbakteryjnym. W celu zmatowienia skóry zastosuj puder sypki zawierający krzemionkę.
•    Dieta – lekkostrawna, zawierająca duże ilości warzyw i owoców,  bogata w witaminy: A i z grupy B oraz zawierająca tłuszcze omega-3 (olej lniany, ryby morskie, orzechy włoskie). 

Zabiegi kosmetyczne

Warto co 2-3 miesiące wybrać się do gabinetu kosmetycznego/SPA/gabinetu medycyny estetycznej na zabieg oczyszczający, złuszczający oraz nawilżający skórę. Kosmetyczka/kosmetolog/dermatolog dobierze odpowiedni zabieg do potrzeb skóry. Najczęściej stosuje się mikrodermabrazję (korundową lub diamentową) i/lub peelingi medyczne (kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas pirogronowy, kwas trójchlorooctowy (TCA). Można zastosować także terapię laserową (laser frakcyjny) w celu usunięcia przebarwień, blizn potrądzikowych oraz wygładzania i regeneracji skóry.

Jeżeli pomimo wprowadzenia zmian w pielęgnacji oraz zabiegów kosmetycznych trądzik nadal będzie się nasilał wówczas warto skonsultować się z dermatologiem, w celu wprowadzenia antybiotykoterapii (np. izotretinoiną).
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij