Na co zwrócić uwagę wybierając gabinet kosmetologiczny?
Magdalena Wierucka-Rybak

Na co zwrócić uwagę wybierając gabinet kosmetologiczny?

Na rynku kosmetycznym pojawiło się wiele osób świadczących usługi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej. Jednak znalezienie dobrej kosmetyczki, kosmetologa, a także profesjonalnego gabinetu, w którym fachowa obsługa spełni oczekiwania klienta, a zabieg zostanie wykonany z należytą starannością, nie jest takie łatwe. Czym kierować się wybierając profesjonalistę oraz gabinet?

Kosmetolog a kosmetyczka

Specjaliści z zakresu kosmetyki i pielęgnacji całego ciała są nazywani często tak samo, a więc kosmetyczką i kosmetologiem. Tak naprawdę, są to dwie różne osoby, mające zupełnie inne wykształcenie, ale wspólne zainteresowania. Kosmetyczką można zostać po kursie, po dwuletniej szkole kosmetycznej, w której po zdaniu egzaminu państwowego, można uzyskać tytuł technika usług kosmetycznych. Kosmetologiem jest natomiast osoba, która ukończy wyższe studia, trwające 3 lata. Ponadto, większość osób kończących pierwszy stopień, decyduje się również uzupełnić dwuletnie studia magisterskie.

Klient, który cierpi z powodu poważnych dolegliwości, powinien trafić pod opiekę kosmetologa, a więc do specjalisty charakteryzującego się dużą wiedzą i doświadczeniem. Kosmetolog, oprócz przedmiotów, które również znajdują się w zakresie nauczania technika usług kosmetycznych, dodatkowo poznaje typowo medyczne zagadnienia tj. patofizjologia, immunologia czy mikrobiologia. Dzięki czemu ma on rozleglejszą wiedzę na temat skóry zdrowej jak i objętej procesem chorobowym. Natomiast, jeśli chcemy poddać się prostym zabiegom, najlepsza w tym wypadku będzie wizyta u wykwalifikowanej kosmetyczki, legitymującej się dyplomem technika. Większość specjalistów tzw. kosmetyczek ponadto kształci się we własnym zakresie na różnego rodzaju kursach, szkoleniach uzupełniających, co umożliwia im poszerzanie wiedzy dotyczącej poszczególnych etapów pielęgnacji urody.

Kilka kroków do sukcesu

  • Specjalista

Przede wszystkim wybieraj osoby wykształcone. Profesjonalistą nie powinno tytułować się osoby będącej wyłącznie po kursie. Profesjonalista natomiast stale poszerza swoją wiedzę w związku z szybkim rozwojem przemysłu kosmetycznego. Wiele osób wiesza na ścianie swojego gabinetu dyplomy poświadczające wykształcenie i ukończenie kursów. Warto zwrócić uwagę, czy są to tylko dyplomy za uczestnictwo czy za ukończenie szkolenia. Ponadto, można wyszukać opinii na temat danej osoby w Internecie lub popytać o nią znajomych. Liczy się zarówno wiedza jak i chęć jej zdobycia, a także opinia.

  • Przestrzeganie przepisów BHP i PPOŻ

Gabinet kosmetyczny jak i kosmetologiczny powinniśmy wybierać kierując się jego czystością. Rozporządzenie Ministra Zdrowia dokładnie precyzuje wymagania sanitarne, jakim powinny odpowiadać zakłady zarówno kosmetyczne, odnowy biologicznej, tatuażu czy fryzjerskie. Wybierając gabinet warto sprawdzić, czy fachowiec już na samym wstępie jest ubrany w schludną odzież ochronną, a do wykonania niektórych zabiegów dodatkowo wkłada np. maskę czy rękawiczki ochronne. Ponadto, czy stanowisko pracy jest czyste i zdezynfekowane, a prześcieradło ochronne bądź ręczniki świeżo wyprane. Warto zwrócić uwagę, czy specjalista posługuje się jednorazowymi i wysterylizowanymi narzędziami, które są dopiero przy kliencie otwierane z opakowań. Niedopuszczalne jest wielokrotne używanie narzędzi przeznaczonych do jednorazowego użytku, a także stosowanie niezdezynfekowanych i niewysterylizowanych narzędzi wielokrotnego użytku.

  • Używane preparaty i środki kosmetyczne

Warto sprawdzić, czy kosmetyki zaproponowane do wykonania zabiegu mają nieprzekroczony termin ważności i są przechowywane w oryginalnym opakowaniu, w sposób chroniący je przed utratą ich właściwości. Dopuszcza się przechowywanie preparatu kosmetycznego w innym niż oryginalne opakowanie, ale w tym wypadku pudełko powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje o produkcie.

  • Rodzaje zabiegów kosmetycznych – oferta gabinetu

Wybierając gabinet kosmetologiczny czy kosmetyczny powinniśmy również zorientować się w proponowanej ofercie. Warto wybrać ten gabinet, który nakierowany jest na konkretny rodzaj usługi np. pielęgnacja ciała czy podologia. Osoby pracujące na konkretnym sprzęcie i wykonujące określone zabiegi stają się doświadczonymi w danym zakresie. Idąc do restauracji raczej unikamy tej, która serwuje nam wszystkie rodzaje kuchni świata, a bardziej wybieramy taki rodzaj, która posiada niewiele dań w swojej karcie.

  • Podejrzenia

Jeśli „coś” wzbudzi w Tobie podejrzenia, a osoba obsługująca wyda Ci się nieprofesjonalna, niechętna do rozmowy – zrezygnuj. Specjalista powinien charakteryzować się pewnymi predyspozycjami do wykonywania zawodu. Powinien to być ktoś, kto cechuje się poczuciem estetyki, a także posiada nabytą sprawność manualną oraz zdolność spostrzegania i rozpoznawania prawidłowych i patologicznych reakcji skóry. Ponadto, fachowiec to osoba, która cechuje się cierpliwością, odpowiedzialnością, a także umiejętnością łatwego nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Wykazuje ona chęć niesienia pomocy drugiej osobie.

Warto podkreślić! Jeśli kosmetolog nie powinien wykonywać wszelkich zabiegów chirurgicznych ani dermatologicznych, to tym bardziej kosmetyczka nie jest do tego uprawniana. Są to wyłącznie zabiegi należące do zakresu obydwu specjalizacji lekarskich.

Kosmetologia to szeroka nauka zajmująca się m.in. redukcją defektów skórnych, poprawą kondycji skóry czy stanowi element pomocniczy w leczeniu niektórych chorób skóry. Wybierając profesjonalny gabinet, w którym poddamy się zabiegom poprawy wyglądu i estetyki naszego ciała, powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Tylko my sami potrafimy racjonalnie ocenić wygląd i czystość miejsca zabiegowego, higienę stanowiska pracy i profesjonalizm osoby wykonującej zabieg, w której to ręce się „oddajemy”. Nienaganne wykonywanie wszelkich procedur i metod zabiegowych, a także kontrola i ocena efektywności prowadzonego postępowania okiem zarówno specjalisty i pacjenta jest kluczem sukcesu.

Piśmiennictwo:

  1. Bury D. Kosmetyczka a kosmetolog. Cabines nr. 23.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Korzystając z kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który powinien pomóc poradzić sobie powyższymi problemami jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć, a jak sprawić, że skóra będzie podrażniona a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego  stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij