Na co zwrócić uwagę wybierając gabinet kosmetologiczny?
Kosmetolog a kosmetyczka
Specjaliści z zakresu kosmetyki i pielęgnacji całego ciała są nazywani często tak samo, a więc kosmetyczką i kosmetologiem. Tak naprawdę, są to dwie różne osoby, mające zupełnie inne wykształcenie, ale wspólne zainteresowania. Kosmetyczką można zostać po kursie, po dwuletniej szkole kosmetycznej, w której po zdaniu egzaminu państwowego, można uzyskać tytuł technika usług kosmetycznych. Kosmetologiem jest natomiast osoba, która ukończy wyższe studia, trwające 3 lata. Ponadto, większość osób kończących pierwszy stopień, decyduje się również uzupełnić dwuletnie studia magisterskie.
Klient, który cierpi z powodu poważnych dolegliwości, powinien trafić pod opiekę kosmetologa, a więc do specjalisty charakteryzującego się dużą wiedzą i doświadczeniem. Kosmetolog, oprócz przedmiotów, które również znajdują się w zakresie nauczania technika usług kosmetycznych, dodatkowo poznaje typowo medyczne zagadnienia tj. patofizjologia, immunologia czy mikrobiologia. Dzięki czemu ma on rozleglejszą wiedzę na temat skóry zdrowej jak i objętej procesem chorobowym. Natomiast, jeśli chcemy poddać się prostym zabiegom, najlepsza w tym wypadku będzie wizyta u wykwalifikowanej kosmetyczki, legitymującej się dyplomem technika. Większość specjalistów tzw. kosmetyczek ponadto kształci się we własnym zakresie na różnego rodzaju kursach, szkoleniach uzupełniających, co umożliwia im poszerzanie wiedzy dotyczącej poszczególnych etapów pielęgnacji urody.
Kilka kroków do sukcesu
- Specjalista
Przede wszystkim wybieraj osoby wykształcone. Profesjonalistą nie powinno tytułować się osoby będącej wyłącznie po kursie. Profesjonalista natomiast stale poszerza swoją wiedzę w związku z szybkim rozwojem przemysłu kosmetycznego. Wiele osób wiesza na ścianie swojego gabinetu dyplomy poświadczające wykształcenie i ukończenie kursów. Warto zwrócić uwagę, czy są to tylko dyplomy za uczestnictwo czy za ukończenie szkolenia. Ponadto, można wyszukać opinii na temat danej osoby w Internecie lub popytać o nią znajomych. Liczy się zarówno wiedza jak i chęć jej zdobycia, a także opinia.
- Przestrzeganie przepisów BHP i PPOŻ
Gabinet kosmetyczny jak i kosmetologiczny powinniśmy wybierać kierując się jego czystością. Rozporządzenie Ministra Zdrowia dokładnie precyzuje wymagania sanitarne, jakim powinny odpowiadać zakłady zarówno kosmetyczne, odnowy biologicznej, tatuażu czy fryzjerskie. Wybierając gabinet warto sprawdzić, czy fachowiec już na samym wstępie jest ubrany w schludną odzież ochronną, a do wykonania niektórych zabiegów dodatkowo wkłada np. maskę czy rękawiczki ochronne. Ponadto, czy stanowisko pracy jest czyste i zdezynfekowane, a prześcieradło ochronne bądź ręczniki świeżo wyprane. Warto zwrócić uwagę, czy specjalista posługuje się jednorazowymi i wysterylizowanymi narzędziami, które są dopiero przy kliencie otwierane z opakowań. Niedopuszczalne jest wielokrotne używanie narzędzi przeznaczonych do jednorazowego użytku, a także stosowanie niezdezynfekowanych i niewysterylizowanych narzędzi wielokrotnego użytku.
- Używane preparaty i środki kosmetyczne
Warto sprawdzić, czy kosmetyki zaproponowane do wykonania zabiegu mają nieprzekroczony termin ważności i są przechowywane w oryginalnym opakowaniu, w sposób chroniący je przed utratą ich właściwości. Dopuszcza się przechowywanie preparatu kosmetycznego w innym niż oryginalne opakowanie, ale w tym wypadku pudełko powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje o produkcie.
- Rodzaje zabiegów kosmetycznych – oferta gabinetu
Wybierając gabinet kosmetologiczny czy kosmetyczny powinniśmy również zorientować się w proponowanej ofercie. Warto wybrać ten gabinet, który nakierowany jest na konkretny rodzaj usługi np. pielęgnacja ciała czy podologia. Osoby pracujące na konkretnym sprzęcie i wykonujące określone zabiegi stają się doświadczonymi w danym zakresie. Idąc do restauracji raczej unikamy tej, która serwuje nam wszystkie rodzaje kuchni świata, a bardziej wybieramy taki rodzaj, która posiada niewiele dań w swojej karcie.
- Podejrzenia
Jeśli „coś” wzbudzi w Tobie podejrzenia, a osoba obsługująca wyda Ci się nieprofesjonalna, niechętna do rozmowy – zrezygnuj. Specjalista powinien charakteryzować się pewnymi predyspozycjami do wykonywania zawodu. Powinien to być ktoś, kto cechuje się poczuciem estetyki, a także posiada nabytą sprawność manualną oraz zdolność spostrzegania i rozpoznawania prawidłowych i patologicznych reakcji skóry. Ponadto, fachowiec to osoba, która cechuje się cierpliwością, odpowiedzialnością, a także umiejętnością łatwego nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Wykazuje ona chęć niesienia pomocy drugiej osobie.
Warto podkreślić! Jeśli kosmetolog nie powinien wykonywać wszelkich zabiegów chirurgicznych ani dermatologicznych, to tym bardziej kosmetyczka nie jest do tego uprawniana. Są to wyłącznie zabiegi należące do zakresu obydwu specjalizacji lekarskich.
Piśmiennictwo:
- Bury D. Kosmetyczka a kosmetolog. Cabines nr. 23.