Kosmetyki dla alergików
Magdalena Sikora

Kosmetyki dla alergików

Choć określenie skóra alergiczna i wrażliwa nie dotyczą tego samego zespołu, rozdzielenie ich jest niezmiernie trudne. Podrażnienia występujące u osób charakteryzujących się skórą wrażliwą wyglądają podobnie do wysypki alergicznej.

Często jeden typ skóry przechodzi w drugi. Skóra wrażliwa jest podatna na działanie czynników drażniących i uczulających. Łatwo reaguje na niekorzystne i niepożądane czynniki zewnętrzne.

Objawy, jakie mogą temu towarzyszyć można podzielić na:

  • obiektywne o widocznym efekcie drażniącym i uczulającym, w wyniku których powstaje rumień, suchość, trądzik, a nawet pęknięcia skóry
  • subiektywne — charakteryzujące się uczuciem kłucia, swędzenia, pieczenia, naprężenia skóry.

Jednym z powodów alergii mogą być stosowane preparaty kosmetyczne. Z danych statystycznych wynika, że przeciętnie jedna osoba używa około siedmiu różnych kosmetyków dziennie. Biorąc pod uwagę, że każdy z nich zawiera od kilku do kilkunastu składników daje to w efekcie kilkadziesiąt substancji, które mogą podrażniać skórę.

Powstające na skórze bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zmiany na ogół świadczą o jej dużej wrażliwości. Natomiast te, które pojawiają się po dłuższym czasie, wahającym się od kilku godzin do kilku dni od zaaplikowania preparatu kosmetycznego mogą świadczyć o odczynie alergicznym.

Powstającej wysypce, która jest na ogół bardzo swędząca, często towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. Uczulenie na konkretny związek, określamy mianem alergenu, najczęściej objawia się odczynem uczulającym za każdym razem, kiedy mamy z nim do czynienia.

Kosmetyki hypoalergiczne

Jak widać z przedstawionego przeglądu osoby charakteryzujące się skórą wrażliwą czy alergiczną powinny zwracać szczególną uwagę przy doborze preparatów kosmetycznych, które stosują. W miarę możliwości powinny one używać produkty, które ograniczają możliwość podrażnień.

Kosmetyki nie tylko nie powinny podrażniać, ale powinny zmniejszać ryzyko podrażnień związanych z zanieczyszczeniem środowiska, złymi warunkami atmosferycznymi, zapobiegać im i wzmacniać funkcje ochronne skóry. Ponieważ cera wrażliwa nie lubi zmian, najlepiej pielęgnować ją, stosując preparaty jednej firmy, przeznaczone specjalnie do tego celu. Najlepsze są wyroby o naturalnym dla naszej skóry pH (~ 5,5).

Stosowane kosmetyki pielęgnacyjne powinny być łagodne, bez składników, na które osoby są indywidualnie uczulone lub takich, które znane są jako substancje potencjalnie drażniące. Umieszczona na opakowaniu informacja, iż kosmetyk jest hypoalergiczny oznacza, ze wyrób był testowany na skórze osób o skłonności do skóry alergicznej. Coraz częściej pojawia się również informacja, iż kosmetyk przeznaczony jest do cery wrażliwej. Wyroby tak oznakowane zawierają na ogół ograniczoną do minimum ilość konserwantów oraz środków zapachowych lub w ogóle nie ma ich w składzie recepturalnym.

Tłuszcz stosowany w preparatach kosmetycznych dla alergików powinien mieć skład możliwie zbliżony do składu chemicznego naturalnego tłuszczu skóry. Szczególnie ważne są substancje odbudowujące barierę lipidową skóry (m. in. ceramidy, fosfolipidy, skwalen, oleje roślinne o dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych tzw. NNKT) oraz nawilżające (kwas hialuronowy, chitozan). Dzięki zawartości takich składników jak D-pantenol (prowitamina witaminy B5), alantoina, proteiny, algi czy specjalnie przeznaczone do tego typu preparatów ekstrakty roślinne (np. lipa, lukrecja, lawenda, świetlik, chaber, bławatek, nagietek, zielona herbata, siemię lniane, oczar wirginijski itp.) działają one łagodząco i wzmacniająco.

Przeciwzapalnie i kojąco działają również kosmetyki produkowane na bazie wód termalnych. Polecane są one nie tylko dla osób o skórze wrażliwej, ale także w schorzeniach dermatologicznych: łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry.

Preparaty promieniochronne dla alergików powinny zawierać naturalne filtry UV, takie jak ditlenek tytanu czy tlenek cynku.

Hypoalergiczne kosmetyki też mogą uczulać

Pomimo zakupu preparatu hypoalergicznego, może się jednak okazać, że po jego zastosowaniu pojawiają się objawy charakterystyczne dla podrażnienia, bądź alergii. Wynika z tego, że reagujemy na składnik, który dla innych jest nieszkodliwy. W celu zmniejszenia do minimum zmian alergicznych istotne jest rozpoznanie alergenu i, o ile to możliwe, wyeliminowanie go. Jest to ważne, ponieważ udowodniono, że w alergii kontaktowej może wystąpić zjawisko jej rozprzestrzeniania się, polegające na tym, że osoba uczulona na jeden alergen szybciej uczula się na kolejne. Jednocześnie osoba uczulona na konkretny związek chemiczny jest również wrażliwa na inne związki o zbliżonej strukturze chemicznej. Jeżeli pojawiają się tego typu problemy ze skórą, to osoba, która zainteresowana jest danym kosmetykiem powinna sprawdzić wcześniej, czy nie jest uczulona na któryś z jego składników. Do tego właśnie służą bezpłatne próbki, które oferuje coraz więcej firm.

Pacjentom, którzy kupują jakiś preparat po raz pierwszy aptekarz może polecić produkt w małym opakowaniu. Zawiera on na ogół mniejsze ilości konserwantów, a w przypadku wystąpienia uczulenia, pacjent bez żalu zrezygnuje z niewykorzystanej pozostałości. Szczególnie w przypadku preparatów do pielęgnacji okolic oczu warto polecić opakowania z dozownikami. Ograniczają one możliwość powstawania zakażeń wtórnych preparatu, które również mogą powodować podrażnienia skóry.

Pamiętajmy, że najbardziej godne polecenia są preparaty kosmetyczne dobrej jakości, przeznaczone do cery wrażliwej. Powinno się ich używać z przeświadczeniem, że pomagają skórze, a nie szkodzą.

Zwróć szczególną uwagę na obecność substancji wywołujących uczulenie, które występują w kosmetykach. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Emolienty – druga młodość skóry

    Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

  • Zdrowe i piękne włosy

    Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

  • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

    Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

  • Walka z łupieżem

    Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl