
Drgająca powieka
Porcja magnezu
Najczęstszą przyczyną drżenia powiek jest niedobór magnezu objawiający się nadmiernymi skurczami różnych grup mięśni (również tych kontrolujących pracę powiek). Jeśli drżenie powieki ma faktycznie źródło w niedoborze magnezu – problem można łatwo rozwiązać kupując dobry preparat z tym pierwiastkiem. W trakcie wyboru zwróćmy uwagę na zawartość kationów magnezu (Mg2+), a nie całego związku, w jakim ten pierwiastek występuje w konkretnym preparacie handlowym. Podkreślona na niektórych opakowaniach zawartość soli mineralnych, to nie to samo, co zawartość jonów.
Związki organiczne
Warto też zwrócić uwagę na kolejny szczegół – źródło magnezu. Minerały pochodzą bowiem z różnych związków. Na opakowaniu możemy dostrzec takie nazwy jak np.: tlenek, chlorek lub węglan. Magnez najlepiej przyswaja się jednak ze związków organicznych takich jak: asparaginian, cytrynian, mleczan czy chelat aminokwasowy. Ważnym składnikiem tego typu preparatów jest też witamina B6. Suplementacja to jednak nie stanowczo nie wszystko. Pamiętajmy, że najlepsze efekty osiągniemy odpowiednio modyfikując naszą dietę (np. odstawiając kawę i inne używki oraz wprowadzając do każdego posiłku więcej produktów bogato magnezowych).
Polecane dla Ciebie
Inne przyczyny drżenia powiek
Bardzo często drganie powieki towarzyszy mikrourazom rogówki przy suchym oku. Pomocne może okazać się wówczas wystarczające nawilżanie gałki ocznej przez stosowanie dobrych sztucznych łez np. z hialuronianem sodu, niezawierających konserwantów. Bywa, że drżenia mają także podłoże stresowe. Wówczas może pomóc okresowe stosowanie łagodnych, ziołowych preparatów zawierających melisę czy korzeń kozłka. W niektórych przypadkach konieczne są jednak silniejsze leki uspokajające wydawane na podstawie recepty. Niekiedy drżenie powiek zbiega się ze stosowaniem lub odstawieniem określonych leków.
Konsultacja neurologiczna
W rzadkich przypadkach okazuje się konieczna wnikliwa neurologiczna diagnostyka. Przykładem mogą być mioklonie powiek.