Dlaczego boli mnie brzuch?
Anna Posmykiewicz

Dlaczego boli mnie brzuch?

Bóle brzucha są częstą dolegliwością, na którą skarży się duża część społeczeństwa. Czasami są mało nasilone, czasami dają się mocno we znaki. Bywa, że trwają krótko, zdarzają się jednak przypadki, gdy uprzykrzają większą część życia.

Bóle brzucha można zatem podzielić na bóle ostre i przewlekłe.

Ból ostry brzucha

Czym zatem charakteryzuje się ostry ból i jakie najczęściej przyczyny go wywołują? Ból ten pojawia się nagle, ma bardzo duże natężenie, można opisać go jako ból przeszywający, często pacjenci porównują go do kłucia nożem.

Pacjent jest bardzo cierpiący, nie może sobie znaleźć miejsca, trudno mu dobrać pozycję, w której dolegliwości bólowe ustępują lub się zmniejszają. Najczystsze jego przyczyny to:

  • Ze strony przewodu pokarmowego: zapalenie wyrostka robaczkowego, perforacja wrzodu trawiennego, niedrożność jelit, perforacja jelit, ostre stany zapalne żołądka i jelit, zapalenie lub perforacja uchyłków jelita,
  • Ze strony układu moczowo-płciowego: kamica nerkowa (kolka nerkowa), odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie przydatków, ciąża pozamaciczna,
  • Ze strony wątroby, trzustki i śledziony: kamica pęcherzyka żółciowego (kolka żółciowa), zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie dróg żółciowych i wątroby, ostre zapalenie trzustki, pęknięcie śledziony,
  • Ze strony naczyń: zator tętnicy krezkowej, zakrzepica żył trzewnych, tętniak rozwarstwiający aorty,
  • Ze strony chorób dotyczących narządów klatki piersiowej: zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc i opłucnej.

Ból przewlekły brzucha

Zupełnie inny charakter ma ból przewlekły. Zwykle ma on mniejsze nasilenie.

Pacjenci często przyzwyczają się do niego i potrafią z nim żyć, choć często upośledza on ich normalne codzienne funkcjonowanie.

Bardzo często jest on wywoływany przez choroby zapalne jelit - choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Także zespół jelita drażliwego charakteryzuje się przewlekającymi się dolegliwościami bólowymi. Choroby infekcyjne i pasożytnicze jelit (np. lamblioza, tasiemczyca, glistnica), przewlekłe zapalenie trzustki, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego uprzykrzają życie pacjentów ciągłym bólem.

Przewlekły ból brzucha towarzyszy także nowotworom, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych czy też celiakii.

Zwykle niewielki odsetek pacjentów zgłaszających się do lekarza z powodu bólu brzucha wymaga hospitalizacji i leczenia operacyjnego. Zazwyczaj można leczyć się w warunkach ambulatoryjnych. Oczywiście, wszystko zależy od postawionej diagnozy.

Powiązane produkty

Jakie badania należy wykonać, aby móc zdiagnozować, czym wywoływane są dolegliwości?

Dużo o tym, co może być przyczyną bólu, mówi jego lokalizacja. Dlatego też lekarz zawsze będzie wypytywał, w którym dokładnie miejscu pacjent odczuwa ból. I tak na przykład ból zlokalizowany w nadbrzuszu jest zwykle charakterystyczny dla chorób toczących się w żołądku, wątrobie, trzustce, dwunastnicy czy w narządach klatki piersiowej, zaś ból śród i podbrzusza typowy jest zazwyczaj dla chorób jelit.

Poza tym lekarz na pewno będzie pytał o to czy ból pojawił się nagle, czy też trwa od dłuższego czasu oraz czy jego nasilenie się zmienia.

W czasie wywiadu lekarskiego bardzo ważne jest poinformowanie o tym, jakie czynniki przyczyniają się do zaostrzenia się dolegliwości bólowych. Między innymi w przebiegu choroby wrzodowej ból nasila się na czczo, a ustępuje po jedzeniu.

W przypadku zapalenia trzustki czy pęcherzyka żółciowego dolegliwości bólowe są znacznie większe po spożyciu pokarmu. Natomiast ból zmniejszający się po oddaniu gazów jest typowy dla zespołu jelita drażliwego.

Lekarz będzie także badał brzuch palpacyjnie oraz będzie go osłuchiwał - takie najprostsze badanie fizykalne zwykle także ułatwia postawienie rozpoznania.

Poza tym w przypadku bólów brzucha powinno się wykonać badania laboratoryjne: morfologię krwi, poziom elektrolitów, glukozy, mocznika, kreatyniny, ALAT, ASPAT, GGTP, amylazy, troponiny sercoweji, należy także wykonać posiew i badanie ogólne moczu.

W przypadku określonych wskazań wykonuje się także badanie na obecność krwi utajonej w stolcu. Przy braku diagnozy na podstawie samych badań laboratoryjnych oraz po badaniu fizykalnym, należy także wykonać usg jamy brzusznej, natomiast w przypadku podejrzenia, że ból wywołany jest chorobą narządów klatki piersiowej, powinno wykonać się EKG oraz rtg płuc.

Czasami zachodzi konieczność poszerzenia diagnostyki o wykonanie bardziej dokładnych badań obrazowych-tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego oraz badania endoskopowego (gastro- lub kolonoskopia), często z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Czy ból brzucha można wyleczyć domowymi sposobami?

Żadnego bólu brzucha nie powinno się leczyć samemu w domu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli po badaniu lekarz nie stwierdzi powodu do niepokoju i uzna, że ból jest wywołany np. błędem dietetycznym, wtedy zaleci właściwe leki i odeśle pacjenta do domu.

Jeśli jednak lekarz będzie zaniepokojony po zbadaniu pacjenta, wtedy zleci poszerzenie diagnostyki - w ten sposób nie przeoczy się żadnej poważnej przyczyny dolegliwości bólowych.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl