
Bądź eko - kosmetyki naturalne
Warto jednak zadać sobie pytanie, czym charakteryzuje się kosmetyk naturalny? Jak znaleźć prawdziwie ekologiczny preparat w gąszczu tych udających naturalne?
Producenci kosmetyków szybko zauważyli możliwości wynikające ze zwiększonego zainteresowania zdrowym trybem życia. Bardzo wiele firm wprowadziło na rynek linie kosmetyków naturalnych, ekologicznych lub też organicznych. Nie znaczy to jednak, że wszystkie oferowane preparaty naprawdę są eko. Dzieje się z tak z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych, dotyczących kosmetyków naturalnych. Wyznacznikiem stały się więc niezależne organizacje certyfikujące, które badają skład kosmetyków i po spełnieniu przez producenta określonych warunków nadają mu prawo do oznaczania preparatu logotypem danej instytucji.
W Polsce najczęściej trafiamy na kosmetyki opatrzone znakiem: Ecocert, Cosmebio, BdiH oraz Demeter. Warto sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych instytucji zasady przyznawania certyfikatów, gdyż ich wymagania wobec producentów mogą się nieco różnić. Jako przykład może posłużyć Ecocert - pionier w dziedzinie certyfikacji kosmetyków.
Wymogi certyfikacji
Ecocert jest najstarszą instytucją certyfikującą. Zanim wyda zgodę na posługiwanie się jej logotypem, sprawdza, czy:
- producent używa składników ze źródeł odnawialnych
- produkcja przebiega na drodze procesów przyjaznych środowisku
- preparaty nie zawierają m.in. GMO, parabenów, nanocząsteczek, silikonu, PEG-ów, syntetycznych zapachów i aromatów, substancji odzwierzęcych (oprócz pozyskiwanych naturalnie, np. miód, mleko)
- opakowania ulegają biodegradacji lub mogą podlegać procesom recyklingu
Ecocert nadaje kosmetykom dwa rodzaje oznaczeń - „kosmetyk naturalny i organiczny” (organic cosmetic) oraz „kosmetyk naturalny” (natural cosmetic). W przypadku obu certyfikatów wymaga się, by 95% wszystkich składników preparatu miało pochodzenie naturalne. W kosmetyku „naturalnym i organicznym” dodatkowo minimum 95% składników pochodzenia roślinnego i minimum 10% wszystkich składników (proporcje wagowe) musi pochodzić z upraw ekologicznych. Kosmetyk oznaczony przez Ecocert jako „naturalny” to taki, w którym przynajmniej 50% składników pochodzenia roślinnego i minimum 5% wszystkich składników pochodzi z upraw ekologicznych
Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, jakie parametry ma kosmetyk oznaczony danym certyfikatem, koniecznie sprawdźmy wymogi względem producentów na stronie instytucji certyfikującej kryteria stosowane przez instytucję certyfikującą.
Aktywne działanie
Często wątpliwości wzbudza skuteczność ekologicznych kosmetyków. Szczególnie jeśli zestawimy je z preparatami powstałymi w laboratoriach wyposażonych w nowoczesny sprzęt i wykorzystujących najnowsze osiągnięcia chemii i medycyny. Nic bardziej mylnego! Kosmetyki eko skomponowane są z wysokiej jakości aktywnych składników, których stężenie jest dużo wyższe niż w kosmetykach konwencjonalnych. Dlaczego? W klasycznych kosmetykach substancje aktywne stanowią niewielki procent preparatu, którego główną część tworzy obojętna dla skóry emulsja (woda i tłuszcze). W przypadku kosmetyków naturalnych faza wodna i tłuszczowa również wykazuje aktywne działanie na skórę. Zamiast wody stosuje się bowiem cenne hydrolaty - wody kwiatowe, które mają działanie tonizujące, łagodzące i nawilżające. Fazę olejową tworzą nierafinowane oleje roślinne, które mają dobre właściwości natłuszczające, a jednocześnie stanowią źródło biologicznie aktywnych substancji - witamin, steroli i enzymów.
Powiązane produkty
Zapach natury
Nie ma czego ukrywać - nie każdemu odpowiada specyficzny zapach kosmetyków naturalnych. Szczególnie że zwykle jest intensywniejszy niż w przypadku klasycznych preparatów pielęgnacyjnych. Jako kompozycję zapachową dopuszcza się do stosowania jedynie naturalne olejki eteryczne lub zbudowane z nich kompozycje. Warto pamiętać, że olejki zawierają wiele cennych substancji aktywnych i mają zdolność przenikania w głąb skóry.
Niezbędna konserwacja
Do konserwacji naturalnych preparatów nie mogą być stosowane syntetyczne środki konserwujące, które spotykamy w preparatach konwencjonalnych. Instytucje certyfikujące pozwalają na stosowanie konserwantów pochodzenia naturalnego i identycznych z naturalnymi. Są to często substancje używane również do procesów konserwacji żywności.
W kosmetykach eko są one stosowane w niewielkich ilościach, gdyż dodatkową funkcję konserwującą pełnią dodawane do preparatów naturalne olejki eteryczne. Długość przydatności do użycia kosmetyków naturalnych jest krótsza niż preparatów konserwowanych chemicznie. Z reguły wynosi kilka miesięcy.
Cena bycia eko
Kosmetyki posiadające certyfikaty potwierdzające ich naturalny skład są zwykle droższe od klasycznych preparatów. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze - proces certyfikacji jest niezwykle kosztowny i wiele małych firm nie jest w stanie sobie na niego pozwolić, po drugie - koszty podnoszą ceny surowców, ekologicznych opakowań oraz samej produkcji. Proces produkcji organicznych kosmetyków jest bardziej skomplikowany i musi przebiegać pod specjalnym nadzorem. Surowce spełniające wymogi firm certyfikujących są natomiast kilkakrotnie droższe od składników stosowanych do produkcji kosmetyków konwencjonalnych (np. certyfikowane oleje roślinne są kilka/kilkanaście razy droższe od olejów mineralnych). Wytworzenie czy zakup opakowań podlegających recyklingowi lub biodegradacji dodatkowo zwiększa i tak już wysokie koszty tworzenia ekokosmetyków.
Jeśli interesujemy się ekologicznym stylem życia i dbamy o przyszłość naszej planety ekologiczne kosmetyki powinny być dla nas oczywistym wyborem. Osobom, które dopiero zaczynają myśleć o wprowadzeniu przyjaznych dla środowiska zmian w swoim życiu, polecam wypróbowanie kilku certyfikowanych preparatów. To najprzyjemniejsza droga do tego, by stać się eko!