
Boisz się porodu? Poznaj swoje prawa
Narodziny dziecka to najpiękniejszy dzień w życiu dla rodziców, którzy czekają na maluszka z wielkim zniecierpliwieniem. Podczas gdy tacie towarzyszy zwykle tylko ekscytacja tym wielkim dniem, to mamie daje o sobie znać także zdenerwowanie.
Plan opieki prenatalnej
Przede wszystkim, według nowych ustaleń, każda kobieta, będąc w ciąży, ma możliwość stworzenia wraz z lekarzem prowadzącym ciążę tzw. „planu opieki prenatalnej”. Jest to składowa dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza, której kopię lekarz przekazuje pacjentce. Plan ten obejmuje wszystkie procedury medyczne związane z opieką prenatalną oraz z czasem ich wykonania. Dzięki temu, ciężarna jest dokładnie poinformowana kiedy i jakie badania należy wykonać. Oczywiście, plan taki jest elastyczny i może ulegać zmianie w czasie trwania ciąży, co uzależnione jest od stanu zdrowia przyszłej mamy i rozwijającego się płodu.
Stwórz własny plan porodu
Ponadto, każda kobieta ma możliwość uzyskania także tzw. planu porodu. Kobieta może sama zdecydować, gdzie chce, aby odbywał się poród. Może być to zarówno szpital, jak i własny dom. Lekarz zawsze musi poinformować ciężarną, że bezpieczniejszy zarówno dla niej, jak i dla dziecka, jest poród w szpitalu, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej sali cięć cesarskich, gdzie w sytuacji zagrożenia mogą zostać podjęte natychmiastowe czynności medyczne.
Kobieta może wybrać szpital, w którym chce rodzić. Oczywiście, może zdarzyć się nagła sytuacja i wtedy ciężarna może zostać przyjęta do najbliższego szpitala. Także, jeśli w czasie porodu zajdą komplikacje, kobieta wraz z dzieckiem może zostać przeniesiona do placówki o wyższym stopniu referencyjności, gdzie zarówno ona jaki i dziecko zostanie otoczona bardziej specjalistyczną opieką.
Ciężarna ma także prawo do wyboru osoby sprawującej nad nią opiekę w czasie porodu spośród osób uprawnionych do sprawowania takiej opieki, oczywiście z uwzględnieniem zasad organizacyjnych określonych regulaminem porządkowym danej placówki medycznej. W czasie porodu kobieta powinna być traktowana przez personel medyczny z szacunkiem, powinna też brać udział w podejmowanych w czasie porodu decyzjach.
Personel medyczny powinien także zachęcać ciężarną do korzystania ze wsparcia wybranej przez nią bliskiej osoby, która może być obecna przy porodzie. Ponadto, kobieta musi mieć zapewnioną ciągłość opieki, jak również powinna być zachęcana do przyjmowania optymalnych dla siebie pozycji w czasie porodu, w czym musi pomagać jej osoba sprawująca opiekę. Należy także zapewnić rodzącej odpowiednią ilość płynów do picia.
Osoba sprawująca opieką musi także poinformować rodzącą kobietę o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach uśmierzania bólu. W początkowym okresie porodu powinno się zachęcać ciężarną do poruszania się oraz przyjmowania optymalnych dla niej pozycji. Poza tym osoba sprawująca opiekę powinna zachęcać ciężarną do wyboru technik oddechowych najlepszych dla niej.
Po narodzinach dziecka...
Według nowych zasad, jeśli stan dziecka i matki na to pozwala, nowo narodzony maluszek powinien mieć zapewniony bezpośredni kontakt z matką przez co najmniej 2 godziny. W tym czasie dziecko powinno zostać dostawione do piersi, dzięki czemu zacznie uczyć się ssania, a gruczoły mlekowe matki będą pobudzane do produkcji mleka. W tym czasie kobieta powinna mieć zapewnioną fachową pomoc, dzięki której nauczy się we właściwy sposób dostawiać maluszka do piersi. Maluch nie powinien być dokarmiany sztucznym mlekiem ani dopajany glukozą, chyba że istnieją do tego wskazania medyczne. Na etapie stabilizacji laktacji nie powinno się także stosować smoczków uspokajających.
Po wypisie ze szpitala świeżo upieczona mama i maluszek mają zagwarantowaną opiekę ze strony położnej, której wizyta musi się odbyć nie później niż w ciągu 48 godzin od wypisu ze szpitala. Położna odbywa nie mniej niż 4 wizyty, a następnie przekazuje opiekę pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.
Nowe przepisy zostały tak skonstruowane, aby wyjść naprzeciw wszystkim potrzebom ciężarnej kobiety. Dzięki nim poród, jak i początki macierzyństwa są prostsze i łatwiejsze. Każda kobieta musi sobie tylko zdawać sprawę z przysługujących jej praw i wiedzieć, że może je egzekwować.