Boisz się porodu? Poznaj swoje prawa
Anna Posmykiewicz

Boisz się porodu? Poznaj swoje prawa

Kobiety boją się porodu, większość z nich nie zna swoich praw, które im przysługują. Obecnie, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, poród nie musi kojarzyć się kobietom tylko z bólem i ogromnym wysiłkiem.

Narodziny dziecka to najpiękniejszy dzień w życiu dla rodziców, którzy czekają na maluszka z wielkim zniecierpliwieniem. Podczas gdy tacie towarzyszy zwykle tylko ekscytacja tym wielkim dniem, to mamie daje o sobie znać także zdenerwowanie.

Plan opieki prenatalnej

Przede wszystkim, według nowych ustaleń, każda kobieta, będąc w ciąży, ma możliwość stworzenia wraz z lekarzem prowadzącym ciążę tzw. „planu opieki prenatalnej”. Jest to składowa dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza, której kopię lekarz przekazuje pacjentce. Plan ten obejmuje wszystkie procedury medyczne związane z opieką prenatalną oraz z czasem ich wykonania. Dzięki temu, ciężarna jest dokładnie poinformowana kiedy i jakie badania należy wykonać. Oczywiście, plan taki jest elastyczny i może ulegać zmianie w czasie trwania ciąży, co uzależnione jest od stanu zdrowia przyszłej mamy i rozwijającego się płodu.

Stwórz własny plan porodu

Ponadto, każda kobieta ma możliwość uzyskania także tzw. planu porodu. Kobieta może sama zdecydować, gdzie chce, aby odbywał się poród. Może być to zarówno szpital, jak i własny dom. Lekarz zawsze musi poinformować ciężarną, że bezpieczniejszy zarówno dla niej, jak i dla dziecka, jest poród w szpitalu, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej sali cięć cesarskich, gdzie w sytuacji zagrożenia mogą zostać podjęte natychmiastowe czynności medyczne.

Kobieta może wybrać szpital, w którym chce rodzić. Oczywiście, może zdarzyć się nagła sytuacja i wtedy ciężarna może zostać przyjęta do najbliższego szpitala. Także, jeśli w czasie porodu zajdą komplikacje, kobieta wraz z dzieckiem może zostać przeniesiona do placówki o wyższym stopniu referencyjności, gdzie zarówno ona jaki i dziecko zostanie otoczona bardziej specjalistyczną opieką.

Ciężarna ma także prawo do wyboru osoby sprawującej nad nią opiekę w czasie porodu spośród osób uprawnionych do sprawowania takiej opieki, oczywiście z uwzględnieniem zasad organizacyjnych określonych regulaminem porządkowym danej placówki medycznej. W czasie porodu kobieta powinna być traktowana przez personel medyczny z szacunkiem, powinna też brać udział w podejmowanych w czasie porodu decyzjach.

Personel medyczny powinien także zachęcać  ciężarną do korzystania ze wsparcia wybranej przez nią bliskiej osoby, która może być obecna przy porodzie. Ponadto, kobieta musi mieć zapewnioną ciągłość opieki, jak również powinna być zachęcana do przyjmowania optymalnych dla siebie pozycji w czasie porodu, w czym musi pomagać jej osoba sprawująca opiekę. Należy także zapewnić rodzącej odpowiednią ilość płynów do picia.

Osoba sprawująca opieką musi także poinformować rodzącą kobietę o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach uśmierzania bólu. W początkowym okresie porodu powinno się zachęcać ciężarną do poruszania się oraz przyjmowania optymalnych dla niej pozycji. Poza tym osoba sprawująca opiekę powinna zachęcać ciężarną do wyboru technik oddechowych najlepszych dla niej.

Po narodzinach dziecka...

Według nowych zasad, jeśli stan dziecka i matki na to pozwala, nowo narodzony maluszek powinien mieć zapewniony bezpośredni kontakt z matką przez co najmniej 2 godziny. W tym czasie dziecko powinno zostać dostawione do piersi, dzięki czemu zacznie uczyć się ssania, a gruczoły mlekowe matki będą pobudzane do produkcji mleka. W tym czasie kobieta powinna mieć zapewnioną fachową pomoc, dzięki której nauczy się we właściwy sposób dostawiać maluszka do piersi. Maluch nie powinien być dokarmiany sztucznym mlekiem ani dopajany glukozą, chyba że istnieją do tego wskazania medyczne. Na etapie stabilizacji laktacji nie powinno się także stosować smoczków uspokajających.

Po wypisie ze szpitala świeżo upieczona mama i maluszek mają zagwarantowaną opiekę ze strony położnej, której wizyta musi się odbyć nie później niż w ciągu 48 godzin od wypisu ze szpitala. Położna odbywa nie mniej niż 4 wizyty, a następnie przekazuje opiekę pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowe przepisy zostały tak skonstruowane, aby wyjść naprzeciw wszystkim potrzebom ciężarnej kobiety. Dzięki nim poród, jak i początki macierzyństwa są prostsze i łatwiejsze. Każda kobieta musi sobie tylko zdawać sprawę z przysługujących jej praw i wiedzieć, że może je egzekwować. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RSV

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij