Boisz się porodu? Poznaj swoje prawa
Anna Posmykiewicz

Boisz się porodu? Poznaj swoje prawa

Kobiety boją się porodu, większość z nich nie zna swoich praw, które im przysługują. Obecnie, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, poród nie musi kojarzyć się kobietom tylko z bólem i ogromnym wysiłkiem.

Narodziny dziecka to najpiękniejszy dzień w życiu dla rodziców, którzy czekają na maluszka z wielkim zniecierpliwieniem. Podczas gdy tacie towarzyszy zwykle tylko ekscytacja tym wielkim dniem, to mamie daje o sobie znać także zdenerwowanie.

Plan opieki prenatalnej

Przede wszystkim, według nowych ustaleń, każda kobieta, będąc w ciąży, ma możliwość stworzenia wraz z lekarzem prowadzącym ciążę tzw. „planu opieki prenatalnej”. Jest to składowa dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza, której kopię lekarz przekazuje pacjentce. Plan ten obejmuje wszystkie procedury medyczne związane z opieką prenatalną oraz z czasem ich wykonania. Dzięki temu, ciężarna jest dokładnie poinformowana kiedy i jakie badania należy wykonać. Oczywiście, plan taki jest elastyczny i może ulegać zmianie w czasie trwania ciąży, co uzależnione jest od stanu zdrowia przyszłej mamy i rozwijającego się płodu.

Stwórz własny plan porodu

Ponadto, każda kobieta ma możliwość uzyskania także tzw. planu porodu. Kobieta może sama zdecydować, gdzie chce, aby odbywał się poród. Może być to zarówno szpital, jak i własny dom. Lekarz zawsze musi poinformować ciężarną, że bezpieczniejszy zarówno dla niej, jak i dla dziecka, jest poród w szpitalu, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej sali cięć cesarskich, gdzie w sytuacji zagrożenia mogą zostać podjęte natychmiastowe czynności medyczne.

Kobieta może wybrać szpital, w którym chce rodzić. Oczywiście, może zdarzyć się nagła sytuacja i wtedy ciężarna może zostać przyjęta do najbliższego szpitala. Także, jeśli w czasie porodu zajdą komplikacje, kobieta wraz z dzieckiem może zostać przeniesiona do placówki o wyższym stopniu referencyjności, gdzie zarówno ona jaki i dziecko zostanie otoczona bardziej specjalistyczną opieką.

Ciężarna ma także prawo do wyboru osoby sprawującej nad nią opiekę w czasie porodu spośród osób uprawnionych do sprawowania takiej opieki, oczywiście z uwzględnieniem zasad organizacyjnych określonych regulaminem porządkowym danej placówki medycznej. W czasie porodu kobieta powinna być traktowana przez personel medyczny z szacunkiem, powinna też brać udział w podejmowanych w czasie porodu decyzjach.

Personel medyczny powinien także zachęcać  ciężarną do korzystania ze wsparcia wybranej przez nią bliskiej osoby, która może być obecna przy porodzie. Ponadto, kobieta musi mieć zapewnioną ciągłość opieki, jak również powinna być zachęcana do przyjmowania optymalnych dla siebie pozycji w czasie porodu, w czym musi pomagać jej osoba sprawująca opiekę. Należy także zapewnić rodzącej odpowiednią ilość płynów do picia.

Osoba sprawująca opieką musi także poinformować rodzącą kobietę o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach uśmierzania bólu. W początkowym okresie porodu powinno się zachęcać ciężarną do poruszania się oraz przyjmowania optymalnych dla niej pozycji. Poza tym osoba sprawująca opiekę powinna zachęcać ciężarną do wyboru technik oddechowych najlepszych dla niej.

Po narodzinach dziecka...

Według nowych zasad, jeśli stan dziecka i matki na to pozwala, nowo narodzony maluszek powinien mieć zapewniony bezpośredni kontakt z matką przez co najmniej 2 godziny. W tym czasie dziecko powinno zostać dostawione do piersi, dzięki czemu zacznie uczyć się ssania, a gruczoły mlekowe matki będą pobudzane do produkcji mleka. W tym czasie kobieta powinna mieć zapewnioną fachową pomoc, dzięki której nauczy się we właściwy sposób dostawiać maluszka do piersi. Maluch nie powinien być dokarmiany sztucznym mlekiem ani dopajany glukozą, chyba że istnieją do tego wskazania medyczne. Na etapie stabilizacji laktacji nie powinno się także stosować smoczków uspokajających.

Po wypisie ze szpitala świeżo upieczona mama i maluszek mają zagwarantowaną opiekę ze strony położnej, której wizyta musi się odbyć nie później niż w ciągu 48 godzin od wypisu ze szpitala. Położna odbywa nie mniej niż 4 wizyty, a następnie przekazuje opiekę pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowe przepisy zostały tak skonstruowane, aby wyjść naprzeciw wszystkim potrzebom ciężarnej kobiety. Dzięki nim poród, jak i początki macierzyństwa są prostsze i łatwiejsze. Każda kobieta musi sobie tylko zdawać sprawę z przysługujących jej praw i wiedzieć, że może je egzekwować. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij