Radioterapia w leczeniu raka jelita grubego
Proces destrukcji komórek polega na wpływie na ich materiał genetyczny. To oddziaływanie sprawia, że nie mogą one dalej funkcjonować – rosnąć i rozmnażać się i w efekcie umierają. Promieniowanie to wpływa także na zdrowe komórki, bo nie ma niestety działania wybiórczego skierowanego tylko na komórki raka. Dlatego podczas radioterapii występują objawy niepożądane.
Rodzaje radioterapii
- Brachyterapia - jest to radioterapia wewnętrzna i polega na umieszczeniu źródła promieniowania w guzie lub jego najbliższym sąsiedztwie. Po kilku dniach lub tygodniach zostaje ono usunięte lub po prostu traci swoje zdolności promieniotwórcze.
- Teleradioterapia - radioterapia zewnętrzna – w tym przypadku promieniowanie jest emitowane z zewnątrz. Wymaga stawiania się na określoną ilość wizyt, podczas których prowadzony jest proces naświetlania.
Radioterapia pociąga za sobą poza efektem leczniczym, również efekty uboczne. Jest to związane z tym, że nie działa ona wybiórczo na komórki raka, ale na wszystkie tkanki w jego okolicy. Zapoznając się z ewentualnymi problemami, które mogą wystąpić podczas leczenia, należy pamiętać, że każdy z nas inaczej reaguje i wymienione dolegliwości też nie są jednakowe. U jednych część z nich nie wystąpi w ogóle, a wszystkie przebiegać mogą z różną intensywnością. Pocieszającą informacją jest także to, że większość z nich zanika w krótkim czasie po zakończeniu leczenia.
Wiele osób panicznie boi się radioterapii. Opierają swój lęk na zasłyszanych historiach od osób trzecich. Większość z tych podań, przekazywana w poczekalniach i między znajomymi, nie jest prawdziwa lub przynajmniej sporo przesadzona. Wszystkie swoje obawy i zasłyszane teorie skonsultuj ze swoim lekarzem, a nie z innymi pacjentami.
Objawy uboczne radioterapii: zmęczenie, utrata włosów w okolicy poddawanej napromienianiu, zmiana zabarwienia skóry w okolicy napromienianej, specyficzne dla naświetlań brzucha, nudności i wymioty, biegunka, utrata apetytu, podrażnienie pęcherza moczowego i bolesne oddawanie moczu, podrażnienie jelit, u kobiet suchość w pochwie,u mężczyzn zaburzenia erekcji.
Co musisz wiedzieć o radioterapii?
- Jest to leczenie miejscowe, mające na celu zabicie komórek nowotworowych, które pozostały po leczeniu chirurgicznym.
- Dawka promieniowania podawana jest w miejsce, z którego rak wyrósł lub w okolicę, na którą się rozprzestrzenił.
- Naświetlanie w celu terapeutycznym jest bezbolesne.
- Po otrzymaniu dawki promieniowania nie stajesz się jego źródłem dla otoczenia.
- Cykl naświetlań nie trwa dłużej niż kilka tygodni.
- Radioterapia nie powoduje wypadania włosów z głowy, jeżeli jej okolice nie są naświetlane.
- Powikłanie, którego możesz się spodziewać, to zaczerwienie i zwiększona wrażliwość obszaru naświetlanej skóry. Istnieją preparaty, które skutecznie łagodzą te dolegliwości.
- Inną czasową konsekwencją tego leczenia jest uczucie zmęczenia.
- Objawy uboczne radioterapii są tymczasowe i mijają po zakończeniu leczenia.
- Korzyści radioterapii są bardzo duże – znacząco zmniejsza ona ryzyko nawrotu raka po leczeniu chirurgicznym.
Bardzo istotna rola radioterapii to także zastosowanie jej w postępowaniu z przerzutami. W takim przypadku napromieniowanie zajętych obszarów powoduje:
- Zmniejszenie bólu,
- Zmniejszenie ryzyka złamań zaatakowanych kości,
- Zmniejszenie krwawień,
- Zmniejszenie dolegliwości powodowanych przez uciśnięty nerw (ból, nadwrażliwość, drętwienia),
- Ułatwienie oddychania.
Przebieg radioterapii
Wszystko jedno ile przeczytasz o radioterapii, na pewno przed jej rozpoczęciem będziesz odczuwać pewne obawy i niepokój. Mogą nasunąć się pytania, na które nie znajdziesz samodzielnie odpowiedzi. Dlatego nie obawiaj się pytać swojego lekarza o wszystkie rozterki i niepewności. Ważne jest, aby proces leczenia był przez Ciebie zrozumiany i akceptowany. Radioterapeuta przedyskutuje z Tobą wszystkie wady i zalety leczenia, omówi ewentualne skutki uboczne i powie, jak sobie z nimi radzić. Będziesz też musiał zapoznać się i podpisać zgodę na proponowane postępowanie. Następnie zostanie dokładnie określony obszar, który będzie napromieniowany, dobrana zostanie specjalnie dla Ciebie odpowiednia dawka i czas leczenia.
Dawka promieniowania
Stosowana jednostka promieniowania w radioterapii to rad lub Gray. To, jaką dawkę promieniowania otrzymasz, zależy od wielu czynników:
- Rozmiar guza,
- Marginesy wycięcia – wolne/zajęte,
- Typ przeprowadzonej operacji,
- Cechy guza,
- Węzły chłonne – obecność komórek raka.