Radioterapia w leczeniu raka jelita grubego
Michał Posmykiewicz

Radioterapia w leczeniu raka jelita grubego

Radioterapia to rodzaj leczenia, w którym wykorzystywane jest promieniowanie. Jego wysokie dawki mają na celu zniszczenie komórek nowotworowych.

Proces destrukcji komórek polega na wpływie na ich materiał genetyczny. To oddziaływanie sprawia, że nie mogą one dalej funkcjonować – rosnąć i rozmnażać się i w efekcie umierają. Promieniowanie to wpływa także na zdrowe komórki, bo nie ma niestety działania wybiórczego skierowanego tylko na komórki raka. Dlatego podczas radioterapii występują objawy niepożądane.

Rodzaje radioterapii

 • Brachyterapia - jest to radioterapia wewnętrzna i polega na umieszczeniu źródła promieniowania w guzie lub jego najbliższym sąsiedztwie. Po kilku dniach lub tygodniach zostaje ono usunięte lub po prostu traci swoje zdolności promieniotwórcze.
 • Teleradioterapia - radioterapia zewnętrzna – w tym przypadku promieniowanie jest emitowane z zewnątrz. Wymaga stawiania się na określoną ilość wizyt, podczas których prowadzony jest proces naświetlania.

Radioterapia pociąga za sobą poza efektem leczniczym, również efekty uboczne. Jest to związane z tym, że nie działa ona wybiórczo na komórki raka, ale na wszystkie tkanki w jego okolicy. Zapoznając się z ewentualnymi problemami, które mogą wystąpić podczas leczenia, należy pamiętać, że każdy z nas inaczej reaguje i wymienione dolegliwości też nie są jednakowe. U jednych część z nich nie wystąpi w ogóle, a wszystkie przebiegać mogą z różną intensywnością. Pocieszającą informacją jest także to, że większość z nich zanika w krótkim czasie po zakończeniu leczenia.

Wiele osób panicznie boi się radioterapii. Opierają swój lęk na zasłyszanych historiach od osób trzecich. Większość z tych podań, przekazywana w poczekalniach i między znajomymi, nie jest prawdziwa lub przynajmniej sporo przesadzona. Wszystkie swoje obawy i zasłyszane teorie skonsultuj ze swoim lekarzem, a nie z innymi pacjentami.

Objawy uboczne radioterapii: zmęczenie, utrata włosów w okolicy poddawanej napromienianiu, zmiana zabarwienia skóry w okolicy napromienianej, specyficzne dla naświetlań brzucha, nudności i wymioty, biegunka, utrata apetytu, podrażnienie pęcherza moczowego i bolesne oddawanie moczu, podrażnienie jelit, u kobiet suchość w pochwie,u  mężczyzn zaburzenia erekcji.

Co musisz wiedzieć o radioterapii?

 • Jest to leczenie miejscowe, mające na celu zabicie komórek nowotworowych, które pozostały po leczeniu chirurgicznym.
 • Dawka promieniowania podawana jest w miejsce, z którego rak wyrósł lub w okolicę, na którą się rozprzestrzenił.
 • Naświetlanie w celu terapeutycznym jest bezbolesne.
 • Po otrzymaniu dawki promieniowania nie stajesz się jego źródłem dla otoczenia.
 • Cykl naświetlań nie trwa dłużej niż kilka tygodni.
 • Radioterapia nie powoduje wypadania włosów z głowy, jeżeli jej okolice nie są naświetlane.
 • Powikłanie, którego możesz się spodziewać, to zaczerwienie i zwiększona wrażliwość obszaru naświetlanej skóry. Istnieją preparaty, które skutecznie łagodzą te dolegliwości.
 • Inną czasową konsekwencją tego leczenia jest uczucie zmęczenia.
 • Objawy uboczne radioterapii są tymczasowe i mijają po zakończeniu leczenia.
 • Korzyści radioterapii są bardzo duże – znacząco zmniejsza ona ryzyko nawrotu raka po leczeniu chirurgicznym.

Bardzo istotna rola radioterapii to także zastosowanie jej w postępowaniu z przerzutami. W takim przypadku napromieniowanie zajętych obszarów powoduje:

 • Zmniejszenie bólu,
 • Zmniejszenie ryzyka złamań zaatakowanych kości,
 • Zmniejszenie krwawień,
 • Zmniejszenie dolegliwości powodowanych przez uciśnięty nerw (ból, nadwrażliwość, drętwienia),
 • Ułatwienie oddychania.

Przebieg radioterapii

Wszystko jedno ile przeczytasz o radioterapii, na pewno przed jej rozpoczęciem będziesz odczuwać pewne obawy i niepokój. Mogą nasunąć się pytania, na które nie znajdziesz samodzielnie odpowiedzi. Dlatego nie obawiaj się pytać swojego lekarza o wszystkie rozterki i niepewności. Ważne jest, aby proces leczenia był przez Ciebie zrozumiany i akceptowany. Radioterapeuta przedyskutuje z Tobą wszystkie wady i zalety leczenia, omówi ewentualne skutki uboczne i powie, jak sobie z nimi radzić. Będziesz też musiał zapoznać się i podpisać zgodę na proponowane postępowanie. Następnie zostanie dokładnie określony obszar, który będzie napromieniowany, dobrana zostanie specjalnie dla Ciebie odpowiednia dawka i czas leczenia.

Dawka promieniowania

Stosowana jednostka promieniowania w radioterapii to rad lub Gray. To, jaką dawkę promieniowania otrzymasz, zależy od wielu czynników:

 • Rozmiar guza,
 • Marginesy wycięcia – wolne/zajęte,
 • Typ przeprowadzonej operacji,
 • Cechy guza,
 • Węzły chłonne – obecność komórek raka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij