
Dlaczego leku na grypę brakuje w aptekach? Kiedy i jak stosować oseltamiwir?
200 tysięcy – tyle przypadków grypy diagnozowano tygodniowo w ostatnim czasie. Według specjalistów chorób zakaźnych szczyt zachorowań spodziewany jest za około dwa tygodnie, czyli na koniec lutego. Ze względu na falę zakażeń sytuacja w aptekach stała się równie trudna. Brakuje oseltamiwiru, czyli substancji stosowanej w produkcji leków na grypę typu A i B.
- Rośnie liczba zachorowań na grypę – w aptekach brakuje leków na grypę
- Kiedy leki na grypę będą dostępne w aptekach? Dodatkowe dostawy
- Oseltamiwir – co to za substancja? Dlaczego w Polsce i w Europie brakuje leku na grypę?
Rośnie liczba zachorowań na grypę – w aptekach brakuje leków na grypę
Od kilku tygodni występuje ogromny problem z dostępnością leków na grypę typu A i B. Jest to związane z trwającym sezonem grypowym i dynamicznym wzrostem zachorowań na grypę w ostatnim czasie. Według szacunków obecnie chorych jest nawet 300 tysięcy osób, co powoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na leki. W związku z tą sytuacją Ministerstwo Zdrowia wydało hurtowniom farmaceutycznym zgody na tzw. importy interwencyjne leków. Oznacza to, że będzie można sprowadzić je z zagranicy i w opakowaniu z obcojęzycznym opisem. Jak dodaje Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak, sprzedaż leków zawierających oseltamiwir była w styczniu o ponad 335 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Według GIF problemy z dostępnością dotyczą wszystkich leków z tą substancją czynną – Tamiflu, Ebilfumin, Tamivil, Segosana.
Kiedy leki na grypę będą dostępne w aptekach? Dodatkowe dostawy
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewniła, że leki przeciw grypie pojawią się w aptekach już w połowie tygodnia. Mowa o 180 tysiącach opakowań leku przeciw grypie z oseltamiwirem w dawce 75 mg. Dodała, że Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny wystąpili do Europejskiej Agencji Leków o przesunięcie do Polski minimum 100 tysięcy dawek leków z innych krajów, gdzie liczba przypadków pacjentów chorych na grypę nie jest tak wysoka.
Oseltamiwir – co to za substancja? Dlaczego w Polsce i w Europie brakuje leku na grypę?
Oseltamiwir (oseltamivir) to substancja czynna stosowana w leczeniu i profilaktyce grypy. Jest inhibitorem neuraminidazy – enzymu wirusa grypy typu A i grypy typu B, który jest niezbędny do uwalniania nowych cząsteczek wirusa z zakażonych komórek. Oseltamiwir hamuje neuraminidazę, przez co utrudnia wirusowi rozprzestrzenianie się w organizmie. Dzięki temu skraca czas trwania objawów grypy (o około 1–2 dni, jeśli zostanie podany we wczesnej fazie choroby, czyli w ciągu pierwszych 48 godzin od pojawienia się symptomów grypy) i zmniejsza ryzyko powikłań takich jak zapalenie płuc. Może być stosowany profilaktycznie u osób narażonych na kontakt z wirusem. Można go stosować u niemowląt, dzieci i u osób dorosłych.
Jak stosować oseltamiwir?
- Leczenie: Stosowanie najlepiej rozpocząć w ciągu 48 godzin od pojawienia się objawów. Standardowa dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia to 75 mg dwa razy dziennie przez 5 dni. U młodszych dzieci dawka jest uzależniona od masy ciała pacjenta i dobiera ją lekarz pediatra.
- Profilaktyka: 75 mg raz dziennie przez 10 dni (lub dłużej w przypadku epidemii, bo do 6 tygodni). Dla niemowląt poniżej 1. roku życia dawkę ustala lekarz, zazwyczaj konieczne jest przygotowanie leku w aptece. Dla dzieci od 1. roku życia do 12 lat dawkę profilaktyczną lekarz dostosowuje do masy ciała.
Producenci preparatów na grypę, których w tej chwili brakuje, mają ograniczone zdolności produkcyjne. Obecnie oseltamiwir jest produkowany przede wszystkim w Chinach i Indiach, w związku z czym jesteśmy uzależnieni od azjatyckich dostawców.
Naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej opracowali technologię pozyskiwania fosforanu oseltamiwiru. Uważają, że proces produkcji można w szybki sposób dopasować do warunków przemysłowych zgodnie z wszelkimi normami jakości i obowiązującymi przepisami. Dzięki rozpoczęciu produkcji oseltamiwiru w Polsce zyskalibyśmy nie tylko większą dostępność do substancji, ale także pełną kontrolę nad jej jakością i ceną (w tym niższą ceną leków). Możliwe stałoby się także eksportowanie oseltamiwiru do innych krajów. Produkcja na skalę przemysłową mogłaby ruszyć w ciągu 12–18 miesięcy – deklarują naukowcy IChP.