Chip w mózgu człowieka Elon Musk
Ewelina Sochacka

Firma Elona Muska wszczepiła chip w mózg człowieka. Czy czeka nas rewolucja?

Neuralink Corporation – amerykańska firma neurotechnologiczna założona przez Elona Muska – pomyślnie wszczepiła człowiekowi bezprzewodowy chip mózgowy. W jakim celu zostało to zrobione? Czy będzie można kupić chip?

  1. Chip w mózgu – neurobiologia XXI wieku
  2. Dlaczego powstał chip? W czym i komu pomoże?
  3. Zgoda FDA nie bez problemów

Chip w mózgu – neurobiologia XXI wieku

O wszczepieniu implantu poinformowano 29 stycznia za pośrednictwem mediów społecznościowych. W komunikacie medialnym podano, że po ośmiu latach pracy pierwszy pacjent przeszedł zabieg implantacji chipa.

Elon Musk napisał: „Pacjent wraca do zdrowia. Wstępne wyniki pokazują obiecujące wykrywanie impulsów neuronowych”. O pacjencie wiadomo tylko tyle, że musiał mieć ukończone 22 lata i doznał urazu rdzenia kręgowego albo choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA), w wyniku czego stwierdzono u niego porażenie czterokończynowe. Ponadto nie mógł cierpieć z powodu ataków padaczkowych czy posiadać innego implantu, np. rozrusznika serca.

Naukowcy, którzy pracują w Neuralink Corporation, chcą połączyć ludzki mózg z komputerem. Tak w dużym skrócie można określić cel badań, za którymi stoi Elon Musk. Zgodę na testowanie chipów na ludziach FDA wydała w maju 2023 roku. Produkt otrzymał także nazwę „Telepatia”.

Dlaczego powstał chip? W czym i komu pomoże?

Zabieg polegał na wszczepieniu kilkudziesięciu ultracienkich nici – elektrod – w tę część mózgu, która odpowiada za poruszanie się. Chip jest zasilany baterią, która będzie ładowana w sposób bezprzewodowy. Zadaniem chipa będzie sterowanie urządzeniami takimi jak komputer czy telefon bezpośrednio przez mózg człowieka. Chip to tak zwany interfejs mózg-komputer – BCI (ang. Brain Computer Interface).

Głównymi odbiorcami takich chipów będą osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia neurologiczne, m.in. chorobę Parkinsona czy inne rodzaje demencji. Chip może także umożliwić odzyskanie zdolności ruchowych u pacjentów, którzy przeszli porażenie mózgowe. Poprawie będą mogły ulec także zmysły, np. wzrok.

Chip mógłby umożliwiać chorym wykonywanie podstawowych, prostych zadań, do których zaliczono wyszukiwanie informacji, ale także wykonywanie skomplikowanych obliczeń, wykorzystując w tym celu komputer. Pierwsze badania z udziałem ludzi mają na celu przede wszystkim próbę sterowania kursorem lub klawiaturą komputera za pomocą umysłu pacjenta z wszczepionym implantem.

Wszystkimi tymi operacjami sterowałby bezpośrednio mózg napędzany myślami. Jest to swoiste połączenie człowieka – jego organizmu – z technologią AI, czyli sztuczną inteligencją.

Powiązane produkty

Zgoda FDA nie bez problemów

Początkowo Agencja Żywności i Leków miała wątpliwości wobec badań prowadzonych przez Neuralink Corporation. Dotyczyły one przede wszystkim zintegrowanych baterii litowych oraz kwestii związanej z usunięciem samego chipa na żądanie pacjenta.

Chip „Telepatia” jest szansą na ogromny przełom w leczeniu wyjątkowo trudnych przypadków, zwłaszcza tych związanych z neurologią. Niestety, wraz z rosnącym zainteresowaniem implantami, rosną także obawy dotyczące ceny takiego implantu w przyszłości oraz ewentualnych podziałów społecznych związanych z tym, kogo będzie stać na samoudoskonalenie. Ponadto obrońcy praw zwierząt wyrażali oburzenie z powodu śmierci niemal 1500 zwierząt, na których prowadzono badania.

Warto dodać, że Elon Musk nie jest jedynym, który rozpoczął pracę nad chipami typu BCI. Badania prowadzone są równolegle w innych ośrodkach uniwersyteckich, a także w prywatnych firmach i start-upach. W tych przypadkach również prowadzone były próby z udziałem człowieka. Dotychczasowym sukcesem tych działań była interpretacja sygnałów wysyłanych przez umysł, które były konwertowane na tekst wyświetlany na komputerze.

  1. P. Jackson, T. Gerken, Elon Musk says Neuralink implanted wireless brain chip, [online] https://www.bbc.com/news/technology-68137046 [dostęp:] 15.02.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij