Bandażowanie kikuta po operacji
Barbara Bukowska

Kikut po amputacji – jak o niego dbać?

Po amputacji kończyny, zarówno górnej, jak i dolnej, konieczne jest monitorowanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ale to nie wszystko. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia przykurczy, martwicy i innych powikłań w obrębie kończyny niezwykle ważna jest regularna pielęgnacja kikuta, wdrażana już w pierwszym dniu po zabiegu. Nie tylko ułatwia ona prawidłowe wygojenie się rany, ale również przygotowuje kończynę do późniejszego protezowania.

  1. Jak długo trwa formowanie kikuta?
  2. Jak wygląda hartowanie kikuta?
  3. Kiedy bandażować kikut?
  4. Jak długo boli kikut po amputacji?
  5. Ile goi się kikut po amputacji?
  6. Ćwiczenia kikuta po amputacji

Jak długo trwa formowanie kikuta?

Formowanie kikuta to bandażowanie, które ma na celu uzyskanie odpowiedniego kształtu kikuta (głównie przez zmniejszenie jego obwodu) i przygotowanie pod zaopatrzenie ortopedyczne. Nie jest to jednak jedyny cel wykonywania tego zabiegu. Bandażowanie kikuta po amputacji poprawia krążenie krwi i limfy w kończynie (profilaktyka zakrzepicy) i zapewnia prawidłowe gojenie rany pooperacyjnej.

Formowanie kikuta może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Długość trwania tego procesu zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego zaangażowania w wykonywane czynności pielęgnacyjne – początkowo bowiem bandażowanie jest rolą personelu medycznego, jednak po kilku dniach pacjent może wykonywać tę czynność samodzielnie.

Na skuteczność bandażowania kikuta wpływa technika jego wykonywania. Formowania kikuta po amputacji, zarówno kończyny górnej, jak i dolnej, nie należy wykonywać, gdy jest on skierowany ku dołowi – może to skutkować zastojem krwi lub limfy. Im dłuższy czas upłynął od zabiegu odjęcia kończyny, tym silniejszy ucisk można stosować. Zawsze jednak obowiązuje zasada, że najsilniejszą kompresję wywiera się na końcu kikuta, bliżej nasady ucisk powinien maleć.

Jak wygląda hartowanie kikuta?

Hartowanie kikuta to kolejny element postępowania pielęgnacyjnego po amputacji, zmniejszający wrażliwość skóry na ucisk, ocieranie i inne bodźce mechaniczne generowane przez protezę. Hartowanie polega na ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu kikuta. Można zabiegi te wykonywać samymi rękoma lub przy pomocy rękawic frotte, gumowych piłeczek z kolcami czy szczotek z włosia o różnym stopniu miękkości. Hartowanie kikuta należy wykonywać energicznie, dostosowując intensywność zabiegów do indywidualnej wytrzymałości pacjenta. Hartowanie kikuta należy rozpocząć po zagojeniu rany pooperacyjnej i wykonywać je codziennie.

Sprawdź bandaże i opatrunki na DOZ.pl

Powiązane produkty

Kiedy bandażować kikut?

Bandażowanie kikuta należy rozpocząć po zasklepieniu rany, gdy nie obserwuje się wysięku. Zabieg zaleca się powtarzać codziennie, do momentu dobrania odpowiedniej protezy. Do formowania kikuta wykorzystuje się opaskę elastyczną lub specjalistyczny bandaż kompresyjny.

Celem bandażowania jest uzyskanie walcowatego lub stożkowatego kształtu kikuta. Na uzyskanie pożądanego efektu końcowego wpływa nie tylko formowanie, ale również rehabilitacja oraz terapia ułożeniowa. Choć kikut w naturalny sposób ma tendencję do ustawiania się w pozycji zgiętej, jak najczęściej należy go układać w pozycji wyprostowanej.

Jak długo boli kikut po amputacji?

Prawidłowy przebieg gojenia rany po amputacji kończyny (górnej lub dolnej) zajmuje zwykle od 3 do 4 tygodni. Z naturalnie zachodzącym procesem regeneracji tkanek związane jest odczuwanie bólu w okolicy rany poamputacyjnej. Prawidłowa pielęgnacja – odpowiednia dezynfekcja i częsta zmiana opatrunków – ma wpływ na tempo gojenia się rany.

Ból kikuta po operacji jest wynikiem miejscowego stanu zapalnego oraz podrażnienia zakończeń nerwowych. Jeśli proces gojenia zachodzi bez powikłań, ból powinien ustępować z czasem.

U wielu pacjentów po amputacji pojawiają się jednak bóle fantomowe. Jest to neuropatyczny rodzaj bólu, związany z tym, że zakończenia nerwowe znajdujące się powyżej miejsca amputacji wciąż mogą wysyłać do mózgu sygnały. Wskutek tych reakcji chory mimo braku kończyny odczuwa w niej pieczenie, mrowienie czy ucisk. Bóle fantomowe trwają z reguły do kilku tygodni po amputacji. U niewielkiego odsetka chorych mogą się jednak utrzymywać nawet kilka lat. Na nasilenie bólów fantomowych wpływają niekorzystne warunki atmosferyczne, przewlekłe zmęczenie czy stres. Bóle często mają charakter nawracający.

Ile goi się kikut po amputacji?

Czas gojenia się kikuta po amputacji jest kwestią indywidualną. Zależy od przyczyny operacji (czy był to wynik urazu mechanicznego, czy postępującej choroby przewlekłej), od ewentualnych powikłań (niegojąca się lub trudno gojąca się rana może wskazywać na zakażenie) oraz od ogólnego stanu zdrowia chorego (niektóre choroby współtowarzyszące, głównie cukrzyca, znacząco wydłużają czas gojenia). Przyjmuje się jednak, że kikut po amputacji goi się od kilku tygodni do trzech miesięcy.

Ćwiczenia kikuta po amputacji

Ćwiczenia kikuta po amputacji są bardzo ważnym elementem wpływającym nie tylko na proces gojenia, ale również na powrót pacjenta do względnie normalnego życia sprzed zabiegu odjęcia kończyny górnej czy dolnej.

Ćwiczenia powinny być dobierane indywidualnie przez fizjoterapeutę. Pacjent uczy się poprawnej techniki ich wykonywania pod okiem specjalisty, aby potem bezpiecznie powtarzać je w warunkach domowych.

Ogólnym celem rehabilitacji jest odzyskanie maksymalnej samodzielności. Bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe, które pozytywnie wpływają na wydolność płuc. Niezwykle istotne są również ćwiczenia zapobiegające przykurczom, a także usprawniające krążenie krwi i chroniące przed wystąpieniem zakrzepów. U pacjentów po amputacji kończyny dolnej kluczowym etapem rehabilitacji jest pionizacja, następująca po wtórnym nabyciu umiejętności siadania i przesiadania się na wózek inwalidzki.

  1. A. Punziano, S. Martelli, V. Sotgiu i in. The effectiveness of the elastic bandage in reducing residual limb volume in patients with lower limb amputation: literature review. Assist Inferm Ric 30(4), 2011.
  2. Y.J. Choo, D.H. Kim, M.C. Chang. Amputation stump management: a narrative review. World J Clin Cases 10(13), 2022.
  3. K. Liu, T. Tang, A. Wang, S. Cui. Surgical revision for stump problems after traumatic above-ankle amputations of the lower extremity. BMC Musculoskelet Disord 16, 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl