Męzczyzna po amputacji podczas marszu przez góry
Dominika Rynkiewicz

Bóle fantomowe – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Co roku w Polsce wykonywanych jest blisko 10 000 amputacji kończyn. Niestety, prognozy w tym aspekcie nie zwiastują poprawy. Amputacja zaczyna dotyczyć coraz młodszych osób, już w wieku 40-50 lat. Wielu osobom po amputacji (nawet blisko 97%) doskwierają odczucia sugerujące, że amputowana kończyna nadal jest częścią ich ciała, ale z biegiem czasu ustępują. Często pojawia się również odczucie teleskopowego skracania się kończyny. Jeśli jednak ból utrzymuje się do 2 lat po amputacji, mówimy wtedy o bólach fantomowych.

  1. Co to jest ból fantomowy?
  2. Jak powstaje ból fantomowy?
  3. Co pomaga na bóle fantomowe? Ból fantomowy – leczenie

Co to jest ból fantomowy?

Rozróżniamy dwa typy bólów poamputacyjnych. Pierwszym z nich jest ból kikuta. Związany jest z odczuwaniem dyskomfortu konkretnie w okolicy kikuta po amputacji. Najczęstszym powodem jego powstawania są choroby naczyniowe (zapalenia naczyń, choroby zakrzepowo-zatorowe) lokalizujące się w obrębie kikuta oraz stany zapalne (zapalenie kości, zapalenie tkanek miękkich, odleżyna). Czynności pozornie pomocne, takie jak bandażowanie czy zakładanie protezy w miejscu utraconej kończyny, mogą również przyczynić się do powstawania bólu. Źle dopasowana proteza bądź za mocno zaciśnięty bandaż mogą podrażniać kikut i powodować dyskomfort. Charakter bólu jest zazwyczaj ciągły i o stałym nasileniu. Ten typ dyskomfortu najczęściej towarzyszy pacjentowi tuż po amputacji i zanika z czasem.

Drugim rodzajem bólu poamputacyjnego jest ból fantomowy, który rzutuje na usunięte części ciała, dając wrażenie, jakby ciągle się tam znajdowały. Dotyczy to nie tylko amputacji kończyn, ale i np. piersi, genitaliów czy nawet zębów. Ból fantomowy zęba jest bardzo rzadkim zjawiskiem, najczęściej spowodowanym nie do końca wyleczoną raną po ekstrakcji zęba. Charakter bólu fantomowego może być zarówno ciągły, jak i napadowy. Najczęściej ból lokalizuje się w dystalnej części amputowanej kończyny (palce, dłonie), a jego największe natężenie przypada na wieczór i noc.

Jak powstaje ból fantomowy?

Przyczyny powstawania bólu fantomowego nie są do końca poznane. Istnieje wiele teorii tłumaczących sposób tworzenia się tego fenomenu. Przez wiele lat uznawano ból fantomowy za dział psychologii. Obecnie jednak, dzięki wielu badaniom, z dużą pewnością możemy stwierdzić, że pacjenci rzeczywiście odczuwają ból w utraconej części ciała, a u jego podłoża leży inny mechanizm. Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać w wątpliwość cierpienia osób w swoim otoczeniu i nie pytać o to, czy ich ból może być urojony.

Sprawdź witaminy i minerały na DOZ.pl

Najdokładniej opisanymi teoriami powstawania bólu fantomowego są:

Teoria przebudowy obwodowego układu nerwowego – podczas amputacji uszkadzane są nerwy doprowadzające sygnał czuciowy do układu nerwowego. Na zakończeniach uszkodzonych nerwów tworzą się nerwiaki, przez co nerwy zwiększają swoją pobudliwość. Prowadzi to do samoistnego inicjowania pobudzenia czuciowego.

Teoria przebudowy ośrodkowego układu nerwowego – utrata pobudzeń z amputowanej części ciała prowadzi do przebudowy neuronów rdzenia kręgowego. Zwiększa się pobudliwość receptorów oraz zmniejsza aktywność włókien hamujących ich działanie, prowadząc tym samym do spotęgowania sygnału czuciowego.

Teoria przebudowy kory mózgowej – obszary kory mózgu odpowiedzialne za amputowane części ciała są przejmowane przez sąsiednie części kory, dlatego częstym zjawiskiem jest odczuwanie bólu fantomowego amputowanej kończyny przy stymulacji bólowej w innych częściach ciała.

Powiązane produkty

Co pomaga na bóle fantomowe? Ból fantomowy – leczenie

Leczenie bólów fantomowych jest bardzo skomplikowane, ponieważ nie istnieje jedna, uniwersalna metoda. U wielu osób leczenie farmakologiczne jest wystarczające, u innych trzeba zastosować metody leczenia chirurgicznego, a czasami do ograniczenia bólu wystarczy odpowiednia psychoterapia.

Mimo wielu możliwości radzenia sobie z bólami fantomowymi najważniejsze jest zapobieganie powstawaniu tych dolegliwości. Dlatego bardzo duży nacisk powinno się kłaść na odpowiednie przygotowanie pacjenta do amputacji.

Do pierwotnej profilaktyki, wykonywanej w trakcie i tuż po zabiegu usunięcia kończyny, zaliczamy:

  • farmakoterapię z użyciem opioidów,
  • znieczulenie zewnątrzoponowe,
  • znieczulenie splotów (np. ramiennego),
  • zaopatrzenie psychologiczne,
  • wczesną mobilizację pacjenta,
  • zastosowanie protezy kończyny.

W przypadku gdy bóle fantomowe pojawią się po operacji, podstawą ich leczenia jest farmakoterapia. Jest ona stosowana tak długo, jak boli kończyna po amputacji. Najczęściej przyjmowane leki na bóle fantomowe to:

  • opioidy – w leczeniu silnego bólu,
  • kapsaicyna – w leczeniu umiarkowanego bólu kikuta,
  • kalcytonina – we wczesnych etapach rozwijania się bólów fantomowych.

Do metod chirurgicznych zaliczamy:

  • ablację uszkodzonych przy amputacji nerwów,
  • neurostymulację – polega na stymulacji ośrodkowego układu nerwowego poprzez implantowanie elektrod we wzgórzu.
Leczenie niestandardowe bólów fantomowych: terapia lustrzana bólu fantomowego – polega na tworzeniu iluzji posiadania kończyny poprzez odbijanie obrazu zdrowej części ciała w lustrze. Mózg, interpretując ten obraz jako prawdziwy, nie przesyła sygnałów bólowych w miejsce brakującej kończyny. Skuteczność tej metody w znaczącym zmniejszaniu bólów fantomowych została potwierdzona badaniami klinicznymi.
  1. Halligan P.W., Phantom limbs: The body in mind, Cognitive Neuropsychiatry, 2002 Aug;7:(3):251-269.
  2. Finn S.B., Perry B.N., Clasing J.E., Walters L.S., Jarzombek S.L., Curran S., Rouhanian M., Keszler M.S., Hussey-Andersen L.K., Weeks S.R., Pasquina P.F., Tsao J.W., A Randomized, Controlled Trial of Mirror Therapy for Upper Extremity Phantom Limb Pain in Male Amputees, Front Neurol. 2017 July 7;8:267.
  3. Graczyk M., Krajnik M., Malec-Milewska M., Ból fantomowy – wyzwanie terapeutyczne, Advances in Palliative Medicine 2010 9;1:21–28.
  4. Karl A., Birbaumer N., Lutzenberger W., Cohen L.G., Flor H., Reorganization of motor and somatosensory cortex in upper extremity amputees with phantom limb pain, J Neurosci. 2001 May 15;21(10):3609-18.
  5. Giummarra M.J., Gibson S.J., Georgiou-Karistianis N., Bradshaw J.L., Central mechanisms in phantom limb perception: the past, present and future, Brain Res Rev. 2007 Apr;54(1):219-32.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.