Słońce
Barbara Bukowska

Dlaczego kichamy na słońcu?

Kichanie jest jedną z naturalnych reakcji obronnych organizmu i ma na celu oczyszczenie śluzówki nosa z alergenów, zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Często bywa oznaką rozpoczynającej się infekcji lub typowym objawem alergii, lecz może być też gwałtowną reakcją na zmianę temperatury i wilgotności, drażniący zapach czy… słońce lub inne źródło ostrego światła.

  1. Czym jest kichanie?
  2. Zespół ACHOO
  3. Dlaczego kichamy w reakcji na słońce?
  4. Czy kichanie na słońcu może być groźne?
  5. Czy odruch kichania można powstrzymać?

Czym jest kichanie?

Kichanie jest naturalną reakcją obronną, w wyniku której organizm pozbywa się potencjalnych zagrożeń: drobnoustrojów, cząsteczek pyłów i alergenów. Kichanie jest odruchowe, co oznacza, że odbywa się bez udziału naszej woli. Czynnik drażniący błonę śluzową nosa wyzwala serię następujących po sobie reakcji: mięśnie brzucha i mięśnie międzyżebrowe napinają się, uciskając płuca i wytwarzając nadciśnienie w klatce piersiowej. Następnie tylna część języka delikatnie się podnosi, a człowiek „wyrzuca” z siebie rozpyloną mgiełkę z prędkością nawet 40 km/h!

Zespół ACHOO

Odruch kichania w reakcji na słońce (lub inne źródło ostrego światła) występuje wtedy, kiedy żaden fizyczny czynnik drażniący nie wpływa na śluzówkę nosa. Zjawisko to wbrew pozorom jest bardzo częste – szacuje się, że występuje u 18–35% populacji, częściej u kobiet i u przedstawicieli rasy kaukaskiej.

Zjawisko kichania pod wpływem słońca jako pierwszy opisał już w IV wieku p.n.e. Arystoteles. Jego obserwacje w latach 50. XX wieku potwierdził wybitny francuski okulista Jean Sedan, który zauważył, że część jego pacjentów gwałtownie kicha podczas badania oftalmoskopem (badanie polega na patrzeniu w punktowe źródło światła).

Kichanie pod wpływem słońca doczekało się własnej klasyfikacji; fachowo nazywa się syndromem ACHOO (ang. autosomal dominant compelling helio-ophthalmic outburst), a po polsku autosomalnym posłonecznym syndromem intensywnego kichania (APSIK).

Choć mechanizm rozwoju kichania w reakcji na słońce nie jest poznany, wiadomo, że odruch ten dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że jeśli u jednego z rodziców występuje kichanie pod wpływem słońca, istnieje 50% szans na to, że cecha ta będzie obecna u jego dzieci.

Powiązane produkty

Dlaczego kichamy w reakcji na słońce?

Mechanizm kichania na słońcu nie jest dokładnie poznany. Przede wszystkim dlatego, że zjawiska tego nie poddaje się szeroko zakrojonym badaniom naukowym, uważając je za niewiele wnoszące do wiedzy medycznej.

Kichanie w reakcji na słońce tłumaczy hipoteza jednoczesnej stymulacji nerwu wzrokowego i nerwu trójdzielnego, która w świetle obecnie dostępnych dowodów naukowych wydaje się najbardziej prawdopodobna. Impuls świetlny odbierany jest przez nerw wzrokowy, który przebiega w bliskim sąsiedztwie nerwu trójdzielnego, unerwiającego nos. Organizm może się więc „pomylić” i zinterpretować padający promień słońca jako sygnał podrażnienia jamy nosowej, co z kolei prowadzi tylko do jednej reakcji – kichania.

Być może w mechanizm kichania na słońcu zaangażowana jest również melanopsyna – światłoczułe białko zbierające impulsy świetlne z całej siatkówki. Odpowiada ono za tzw. widzenie pozawzrokowe i synchronizację rytmu dobowego z warunkami oświetlenia otaczającego środowiska.

Istnieje jeszcze kilka innych hipotez, które tłumaczą występowanie syndromu ACHOO stymulacją kory wzrokowej czy nerwu rogówkowego. Wnioski te wysuwano jednak na podstawie niewielkich badań, często przeprowadzanych w obrębie pojedynczych rodzin. Wymagają więc one powtórzenia na większej grupie badawczej, aby obserwacje z nich płynące mogły być traktowane jako dowody naukowe.

Czy kichanie na słońcu może być groźne?

Sam odruch kichania na słońcu nie jest niebezpieczny. Jak dotąd nie udało się go powiązać z żadną znaną jednostką chorobową, choć pojawiały się doniesienia o potencjalnej zależności między kichaniem na słońce a napadami drgawek padaczkowych, tłumaczone podobnym podłożem genetycznym. Hipoteza ta do tej pory nie doczekała się jednak oficjalnego potwierdzenia.

Pośrednio kichanie w reakcji na słońce może być jednak bardzo niebezpieczne. Jako szczególną grupę ryzyka wymienia się pilotów i kierowców, którzy kichając gwałtownie, oślepieni nagłym promieniem słońca, tracą kontrolę nad prowadzonymi przez siebie maszynami. Chwilowe zamroczenie może skutkować poważnymi w skutkach wpadkami.

Drugą sytuacją, podczas której kichanie w reakcji na ostre źródło światła może być niebezpieczne, są zabiegi medyczne. Dotyczy to zarówno drobnych interwencji stomatologicznych, jak i poważniejszych operacji. Kichanie pod wpływem lampy dentystycznej może skutkować powstawaniem drobnych obrażeń w jamie ustnej. Gdy kichanie dopadnie pacjenta po cięższych interwencjach chirurgicznych, który wybudza się z narkozy pod ostrym światłem lamp zabiegowych, może się to skończyć naderwaniem rany pooperacyjnej czy wtórnymi urazami związanymi ze wzrostem ciśnienia w obrębie czaszki, gałki ocznej bądź jamy brzusznej.

Czy odruch kichania można powstrzymać?

Zdecydowanie nie należy powstrzymywać odruchu kichania. Przypomnijmy – początkowym etapem procesu kichnięcia jest gwałtowny wzrost ciśnienia w klatce piersiowej. Jeśli próbując powstrzymać kichnięcie, nie damy mu ujścia, wysokie ciśnienie może uszkodzić drogi oddechowe, ucho i błonę bębenkową.

Osobom kichającym w reakcji na słońce zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy z daszkiem, aby zmniejszyć ilość docierających bodźców świetlnych.

  1. N. Eriksson, J.M. Macpherson, J.Y. Tung i in. Web-based, participant-driven studies yield novel genetic associations for common traits. PLoS Genet 6(6), 2010.
  2. P. Kulas, D. Hecker, B. Schick, A. Bozzato. Investigations on the prevalence of the photo-induced sneezing reflex in the German population, a representative cross-sectional study. Eur Arch Otorhinolaryngol 274(3), 2017.
  3. D. Sasayama, S. Asano, S. Nogawa i in. Possible association between photic sneeze syndrome and migraine and psychological distress. Neuropsychopharmacol Rep 39(3), 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij