Aspiryna - tabletki
Ewelina Sochacka

Aspiryna wydłuża życie pacjentek z rakiem jajnika

Naukowcy odkryli, że regularne stosowanie małych dawek aspiryny wiąże się z poprawą przeżywalności pacjentek z rakiem jajnika. Poznaj szczegóły tego badania. Dowiedz się też, jakie objawy daje ten rodzaj nowotworu.

Aspiryna może poprawić przeżywalność chorych na raka jajnika

Grupa naukowców z QIMR Berghofer Medical Research Institute wyznaczyła sobie za zadanie ustalenie, jakie czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo przeżycia kobiet po zdiagnozowaniu raka jajnika. Opracowanie, które ukazało się w czasopiśmie „Journal of National Cancer Institute”, pozwoliło stwierdzić, że zażywanie taniego i powszechnie dostępnego leku – aspiryny – wiąże się ze zwiększeniem przeżywalności pacjentek z tym typem nowotworu średnio o dwa i pół miesiąca. W badaniu analizowano, jak systematyczne dawkowanie małych ilości niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak kwas acetylosalicylowy, wpływa na długość przeżycia po diagnozie. Wcześniejsze prace oceniały, w jaki sposób aspiryna wpływa na komórki nowotworowe, przy czym badania dotyczyły zmniejszenia wzrostu guza i migracji komórek nowotworowych do innych narządów.

Grupę badanych stanowiło 958 Australijek w wieku od 21 do 79 lat z rozpoznaniem raka jajnika. Zgromadzono informacje na temat chorych i ustalono, jak często stosowały one niesteroidowe leki przeciwzapalne w ciągu roku przed diagnozą oraz po diagnozie. W ramach badania analizowano czas przeżycia od rozpoczęcia leczenia do momentu zgonu pacjentki z powodu raka jajnika lub w czasie pięcioletniej obserwacji. Naukowcy odnotowali wydłużenie życia powiązane z regularnym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych zarówno przed, jak i po diagnozie.

Zastosowanie aspiryny w profilaktyce raka jajnika

Rak jajnika należy do grupy nowotworów szczególnie trudnych do pokonania. Wynika to z faktu, że zwykle rozpoznawany jest w zaawansowanym stadium, gdy nie ma już wielu opcji związanych z leczeniem. Przyczyną tego stanu są jego niestandardowe symptomy przypisywane często kłopotom żołądkowym. Tendencja do rozwoju raka jajnika ma także podłoże genetyczne. Natomiast, jak się okazuje, może być ono modyfikowane za pomocą regularnego zażywania aspiryny.

W trakcie jednego z badań z udziałem wielu ośrodków, w którym uczestniczyło przeszło 4 tys. chorych, wykazano, że jedna dawka kwasu acetylosalicylowego każdego dnia może redukować zagrożenie wystąpienia raka także u kobiet mających wyższe ryzyko zachorowania spowodowane występowaniem choroby w rodzinie – dzięki aspirynie ryzyko to maleje o blisko 13% (już wcześniej badania epidemiologiczne potwierdzały możliwy ochronny związek aspiryny z rakiem jajnika u pacjentek bez obciążeń rodzinnych).

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny i objawy raka jajnika?

Rak jajnika to jeden z najczęściej występujących nowotworów żeńskich narządów rodnych. Jajniki stanowią gruczoł dokrewny i wytwarzają różne hormony, z czego podstawowym jest estradiol – najistotniejszy hormon żeński, który odpowiada za kształtowanie się ogółu kobiecych cech osobniczych. Kolejną istotną funkcją jajników jest wytwarzanie komórek jajowych.

Poznaj ofertę nutridrinków na DOZ.pl

Wyróżnia się dwa rodzaje nowotworu jajnika, zróżnicowane pod względem podłoża cząsteczkowego, rodzaju rozrostu i prognozy:

  • Rodzaj I, który występuje rzadziej, wykształca się z łagodnych zmian w jajniku lub guzów o granicznej złośliwości. Wzrasta jako oddzielny nowotwór w jajniku, rozprzestrzeniając się do wnętrza jamy otrzewnej dopiero po upływie określonego czasu.
  • Rodzaj II, spotykany częściej, rozwija się od początku jako złośliwy nowotwór jajnika. Nierzadko w jajniku nie obserwuje się obecności ewidentnego guza, a schorzenie błyskawicznie szerzy się w jamie otrzewnej, jego rokowania są złe. Jest rozpoznawany przeważnie dopiero w III i IV stadium rozwoju.

Na wczesnych etapach rak jajnika przeważnie nie wywołuje żadnych symptomów, dopiero gdy proces chorobowy jest bardziej rozwinięty, zaczynają pojawiać się objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, odbijanie, zwiększenie obwodu brzucha. Oznaki te są zazwyczaj bagatelizowane i traktuje się je jako „zwykłe” dolegliwości jelitowe. Niekiedy występują też nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, trudności z oddawaniem moczu, bóle miednicy.

Pomimo że efektywność profilaktyki w zakresie wykrywania raka jajnika nie jest jeszcze udowodniona, to systematyczne kontrole ginekologiczne oraz wykonywanie USG przezpochwowego pozwalają zidentyfikować początkowe fazy choroby nowotworowej.
  1. A. Majidi, R. Na, S. J. Jordan i in., Common analgesics and ovarian cancer survival: the Ovarian cancer Prognosis And Lifestyle (OPAL) Study, „Journal of the National Cancer Institute” 2023 [online] https://academic.oup.com/jnci/advance-article/doi/10.1093/jnci/djac239/7025575 [dostęp:] 02.03.2023.
  2. L. M. Hurwitz, P. M. Webb, S. J. Jordan i in., Association of frequent aspirin use with ovarian cancer risk according to genetic susceptibility, „JAMA Network Open” 2023, nr 6(2).
  3. N. Joharatnam-Hogan, F. H. Cafferty, A. Macnair i in., The role of aspirin in the prevention of ovarian, endometrial and cervical cancers, „Womens Health” 2020, nr 16.
  4. What are the symptoms of ovarian cancer?, CDC [online] https://www.cdc.gov/cancer/ovarian/basic_info/symptoms.htm [dostęp:] 02.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij