Aspiryna - tabletki
Ewelina Sochacka

Aspiryna wydłuża życie pacjentek z rakiem jajnika

Naukowcy odkryli, że regularne stosowanie małych dawek aspiryny wiąże się z poprawą przeżywalności pacjentek z rakiem jajnika. Poznaj szczegóły tego badania. Dowiedz się też, jakie objawy daje ten rodzaj nowotworu.

Aspiryna może poprawić przeżywalność chorych na raka jajnika

Grupa naukowców z QIMR Berghofer Medical Research Institute wyznaczyła sobie za zadanie ustalenie, jakie czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo przeżycia kobiet po zdiagnozowaniu raka jajnika. Opracowanie, które ukazało się w czasopiśmie „Journal of National Cancer Institute”, pozwoliło stwierdzić, że zażywanie taniego i powszechnie dostępnego leku – aspiryny – wiąże się ze zwiększeniem przeżywalności pacjentek z tym typem nowotworu średnio o dwa i pół miesiąca. W badaniu analizowano, jak systematyczne dawkowanie małych ilości niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak kwas acetylosalicylowy, wpływa na długość przeżycia po diagnozie. Wcześniejsze prace oceniały, w jaki sposób aspiryna wpływa na komórki nowotworowe, przy czym badania dotyczyły zmniejszenia wzrostu guza i migracji komórek nowotworowych do innych narządów.

Grupę badanych stanowiło 958 Australijek w wieku od 21 do 79 lat z rozpoznaniem raka jajnika. Zgromadzono informacje na temat chorych i ustalono, jak często stosowały one niesteroidowe leki przeciwzapalne w ciągu roku przed diagnozą oraz po diagnozie. W ramach badania analizowano czas przeżycia od rozpoczęcia leczenia do momentu zgonu pacjentki z powodu raka jajnika lub w czasie pięcioletniej obserwacji. Naukowcy odnotowali wydłużenie życia powiązane z regularnym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych zarówno przed, jak i po diagnozie.

Zastosowanie aspiryny w profilaktyce raka jajnika

Rak jajnika należy do grupy nowotworów szczególnie trudnych do pokonania. Wynika to z faktu, że zwykle rozpoznawany jest w zaawansowanym stadium, gdy nie ma już wielu opcji związanych z leczeniem. Przyczyną tego stanu są jego niestandardowe symptomy przypisywane często kłopotom żołądkowym. Tendencja do rozwoju raka jajnika ma także podłoże genetyczne. Natomiast, jak się okazuje, może być ono modyfikowane za pomocą regularnego zażywania aspiryny.

W trakcie jednego z badań z udziałem wielu ośrodków, w którym uczestniczyło przeszło 4 tys. chorych, wykazano, że jedna dawka kwasu acetylosalicylowego każdego dnia może redukować zagrożenie wystąpienia raka także u kobiet mających wyższe ryzyko zachorowania spowodowane występowaniem choroby w rodzinie – dzięki aspirynie ryzyko to maleje o blisko 13% (już wcześniej badania epidemiologiczne potwierdzały możliwy ochronny związek aspiryny z rakiem jajnika u pacjentek bez obciążeń rodzinnych).

Polecane dla Ciebie

Jakie są przyczyny i objawy raka jajnika?

Rak jajnika to jeden z najczęściej występujących nowotworów żeńskich narządów rodnych. Jajniki stanowią gruczoł dokrewny i wytwarzają różne hormony, z czego podstawowym jest estradiol – najistotniejszy hormon żeński, który odpowiada za kształtowanie się ogółu kobiecych cech osobniczych. Kolejną istotną funkcją jajników jest wytwarzanie komórek jajowych.

Poznaj ofertę nutridrinków na DOZ.pl

Wyróżnia się dwa rodzaje nowotworu jajnika, zróżnicowane pod względem podłoża cząsteczkowego, rodzaju rozrostu i prognozy:

  • Rodzaj I, który występuje rzadziej, wykształca się z łagodnych zmian w jajniku lub guzów o granicznej złośliwości. Wzrasta jako oddzielny nowotwór w jajniku, rozprzestrzeniając się do wnętrza jamy otrzewnej dopiero po upływie określonego czasu.
  • Rodzaj II, spotykany częściej, rozwija się od początku jako złośliwy nowotwór jajnika. Nierzadko w jajniku nie obserwuje się obecności ewidentnego guza, a schorzenie błyskawicznie szerzy się w jamie otrzewnej, jego rokowania są złe. Jest rozpoznawany przeważnie dopiero w III i IV stadium rozwoju.

Na wczesnych etapach rak jajnika przeważnie nie wywołuje żadnych symptomów, dopiero gdy proces chorobowy jest bardziej rozwinięty, zaczynają pojawiać się objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, odbijanie, zwiększenie obwodu brzucha. Oznaki te są zazwyczaj bagatelizowane i traktuje się je jako „zwykłe” dolegliwości jelitowe. Niekiedy występują też nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, trudności z oddawaniem moczu, bóle miednicy.

Pomimo że efektywność profilaktyki w zakresie wykrywania raka jajnika nie jest jeszcze udowodniona, to systematyczne kontrole ginekologiczne oraz wykonywanie USG przezpochwowego pozwalają zidentyfikować początkowe fazy choroby nowotworowej.
  1. A. Majidi, R. Na, S. J. Jordan i in., Common analgesics and ovarian cancer survival: the Ovarian cancer Prognosis And Lifestyle (OPAL) Study, „Journal of the National Cancer Institute” 2023 [online] https://academic.oup.com/jnci/advance-article/doi/10.1093/jnci/djac239/7025575 [dostęp:] 02.03.2023.
  2. L. M. Hurwitz, P. M. Webb, S. J. Jordan i in., Association of frequent aspirin use with ovarian cancer risk according to genetic susceptibility, „JAMA Network Open” 2023, nr 6(2).
  3. N. Joharatnam-Hogan, F. H. Cafferty, A. Macnair i in., The role of aspirin in the prevention of ovarian, endometrial and cervical cancers, „Womens Health” 2020, nr 16.
  4. What are the symptoms of ovarian cancer?, CDC [online] https://www.cdc.gov/cancer/ovarian/basic_info/symptoms.htm [dostęp:] 02.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij