Strasza kobieta siedzi na kanapie, trzyma się za bolące kolano
Arkadiusz Dąbek

Czy aspiryna wpływa na zdrowie kości? Najnowsze wyniki badań

W ostatnim czasie w magazynie JAMA Open opublikowano rezultaty kolejnego eksperymentu naukowego, który trwał pięć lat i w którym wzięto pod uwagę dane zebrane od ponad 17 tysięcy pacjentów. Rezultaty stawiają pod znakiem zapytania kwestię, czy aspiryna ma jakikolwiek wpływ na zdrowie kości.

W ostatnich latach dzięki wynikom badań naukowych powiązano stosowanie aspiryny z lepszą kondycją układu kostnego, w tym z mniejszym ryzykiem złamań kości po upadkach, co może mieć ogromne konsekwencje zwłaszcza wśród osób starszych. Teraz nowe badanie dokładniej przygląda się potencjalnym korzyściom wynikającym ze stosowania aspiryny na zdrowe kości.

Czy aspiryna to lek doskonały?

Przez dziesięciolecia aspiryna była nazywana cudownym lekiem. To środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Ponadto, może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca u osób z grupy wysokiego ryzyka problemów sercowo-naczyniowych, a także zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów. Aspiryna jest niedroga, łatwa w produkcji i powszechnie dostępna bez recepty.

Dlaczego aspiryna miałaby być dobra na kości?

Może wydawać się zaskakujące, że aspiryna miałaby jakikolwiek wpływać na zdrowie kości lub ryzyko złamań. Według danych naukowych aspiryna może stymulować rozwój i „przeżycie” komórek szpiku kostnego zaangażowanych w tworzenie kości. Może również hamować aktywność komórek – osteoklastów, które są zaangażowane resorpcję kości. Dodatkowo, zapobiegając chorobom układu krążenia i udarowi, a to może to prowadzić do mniejszej liczby upadków i złamań kości.

W jednym artykule przeglądowym (opisujących wiele badań nad aspiryną i kondycją kości) stwierdzono, że stosowanie aspiryny zmniejsza ryzyko złamań o 17%. Jednak badania zawarte w tym przeglądzie miały charakter obserwacyjny, co oznacza, że mogły wykazać jedynie związek między stosowaniem aspiryny a niższym ryzykiem złamań. Takie badania nie mogą udowodnić, że stosowanie aspiryny było faktycznym powodem mniejszej liczby złamań.

Co ciekawe, w ostatnim czasie opublikowano rezultaty kolejnego eksperymentu, który stawia pod znakiem zapytania kwestię, czy aspiryna ma jakikolwiek wpływ na zdrowie kości.

Polecane dla Ciebie

Co mówią najnowsze wyniki badań?

Opublikowane w magazynie naukowym JAMA Open nowe badanie jest pierwszym randomizowanym, kontrolowanym badaniem mającym na celu zbadanie możliwego związku między stosowaniem aspiryny a ryzykiem złamań. Ten rodzaj badania ma większą moc niż badanie obserwacyjne i może pomóc w udowodnieniu, czy stosowanie aspiryny ma wpływ na ryzyko złamań.

Prawie 17 000 starszych osób zostało losowo przydzielonych do codziennego przyjmowania małej dawki aspiryny (100 mg) lub identycznej dawki placebo. Następnie przez prawie pięć lat monitorowano ich pod kątem złamań lub poważnych upadków. Poważny upadek zdefiniowano jako taki, który doprowadził do wizyty na izbie przyjęć lub przyjęcia do szpitala. Średni wiek uczestników badania wynosił 74 lata; ponad połowę (55%) stanowiły kobiety, które także są bardziej narażone na osteolizę kości.

Sprawdź, jakie suplementy i akcesoria dla Seniora znajdziesz na DOZ.pl

W badaniu nad aspiryną i jej wpływem na kondycję układu kostnego, udało się odkryć, że:

 • poważne upadki i złamania występowały często u 8,6% osób przyjmujących aspirynę i 9,5% osób przyjmujących placebo;
 • nie było różnicy w ryzyku złamania między grupami aspiryny i placebo;
 • pacjenci przyjmujący aspirynę mieli znacznie wyższy wskaźnik poważnych upadków, a może to być spowodowane efektem rozrzedzania krwi przez aspirynę (uraz, który normalnie powodowałby tylko niewielkie siniaki lub krwawienie, może wymagać pomocy medycznej, jeśli dana osoba przyjmowała aspirynę).
W przeciwieństwie do wcześniejszych badań obserwacyjnych, odkrycia te nie potwierdzają stosowania małej dawki aspiryny w celu poprawy zdrowia kości lub zmniejszenia liczby złamań związanych z upadkiem.
 1. Barker AL i in., Daily Low-Dose Aspirin and Risk of Serious Falls and Fractures in Healthy Older People: A Substudy of the ASPREE Randomized Clinical Trial. „JAMA Intern Med." 182 (12) 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij