Kombucha to źródło fluoru w diecie – jego zbyt wysokie spożycie może być toksyczne dla organizmu
Dr hab. Karolina Jakubczyk z Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (także autorka bloga popularnonaukowego Fitoscience) już od kilka lat bada zawartości związków fluoru w różnych rodzajach żywności. Tym razem jej zespół zajął się tematem kombuchy. Najnowsze wyniki jej badań ukazały się w czasopiśmie „Biological Trace Element Research.
Fluor a zdrowie
Fluor to pierwiastek, który występuje naturalnie w wodzie i glebie. Jego obecność w wodzie pitnej i produktach spożywczych pomaga w zapobieganiu próchnicy zębów. Jest również stosowany w leczeniu chorób zębów i dziąseł. Ponadto badania wykazały, że może pomóc w zapobieganiu osteoporozie i zmniejszyć ryzyko złamań kości. Może również zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Jednak nadmierne spożycie fluoru może mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego ważne jest, aby spożywać go w odpowiednich ilościach.
Negatywny wpływ na zdrowie wynikający z nadmiernego spożycia fluoru to przede wszystkim:
- uszkodzenia szkliwa zębów, zwane fluorozą,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia neurologiczne, takie jak zmęczenie, bóle głowy i zaburzenia snu,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności i wymioty.
Ile spożywamy fluoru dziennie?
W Polsce maksymalna dopuszczalna dawka fluoru wynosi 4 mg dziennie dla mężczyzn i 3 mg na kobiet. Badaczka zaznaczyła, że to dość łatwy do osiągnięcia poziom, ponieważ już 1 litr herbaty dostarcza aż jedną czwartą dziennej dawki fluoru. Oprócz herbaty w ciągu dnia wypita woda oraz zjedzona żywność (makaron, ryż, zupa) spokojnie wypełnia zapotrzebowanie na fluor. Pewne ilości fluoru dostają się do organizmu także przez skórę w wyniku kontaktu z wodą lub preparatami dentystycznymi.
Ile fluoru jest w kombusze?
Kombucha to napój fermentowany, który powstaje m.in. z herbaty i cukru. Jest bogaty kwasy organiczne i witaminy, a według niektórych źródeł zawiera także cenne probiotyki, które wspomagają zdrowie i dobre samopoczucie. Kombucha jest zazwyczaj słodko-kwaśna i ma lekko gazową konsystencję. Autorka badania stwierdza, że już wypijanie ok. 330 ml kombuchy co dzień sprawi, że poziom fluoru będzie wysoki. Badaczka zaleca, że ilość wypijanej kombuchy dziennie nie powinna przekraczać 100 ml dziennie.
Z jakiej herbaty najlepiej przygotować kombuchę?
Kombuchę można zrobić w domowym zaciszu. Do jej zrobienia niezbędne będą m.in. grzybek herbaciany i herbata. Badanie pokazało, który rodzaj herbaty będzie najbezpieczniejszy dla zdrowia.
Kombucha przykładem żywności funkcjonalnej
Zdaniem dr Jakubczyk kombuchę można zaliczyć do tzw. żywności funkcjonalnej. Żywność funkcjonalna to inaczej produkty, które charakteryzują się prozdrowotnym wpływem na organizm człowieka. Badaczka wskazuje tym samym na ważne właściwości kombuchy. Jest ona bardzo dobrym źródłem antyoksydantów. W swoim składzie zawiera witaminę C – już 1 szklanka kombuchy pokrywa 50–100% dziennego zapotrzebowania na ten składnik – oraz polifenole, które mają pozytywny wpływ w kontekście chorób cywilizacyjnych. Autorka badania zwróciła uwagę także na zawartość kwasów organicznych, m.in. kwasu glukuronowego, któremu przypisuje się działanie detoksykujące.
Pasteryzowana czy nie? Którą kombuchę wybrać?
Badaczka zwróciła uwagę jeszcze na jedną kwestię, mianowicie chodzi o temperaturę przechowywania tego napoju. Kombuchę bowiem można znaleźć w sklepowych lodówkach, jak i na półkach. Wskazała, że warto pamiętać o tym, że kombucha to żywy organizm, w którym trwa proces fermentacji, dlatego wymaga on odpowiednich warunków przechowywania. Autorka badania podkreśliła, że kombucha poddana procesowi pasteryzacji traci w większości swoje prozdrowotne właściwości. Dlatego jeśli mamy wybór, powinniśmy decydować się na niepasteryzowaną wersję tego napoju.