Chorobliwe wyrywanie włosów
Weronika Grzywna

Wyrywanie włosów – z czego wynika trichotillomania?

Chorobliwe wyrywanie włosów zyskało w psychiatrii miano „tritchotillomanii". Choć wiele osób może lekceważyć tego typu objawy, traktując je jako przejaw nerwowości, czy skutek stresującego trybu życia, to jednak nasilające się zachowania tego typu mogą wskazywać na pewne problemy.

Tritchotillomania to zaburzenie psychiczne o specyficznym przebiegu. Jest to bowiem choroba polegająca na wyrywaniu włosów. Chory cierpiący na trichotillomanię wyrywa własne włosy z cebulkami. Szacuje się, że ok. 1 proc. populacji cierpi na trichotillomanię. Jakie są przyczyny wyrywania włosów? Jak sobie radzić z trichotillomanią?

Co to jest trichotillomania?

Trichotillomania (TTM) to zaburzenie psychiatryczne, które polega na niekontrolowanym wyrywaniu włosów. Zarówno ICD-10, jak i DSM-5 umieszcza trichotillomanię wśród zaburzeń kontroli impulsów.  Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 definicja trichotillomanii mówi, że jest to zaburzenie charakteryzujące się wyraźną utratą włosów spowodowaną niemożnością powstrzymania się od ich wyrywania. Zakłada się, że chory odczuwa przymus wyrwania włosów. Z kolei po ich wyrwaniu odczuwa ulgę, satysfakcję i krótkotrwałą przyjemność.

Początek zachorowania na trichotillomanię szacuje się na okres między 5. a 6. rokiem życia oraz na okres dojrzewania ok. 13 roku życia. Ponadto trichotillomania u dzieci częściej dotyczy dziewcząt.

Wyrywanie włosów w przebiegu trichotillomanii zazwyczaj dotyczy owłosionej skóry głowy, niemniej jednak pacjenci wyrywają również włosy z rzęs, brwi, nóg, szyi, okolic łonowych, czy okolic okołoodbytniczych.

Wyróżniane są dwie odmiany kliniczne trichotillomani. W pierwszej odmianie chory skupia uwagę na wyrywaniu włosów i robi to w celu redukcji narastającego w ciele napięcia. W drugim przypadku chory wyrywa sobie włosy w trakcie innych czynności, np. oglądając telewizję. Wówczas czynność ta staje się niejako automatyczna i odruchowa.

Jakie są objawy trichotillomanii?

Wśród objawów towarzyszących wyrywaniu włosów z cebulkami wymienia się m.in.:

  • wycofywanie się z życia społecznego,
  • nieprzyznawanie się do wyrywania włosów,
  • niska samoocena,
  • wstyd i zażenowanie,
  • widoczne objawy wypadania włosów, przerzedzenia lub wyłysienia,
  • rytuały przy użyciu włosów: gryzienie, rzucie, czy połykanie,
  • krótkotrwała ulga po wyrwaniu włosów.

Wyrywanie włosów z głowy przez dziecko z kolei ma zazwyczaj łagodny przebieg i towarzyszą mu symptomy, takie jak moczenie nocne, zachowania regresywne czy koszmary senne.

Polecane dla Ciebie

O czym świadczy wyrywanie włosów? Z czego wynika?

Jakie są przyczyny trichotillomanii? Wśród głównych przyczyn choroby wyrywania włosów wymienia się czynniki środowiskowe i genetyczne. Czy w związku z tym, można stwierdzić, że trichotillomania jest dziedziczna? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, niemniej jednak zgodnie z badaniami w 38 proc. jest ona równolegle diagnozowana u bliźniąt jednojajowych, dlatego można przypuszczać, że trichotillomania jest chorobą dziedziczną.

W przebiegu trichotillomanii wskazuje się także na mechanizm regulacji emocji. Wyrywanie włosów ma bowiem za zadanie uwolnić napięcie w ciele i rozładować stres. Wobec tego zaburzenie to często porównywane jest z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Wśród innych przyczyn wyrywania włosów z cebulkami wymienia się m.in. sytuacje stresowe, wydarzenia traumatyczne, separację od bliskich osób, czy chęć rozładowania narastającego napięcia w ciele. Naukowy odkryli również, że trichotillomanii często towarzyszą modyfikacje w jednym z genów SLITRK1, który odgrywa rolę w powstawaniu połączeń między neuronami.

Ponadto trichotillomania może również współwystępować w przebiegu innych zaburzeń lub problemów zdrowotnych: depresji, nerwicy, czy zespołu Tourette’a. U części chorych z trichotillomanią obserwuje się także trichofabię, która polega na przymusowym i niekontrolowanym impulsie zjadania swoich włosów, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Natomiast konkretnej przyczyny nerwowego wyrywania włosów u dzieci do tej pory nie stwierdzono. Podobnie, jak u osób dorosłych znaczenie mogą mieć tu czynniki genetyczne, trudne sytuacje, np. separacja od rodzica, czy też chęć zwrócenia na siebie uwagi bliskich osób.

Jak wyleczyć się z wyrywania włosów?

Jak poradzić sobie z wyrywaniem włosów? To jak będzie wyglądać leczenie trichotillomanii w znacznej mierze zależy od nasilenia objawów oraz wieku osoby chorej. W większości przypadków zaleca się psychoterapię poznawczo-behawioralną, która skupia się m.in. na technikach kontroli impulsów, terapii odwracania nawyków, technikach relaksacyjnych i technikach uważności.

W niektórych przypadkach, aby wyleczyć się z trichotillomanii, konieczne okazuje się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jakie leki stosuje się w leczeniu trichotillomanii? Terapia farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków z grupy SSRI, czyli leków antydepresyjnych.

Trichotillomania a odrastanie włosów

Wiele osób zastanawia się, czy wyrywanie włosów je osłabia. Wszystko zależy od tego, czy w toku wyrywania włosów uszkodzone zostały mieszki włosowe. Jeżeli doszło do ich poważnego uszkodzenia, włosy zostaną nie tylko uszkodzone, ale i ich odrośnięcie może okazać się niemożliwe. Właśnie dlatego osobom cierpiącym na trichotillomanię zaleca się wizytę u dermatologa i/lub trychologa, który oceni kondycję mieszków włosów i zaproponuje plan wzmocnienia włosów oraz ich cebulek.

  1. Gawłowska-Sawosz, M., Wolski, M., Kamiński, A., Albrecht, A., Wolańczyk, T. (2016). Trichotillomania i trichofagia – rozpoznawanie, leczenie, zapobieganie. Próba ustanowienia standardów leczenia w Polsce. Psychiatr. Pol." 2016; 50(1): 127–143.
  2. Korabel, H., Dudek, D., Jaworek, A., Wojas-Pelc, A. (2008). Psychodermatologia: psychologiczne i psychiatryczne aspekty w dermatologii. Przegląd lekarski".
  3. Szepietowski, J., Salomon, J. (2009). Trichotillamania - obraz kliniczny i postępowanie. Przegl. Dermatol.", 96, 104-106
  4. Trichotillomania u dzieci i młodzieży, dostęp online: https://podyplomie.pl/dermatologia/34204,trichotillomania-u-dzieci-i-mlodziezy

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij