Chorobliwe wyrywanie włosów
Weronika Babiec

Wyrywanie włosów – z czego wynika trichotillomania?

Chorobliwe wyrywanie włosów zyskało w psychiatrii miano „tritchotillomanii". Choć wiele osób może lekceważyć tego typu objawy, traktując je jako przejaw nerwowości, czy skutek stresującego trybu życia, to jednak nasilające się zachowania tego typu mogą wskazywać na pewne problemy.

Tritchotillomania to zaburzenie psychiczne o specyficznym przebiegu. Jest to bowiem choroba polegająca na wyrywaniu włosów. Chory cierpiący na trichotillomanię wyrywa własne włosy z cebulkami. Szacuje się, że ok. 1 proc. populacji cierpi na trichotillomanię. Jakie są przyczyny wyrywania włosów? Jak sobie radzić z trichotillomanią?

Co to jest trichotillomania?

Trichotillomania (TTM) to zaburzenie psychiatryczne, które polega na niekontrolowanym wyrywaniu włosów. Zarówno ICD-10, jak i DSM-5 umieszcza trichotillomanię wśród zaburzeń kontroli impulsów.  Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 definicja trichotillomanii mówi, że jest to zaburzenie charakteryzujące się wyraźną utratą włosów spowodowaną niemożnością powstrzymania się od ich wyrywania. Zakłada się, że chory odczuwa przymus wyrwania włosów. Z kolei po ich wyrwaniu odczuwa ulgę, satysfakcję i krótkotrwałą przyjemność.

Początek zachorowania na trichotillomanię szacuje się na okres między 5. a 6. rokiem życia oraz na okres dojrzewania ok. 13 roku życia. Ponadto trichotillomania u dzieci częściej dotyczy dziewcząt.

Wyrywanie włosów w przebiegu trichotillomanii zazwyczaj dotyczy owłosionej skóry głowy, niemniej jednak pacjenci wyrywają również włosy z rzęs, brwi, nóg, szyi, okolic łonowych, czy okolic okołoodbytniczych.

Wyróżniane są dwie odmiany kliniczne trichotillomani. W pierwszej odmianie chory skupia uwagę na wyrywaniu włosów i robi to w celu redukcji narastającego w ciele napięcia. W drugim przypadku chory wyrywa sobie włosy w trakcie innych czynności, np. oglądając telewizję. Wówczas czynność ta staje się niejako automatyczna i odruchowa.

Jakie są objawy trichotillomanii?

Wśród objawów towarzyszących wyrywaniu włosów z cebulkami wymienia się m.in.:

  • wycofywanie się z życia społecznego,
  • nieprzyznawanie się do wyrywania włosów,
  • niska samoocena,
  • wstyd i zażenowanie,
  • widoczne objawy wypadania włosów, przerzedzenia lub wyłysienia,
  • rytuały przy użyciu włosów: gryzienie, rzucie, czy połykanie,
  • krótkotrwała ulga po wyrwaniu włosów.

Wyrywanie włosów z głowy przez dziecko z kolei ma zazwyczaj łagodny przebieg i towarzyszą mu symptomy, takie jak moczenie nocne, zachowania regresywne czy koszmary senne.

Powiązane produkty

O czym świadczy wyrywanie włosów? Z czego wynika?

Jakie są przyczyny trichotillomanii? Wśród głównych przyczyn choroby wyrywania włosów wymienia się czynniki środowiskowe i genetyczne. Czy w związku z tym, można stwierdzić, że trichotillomania jest dziedziczna? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, niemniej jednak zgodnie z badaniami w 38 proc. jest ona równolegle diagnozowana u bliźniąt jednojajowych, dlatego można przypuszczać, że trichotillomania jest chorobą dziedziczną.

W przebiegu trichotillomanii wskazuje się także na mechanizm regulacji emocji. Wyrywanie włosów ma bowiem za zadanie uwolnić napięcie w ciele i rozładować stres. Wobec tego zaburzenie to często porównywane jest z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Wśród innych przyczyn wyrywania włosów z cebulkami wymienia się m.in. sytuacje stresowe, wydarzenia traumatyczne, separację od bliskich osób, czy chęć rozładowania narastającego napięcia w ciele. Naukowy odkryli również, że trichotillomanii często towarzyszą modyfikacje w jednym z genów SLITRK1, który odgrywa rolę w powstawaniu połączeń między neuronami.

Ponadto trichotillomania może również współwystępować w przebiegu innych zaburzeń lub problemów zdrowotnych: depresji, nerwicy, czy zespołu Tourette’a. U części chorych z trichotillomanią obserwuje się także trichofabię, która polega na przymusowym i niekontrolowanym impulsie zjadania swoich włosów, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Natomiast konkretnej przyczyny nerwowego wyrywania włosów u dzieci do tej pory nie stwierdzono. Podobnie, jak u osób dorosłych znaczenie mogą mieć tu czynniki genetyczne, trudne sytuacje, np. separacja od rodzica, czy też chęć zwrócenia na siebie uwagi bliskich osób.

Jak wyleczyć się z wyrywania włosów?

Jak poradzić sobie z wyrywaniem włosów? To jak będzie wyglądać leczenie trichotillomanii w znacznej mierze zależy od nasilenia objawów oraz wieku osoby chorej. W większości przypadków zaleca się psychoterapię poznawczo-behawioralną, która skupia się m.in. na technikach kontroli impulsów, terapii odwracania nawyków, technikach relaksacyjnych i technikach uważności.

W niektórych przypadkach, aby wyleczyć się z trichotillomanii, konieczne okazuje się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jakie leki stosuje się w leczeniu trichotillomanii? Terapia farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków z grupy SSRI, czyli leków antydepresyjnych.

Trichotillomania a odrastanie włosów

Wiele osób zastanawia się, czy wyrywanie włosów je osłabia. Wszystko zależy od tego, czy w toku wyrywania włosów uszkodzone zostały mieszki włosowe. Jeżeli doszło do ich poważnego uszkodzenia, włosy zostaną nie tylko uszkodzone, ale i ich odrośnięcie może okazać się niemożliwe. Właśnie dlatego osobom cierpiącym na trichotillomanię zaleca się wizytę u dermatologa i/lub trychologa, który oceni kondycję mieszków włosów i zaproponuje plan wzmocnienia włosów oraz ich cebulek.

  1. Gawłowska-Sawosz, M., Wolski, M., Kamiński, A., Albrecht, A., Wolańczyk, T. (2016). Trichotillomania i trichofagia – rozpoznawanie, leczenie, zapobieganie. Próba ustanowienia standardów leczenia w Polsce. Psychiatr. Pol." 2016; 50(1): 127–143.
  2. Korabel, H., Dudek, D., Jaworek, A., Wojas-Pelc, A. (2008). Psychodermatologia: psychologiczne i psychiatryczne aspekty w dermatologii. Przegląd lekarski".
  3. Szepietowski, J., Salomon, J. (2009). Trichotillamania - obraz kliniczny i postępowanie. Przegl. Dermatol.", 96, 104-106
  4. Trichotillomania u dzieci i młodzieży, dostęp online: https://podyplomie.pl/dermatologia/34204,trichotillomania-u-dzieci-i-mlodziezy

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl