Odciski na dziecięcych stopach
Barbara Bukowska

Odciski u dzieci – co stosować?

Odciski stóp u dzieci to częsty problem, z którym muszą borykać się rodzice. Warto poznać przyczyny występowania tego zjawiska i wiedzieć, jakie metody leczenia wdrożyć, aby skutecznie pozbyć się odcisków u najmłodszych. 

Nagniotki, zwane inaczej odciskami, są powszechnie występującą dolegliwością stóp. Choć częściej słyszy się o niej jako problemie dotykającym dorosłych, może również doskwierać dzieciom.

Skąd się biorą odciski u dzieci?

Odcisk jest miejscem nadmiernie rogowaciejącego naskórka. Przedłużony, punktowy nacisk na skórę (najczęściej spowodowany niewygodnym lub nieprawidłowo dopasowanym obuwiem) wywołuje w niej reakcję obronną: wzmożoną produkcję keratyny, co prowadzi do zgrubienia skóry. Za dolegliwości bólowe odpowiada centralny rdzeń (korzeń) odcisku, czyli czop rogowy, powstały ze zrogowaciałej tkanki. Jest twardy i głęboko wrośnięty w skórę, a podczas chodzenia może podrażniać zakończenia nerwowe, powodując dyskomfort.

Zmianami skórnymi często mylonymi z odciskami są modzele. Modzele są owalne i osiągają średnicę nawet 2 cm i, co najbardziej charakterystyczne, nie mają korzenia, zatem nie sprawiają bólu. Odciski z kolei mają stożkowaty kształt i są niewielkie (z reguły osiągają średnicę kilku milimetrów). Występują najczęściej na podeszwach i palcach stóp. Odciski dzielą się dodatkowo na twarde i miękkie: twarde występują na suchych i płaskich powierzchniach skóry (palce, rzadziej pięty), podczas gdy miękkie tworzą się pomiędzy palcami i nie twardnieją dzięki kontaktowi z potem i ciepłem.

Istnieje kilka przyczyn sprzyjających powstawaniu odcisków na stopach u dzieci:

  • intensywna aktywność fizyczna, wiążąca się z długim przebywaniem w butach;
  • przywiązanie do określonej pary butów (ciągły nacisk i tarcie w określonych miejscach stopy);
  • nieprawidłowo dopasowane lub niewłaściwe obuwie (szybkie tempo wzrostu u dzieci sprawia, że łatwiej przegapić moment, w którym buty zrobiły się za małe);
  • zabawy boso na świeżym powietrzu (kontakt z szorstkimi powierzchniami, takimi jak kamienie, piasek, żwir, sprzyja nadmiernemu rogowaceniu skóry);
  • niechęć do noszenia skarpetek.

Jak pozbyć się odcisku u dziecka?

Najlepszą metodą na skuteczne pozbycie się odcisków u dziecka jest upewnienie się, że sprawcą dyskomfortu nie są inne zmiany skórne, takie jak brodawki wirusowe (kurzajki) czy modzele. W leczeniu odcisków u dzieci niezmiernie ważne jest również wykluczenie przyczyny: nieusunięcie źródła ucisku może prowadzić do kolejnych nawrotów. Najczęściej wystarczy odpowiednie dopasowanie obuwia.

Zobacz ofertę środków i preparatów na odciski na DOZ.pl

W procesie leczenia odcisków na palcach i stopach u dzieci bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Do rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć regularne moczenie stóp, co najmniej raz w tygodniu, w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, sody oczyszczonej lub wyciągu z rumianku. Zabieg ten zmiękcza skórę stóp i łagodzi podrażnienia. Bardzo ważne jest dokładne osuszenie stóp, szczególnie przestrzeni między palcami. Po wymoczeniu stóp warto zastosować balsam lub krem z dodatkiem substancji silnie nawilżających i regenerujących: witaminy A, mocznika czy alantoiny.

Nie zaleca się samodzielnego usuwania odcisków przyrządami kosmetycznymi (tarką do stóp, pumeksem). Podczas ich używania łatwo o uszkodzenia skóry, a w konsekwencji stan zapalny, nasilenie dolegliwości bólowych i wydłużenie czasu leczenia.

W aptece znaleźć można wiele różnych preparatów pomagających pozbyć się odcisków na stopach. Stosuje się, również u dzieci, m.in. maści i płyny zawierające kwas salicylowy i kwas mlekowy o działaniu złuszczającym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Dostępne są także plastry na odciski, które można stosować u dzieci. Opatrunki te mogą łączyć działanie substancji złuszczającej (kwasu salicylowego) z hydrokoloidem, który amortyzuje i chroni przed dalszym uciskiem. Plastry dostępne są w różnych kształtach – jest to dobre i uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu można zlikwidować zarówno odciski między palcami, jak i również na stopie. U dzieci stosowanie produktów zawierających kwasy o działaniu złuszczającym powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Powiązane produkty

Domowe sposoby na odciski u dzieci

Z pomocą preparatów aptecznych łatwiej pozbyć się dużych odcisków wraz z rdzeniem. W przypadku mniejszych zmian u dzieci można spróbować domowych sposobów na odciski. Skuteczną metodą jest wcieranie w stopy oleju rycynowego, który zmiękcza skórę. Na odciski dobre są również naturalne okłady: z czosnku, liści aloesu, skórki cytryny. Taki domowy opatrunek należy zmieniać co najmniej dwa razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia zrogowaciałego miejsca. Odciski u dzieci, zarówno na palcach, piętach, jak i podeszwach stopy, można również przemywać dwa razy dziennie wacikiem nasączonym octem jabłkowym.

Popularne są również pasty: klasyczna pasta do zębów, która dzięki zawartości naturalnych ekstraktów roślinnych, sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru wykazuje działanie odkażające i łagodzące, oraz papka zmiękczająca i przeciwzapalna, powstała poprzez rozdrobnienie aspiryny w niewielkiej ilości wody.

Jeśli mimo zastosowania sposobów domowych oraz produktów dostępnych w aptece odciski na dziecięcych nogach nie znikają, należy udać się do profesjonalnego podologa. Specjalista może zaproponować usunięcie odcisku u dziecka za pomocą frezarki diamentowej, dłuta podologicznego lub lasera CO2.

Choć odciski nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, szczególną ostrożność podczas stosowania aptecznych preparatów na odciski należy zachować u dzieci z cukrzycą. Kwas salicylowy i kwas mlekowy zawarte w plastrach i maściach na odciski macerują naskórek, co sprzyja powstawaniu ran. W przebiegu cukrzycy, na skutek zaburzonego funkcjonowania układu krążenia (a więc gorszego dostarczania substancji odżywczych), proces ich gojenia jest zaburzony. Zastosowanie tego typu produktów może więc spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry i pogorszenie jej kondycji.

  1. B.A. Becker, M.A. Childress, Common Foot Problems: Over-the-Counter Treatments and Home Care. Am Fam Physician" 2018, 98(5).
  2. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), Corns: What can you do if you have a corn?, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541157/, [dostęp:] 13.07.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl