Odciski na dziecięcych stopach
Barbara Bukowska

Odciski u dzieci – co stosować?

Odciski stóp u dzieci to częsty problem, z którym muszą borykać się rodzice. Warto poznać przyczyny występowania tego zjawiska i wiedzieć, jakie metody leczenia wdrożyć, aby skutecznie pozbyć się odcisków u najmłodszych. 

Nagniotki, zwane inaczej odciskami, są powszechnie występującą dolegliwością stóp. Choć częściej słyszy się o niej jako problemie dotykającym dorosłych, może również doskwierać dzieciom.

Skąd się biorą odciski u dzieci?

Odcisk jest miejscem nadmiernie rogowaciejącego naskórka. Przedłużony, punktowy nacisk na skórę (najczęściej spowodowany niewygodnym lub nieprawidłowo dopasowanym obuwiem) wywołuje w niej reakcję obronną: wzmożoną produkcję keratyny, co prowadzi do zgrubienia skóry. Za dolegliwości bólowe odpowiada centralny rdzeń (korzeń) odcisku, czyli czop rogowy, powstały ze zrogowaciałej tkanki. Jest twardy i głęboko wrośnięty w skórę, a podczas chodzenia może podrażniać zakończenia nerwowe, powodując dyskomfort.

Zmianami skórnymi często mylonymi z odciskami są modzele. Modzele są owalne i osiągają średnicę nawet 2 cm i, co najbardziej charakterystyczne, nie mają korzenia, zatem nie sprawiają bólu. Odciski z kolei mają stożkowaty kształt i są niewielkie (z reguły osiągają średnicę kilku milimetrów). Występują najczęściej na podeszwach i palcach stóp. Odciski dzielą się dodatkowo na twarde i miękkie: twarde występują na suchych i płaskich powierzchniach skóry (palce, rzadziej pięty), podczas gdy miękkie tworzą się pomiędzy palcami i nie twardnieją dzięki kontaktowi z potem i ciepłem.

Istnieje kilka przyczyn sprzyjających powstawaniu odcisków na stopach u dzieci:

 • intensywna aktywność fizyczna, wiążąca się z długim przebywaniem w butach;
 • przywiązanie do określonej pary butów (ciągły nacisk i tarcie w określonych miejscach stopy);
 • nieprawidłowo dopasowane lub niewłaściwe obuwie (szybkie tempo wzrostu u dzieci sprawia, że łatwiej przegapić moment, w którym buty zrobiły się za małe);
 • zabawy boso na świeżym powietrzu (kontakt z szorstkimi powierzchniami, takimi jak kamienie, piasek, żwir, sprzyja nadmiernemu rogowaceniu skóry);
 • niechęć do noszenia skarpetek.

Jak pozbyć się odcisku u dziecka?

Najlepszą metodą na skuteczne pozbycie się odcisków u dziecka jest upewnienie się, że sprawcą dyskomfortu nie są inne zmiany skórne, takie jak brodawki wirusowe (kurzajki) czy modzele. W leczeniu odcisków u dzieci niezmiernie ważne jest również wykluczenie przyczyny: nieusunięcie źródła ucisku może prowadzić do kolejnych nawrotów. Najczęściej wystarczy odpowiednie dopasowanie obuwia.

Zobacz ofertę środków i preparatów na odciski na DOZ.pl

W procesie leczenia odcisków na palcach i stopach u dzieci bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Do rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć regularne moczenie stóp, co najmniej raz w tygodniu, w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, sody oczyszczonej lub wyciągu z rumianku. Zabieg ten zmiękcza skórę stóp i łagodzi podrażnienia. Bardzo ważne jest dokładne osuszenie stóp, szczególnie przestrzeni między palcami. Po wymoczeniu stóp warto zastosować balsam lub krem z dodatkiem substancji silnie nawilżających i regenerujących: witaminy A, mocznika czy alantoiny.

Nie zaleca się samodzielnego usuwania odcisków przyrządami kosmetycznymi (tarką do stóp, pumeksem). Podczas ich używania łatwo o uszkodzenia skóry, a w konsekwencji stan zapalny, nasilenie dolegliwości bólowych i wydłużenie czasu leczenia.

W aptece znaleźć można wiele różnych preparatów pomagających pozbyć się odcisków na stopach. Stosuje się, również u dzieci, m.in. maści i płyny zawierające kwas salicylowy i kwas mlekowy o działaniu złuszczającym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Dostępne są także plastry na odciski, które można stosować u dzieci. Opatrunki te mogą łączyć działanie substancji złuszczającej (kwasu salicylowego) z hydrokoloidem, który amortyzuje i chroni przed dalszym uciskiem. Plastry dostępne są w różnych kształtach – jest to dobre i uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu można zlikwidować zarówno odciski między palcami, jak i również na stopie. U dzieci stosowanie produktów zawierających kwasy o działaniu złuszczającym powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Polecane dla Ciebie

Domowe sposoby na odciski u dzieci

Z pomocą preparatów aptecznych łatwiej pozbyć się dużych odcisków wraz z rdzeniem. W przypadku mniejszych zmian u dzieci można spróbować domowych sposobów na odciski. Skuteczną metodą jest wcieranie w stopy oleju rycynowego, który zmiękcza skórę. Na odciski dobre są również naturalne okłady: z czosnku, liści aloesu, skórki cytryny. Taki domowy opatrunek należy zmieniać co najmniej dwa razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia zrogowaciałego miejsca. Odciski u dzieci, zarówno na palcach, piętach, jak i podeszwach stopy, można również przemywać dwa razy dziennie wacikiem nasączonym octem jabłkowym.

Popularne są również pasty: klasyczna pasta do zębów, która dzięki zawartości naturalnych ekstraktów roślinnych, sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru wykazuje działanie odkażające i łagodzące, oraz papka zmiękczająca i przeciwzapalna, powstała poprzez rozdrobnienie aspiryny w niewielkiej ilości wody.

Jeśli mimo zastosowania sposobów domowych oraz produktów dostępnych w aptece odciski na dziecięcych nogach nie znikają, należy udać się do profesjonalnego podologa. Specjalista może zaproponować usunięcie odcisku u dziecka za pomocą frezarki diamentowej, dłuta podologicznego lub lasera CO2.

Choć odciski nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, szczególną ostrożność podczas stosowania aptecznych preparatów na odciski należy zachować u dzieci z cukrzycą. Kwas salicylowy i kwas mlekowy zawarte w plastrach i maściach na odciski macerują naskórek, co sprzyja powstawaniu ran. W przebiegu cukrzycy, na skutek zaburzonego funkcjonowania układu krążenia (a więc gorszego dostarczania substancji odżywczych), proces ich gojenia jest zaburzony. Zastosowanie tego typu produktów może więc spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry i pogorszenie jej kondycji.

 1. B.A. Becker, M.A. Childress, Common Foot Problems: Over-the-Counter Treatments and Home Care. Am Fam Physician" 2018, 98(5).
 2. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), Corns: What can you do if you have a corn?, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541157/, [dostęp:] 13.07.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

  Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

  Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

 • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

  Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

 • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

  Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

 • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

  Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij