Odciski na dziecięcych stopach
Barbara Bukowska

Odciski u dzieci – co stosować?

Odciski stóp u dzieci to częsty problem, z którym muszą borykać się rodzice. Warto poznać przyczyny występowania tego zjawiska i wiedzieć, jakie metody leczenia wdrożyć, aby skutecznie pozbyć się odcisków u najmłodszych. 

Nagniotki, zwane inaczej odciskami, są powszechnie występującą dolegliwością stóp. Choć częściej słyszy się o niej jako problemie dotykającym dorosłych, może również doskwierać dzieciom.

Skąd się biorą odciski u dzieci?

Odcisk jest miejscem nadmiernie rogowaciejącego naskórka. Przedłużony, punktowy nacisk na skórę (najczęściej spowodowany niewygodnym lub nieprawidłowo dopasowanym obuwiem) wywołuje w niej reakcję obronną: wzmożoną produkcję keratyny, co prowadzi do zgrubienia skóry. Za dolegliwości bólowe odpowiada centralny rdzeń (korzeń) odcisku, czyli czop rogowy, powstały ze zrogowaciałej tkanki. Jest twardy i głęboko wrośnięty w skórę, a podczas chodzenia może podrażniać zakończenia nerwowe, powodując dyskomfort.

Zmianami skórnymi często mylonymi z odciskami są modzele. Modzele są owalne i osiągają średnicę nawet 2 cm i, co najbardziej charakterystyczne, nie mają korzenia, zatem nie sprawiają bólu. Odciski z kolei mają stożkowaty kształt i są niewielkie (z reguły osiągają średnicę kilku milimetrów). Występują najczęściej na podeszwach i palcach stóp. Odciski dzielą się dodatkowo na twarde i miękkie: twarde występują na suchych i płaskich powierzchniach skóry (palce, rzadziej pięty), podczas gdy miękkie tworzą się pomiędzy palcami i nie twardnieją dzięki kontaktowi z potem i ciepłem.

Istnieje kilka przyczyn sprzyjających powstawaniu odcisków na stopach u dzieci:

 • intensywna aktywność fizyczna, wiążąca się z długim przebywaniem w butach;
 • przywiązanie do określonej pary butów (ciągły nacisk i tarcie w określonych miejscach stopy);
 • nieprawidłowo dopasowane lub niewłaściwe obuwie (szybkie tempo wzrostu u dzieci sprawia, że łatwiej przegapić moment, w którym buty zrobiły się za małe);
 • zabawy boso na świeżym powietrzu (kontakt z szorstkimi powierzchniami, takimi jak kamienie, piasek, żwir, sprzyja nadmiernemu rogowaceniu skóry);
 • niechęć do noszenia skarpetek.

Jak pozbyć się odcisku u dziecka?

Najlepszą metodą na skuteczne pozbycie się odcisków u dziecka jest upewnienie się, że sprawcą dyskomfortu nie są inne zmiany skórne, takie jak brodawki wirusowe (kurzajki) czy modzele. W leczeniu odcisków u dzieci niezmiernie ważne jest również wykluczenie przyczyny: nieusunięcie źródła ucisku może prowadzić do kolejnych nawrotów. Najczęściej wystarczy odpowiednie dopasowanie obuwia.

Zobacz ofertę środków i preparatów na odciski na DOZ.pl

W procesie leczenia odcisków na palcach i stopach u dzieci bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Do rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć regularne moczenie stóp, co najmniej raz w tygodniu, w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, sody oczyszczonej lub wyciągu z rumianku. Zabieg ten zmiękcza skórę stóp i łagodzi podrażnienia. Bardzo ważne jest dokładne osuszenie stóp, szczególnie przestrzeni między palcami. Po wymoczeniu stóp warto zastosować balsam lub krem z dodatkiem substancji silnie nawilżających i regenerujących: witaminy A, mocznika czy alantoiny.

Nie zaleca się samodzielnego usuwania odcisków przyrządami kosmetycznymi (tarką do stóp, pumeksem). Podczas ich używania łatwo o uszkodzenia skóry, a w konsekwencji stan zapalny, nasilenie dolegliwości bólowych i wydłużenie czasu leczenia.

W aptece znaleźć można wiele różnych preparatów pomagających pozbyć się odcisków na stopach. Stosuje się, również u dzieci, m.in. maści i płyny zawierające kwas salicylowy i kwas mlekowy o działaniu złuszczającym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Dostępne są także plastry na odciski, które można stosować u dzieci. Opatrunki te mogą łączyć działanie substancji złuszczającej (kwasu salicylowego) z hydrokoloidem, który amortyzuje i chroni przed dalszym uciskiem. Plastry dostępne są w różnych kształtach – jest to dobre i uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu można zlikwidować zarówno odciski między palcami, jak i również na stopie. U dzieci stosowanie produktów zawierających kwasy o działaniu złuszczającym powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Polecane dla Ciebie

Domowe sposoby na odciski u dzieci

Z pomocą preparatów aptecznych łatwiej pozbyć się dużych odcisków wraz z rdzeniem. W przypadku mniejszych zmian u dzieci można spróbować domowych sposobów na odciski. Skuteczną metodą jest wcieranie w stopy oleju rycynowego, który zmiękcza skórę. Na odciski dobre są również naturalne okłady: z czosnku, liści aloesu, skórki cytryny. Taki domowy opatrunek należy zmieniać co najmniej dwa razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia zrogowaciałego miejsca. Odciski u dzieci, zarówno na palcach, piętach, jak i podeszwach stopy, można również przemywać dwa razy dziennie wacikiem nasączonym octem jabłkowym.

Popularne są również pasty: klasyczna pasta do zębów, która dzięki zawartości naturalnych ekstraktów roślinnych, sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru wykazuje działanie odkażające i łagodzące, oraz papka zmiękczająca i przeciwzapalna, powstała poprzez rozdrobnienie aspiryny w niewielkiej ilości wody.

Jeśli mimo zastosowania sposobów domowych oraz produktów dostępnych w aptece odciski na dziecięcych nogach nie znikają, należy udać się do profesjonalnego podologa. Specjalista może zaproponować usunięcie odcisku u dziecka za pomocą frezarki diamentowej, dłuta podologicznego lub lasera CO2.

Choć odciski nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, szczególną ostrożność podczas stosowania aptecznych preparatów na odciski należy zachować u dzieci z cukrzycą. Kwas salicylowy i kwas mlekowy zawarte w plastrach i maściach na odciski macerują naskórek, co sprzyja powstawaniu ran. W przebiegu cukrzycy, na skutek zaburzonego funkcjonowania układu krążenia (a więc gorszego dostarczania substancji odżywczych), proces ich gojenia jest zaburzony. Zastosowanie tego typu produktów może więc spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry i pogorszenie jej kondycji.

 1. B.A. Becker, M.A. Childress, Common Foot Problems: Over-the-Counter Treatments and Home Care. Am Fam Physician" 2018, 98(5).
 2. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), Corns: What can you do if you have a corn?, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541157/, [dostęp:] 13.07.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Pomidorowa gorączka u dziecka – co jest przyczyną infekcji i jak szybko się rozprzestrzenia?

  Pomidorowa grypa to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się wśród dzieci w Indiach. Objawy infekcji przypominają te, które obserwuje się przy zakażeniu COVID-19, jednak nie udowodniono związku z tą chorobą. Charakterystycznym objawem są czerwone, bolesne i wraz z rozwojem zakażenia przypominające pomidory pęcherze, które znajdują się na całym ciele. Czy choroba stanowi dla nas zagrożenie? Jak wygląda leczenie tomato flu i jak uchronić dziecko przed zakażeniem?

 • Wyrażenia dźwiękonaśladowcze – czym są i jaki mają wpływ na rozwój mowy dziecka?

  Wyrażenia dźwiękonaśladowcze odgrywają ogromną rolę w procesie kształtowania się mowy dziecka. Uznawane są za etap wstępny pomocny w opanowywaniu mowy werbalnej, dlatego warto przybliżyć, czym są oraz na czym polega ich wpływ na rozwój mowy dziecka.

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

  Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem, aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzorku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij