Złamany obojczyk – objawy, leczenie, operacja, rehabilitacja
Aleksandra Wnęk

Złamany obojczyk – objawy, leczenie, operacja, rehabilitacja

Jakie są przyczyny złamania obojczyka?

Obojczyk jest kością długą o esowatym kształcie, która łączy mostek z łopatką. Jest jedynym połączeniem kończyny górnej ze szkieletem osiowym. Łatwo go zlokalizować poprzez zgięcie ręki i wysunięcie barku w przód. Obojczyk ma kluczowe znaczenie dla mobilności i stabilności kończyny górnej. W jego okolicy przebiegają ważne struktury takie jak splot ramienny oraz tętnica podobojczykowa. Stawy ramienne są bardzo mobilne, a przez to bardzo podatne na liczne urazy. Obojczyk, jako jedyna kość stabilizująca kończynę górną do tułowia, jest narażony na częste kontuzje i złamania.

Do złamania obojczyka najczęściej dochodzi w wyniku upadku na wyprostowaną rękę. Duża siła powstająca w wyniku zetknięcia z podłożem może doprowadzić do pęknięcia obojczyka lub jego złamania. W wyniku dużych wypadków komunikacyjnych może dojść do złamania wieloodłamowego, czyli kość ulega pęknięciu na wiele drobnych części. W takich wypadkach często też pojawia się złamanie z przemieszczeniem fragmentów kości.

Oprócz wypadków komunikacyjnych, przyczynami złamania obojczyka są również urazy sportowe, szczególnie w dyscyplinach wymagających bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem (np. piłka nożna, hokej, rugby, football amerykański) lub takie, w których często dochodzi do upadków (np., jazda na deskorolce lub wyczynowa jazda na rowerze i narciarstwo). Złamany obojczyk u dziecka może być spowodowany kontuzją sportową lub urazem okołoporodowym. Urazy barku, w tym złamanie obojczyka u noworodków, są częstym powikłaniem ciężkich porodów.

Złamanie obojczyka – jakie są objawy?

Obojczyk ulega złamaniu najczęściej w okolicy środkowej. Jest to spowodowane znacznie mniejszą ilością tkanek miękkich, które mogłyby stabilizować struktury kostne. Więzadła znajdują się na końcach tej kości. Z tego powodu najczęściej złamany jest trzon obojczyka.

Typowe objawy złamanego obojczyka to:

W przypadku złamania z przemieszczeniem może dojść do przebicia skóry i wystawania wolnego fragmentu kostnego ponad jej powierzchnię. Jeśli mamy do czynienia z pękniętym obojczykiem, zarys kości nie będzie zmieniony. Natomiast jeśli doszło do urazu złamania bez przemieszczenia, zaobserwować możemy nienaturalny wygląd: wystający fragment kości lub guz pod skórą.

Powiązane produkty

Złamanie obojczyka – badania, diagnostyka, RTG

Przy podejrzeniu złamania należy w pierwszej kolejności ustabilizować bark na temblaku lub przymocować go chustą trójkątną do tułowia. To zabezpieczy fragmenty kości przed przemieszczeniem. Specjalistą, który powinien ocenić stan kości i stawów jest ortopeda, który przeprowadzi wywiad, wykona badanie lekarskie oraz zleci wykonanie zdjęcia RTG w celu potwierdzenia diagnozy i zlokalizowania dokładnego miejsca złamania oraz jego rodzaju. Jeśli złamanie jest trudne do oceny w klasycznym badaniu RTG, lekarz może zlecić badanie tomografii komputerowej. Badanie USG jest wskazane u najmłodszych pacjentów, ponieważ obojczyk nie jest u nich jeszcze w pełni skostniały.

Jak się leczy złamanie obojczyka?

Sposób leczenia zależy od mechanizmu urazu i rodzaju złamania. Proste złamania bez przemieszczeń oraz pęknięcia leczy się zachowawczo poprzez unieruchomienie złamanego barku. Jest to najczęściej spotykany schemat leczenia złamań obojczyka. Urazy bardziej skomplikowane, takie jak złamany obojczyk z przemieszczeniem, złamanie wieloodłamowe, złamanie otwarte lub złamania z towarzyszącym urazem struktur naczyniowych i nerwowych przebiegających w okolicy kości są leczone za pomocą stabilizacji wewnętrznej (odpowiednie śruby lub płytki metalowe stabilizujące kość) wykonywanej podczas operacji. Podobnie leczone są złamania barkowego końca obojczyka.

Unieruchomienie prostych złamań bez przemieszczeń i niepowikłanych trwa około 3–4 tygodnie. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze złamaniem z przemieszczeniem lub powikłaniami w postaci urazów struktur sąsiednich, leczenie unieruchomieniem może trwać 5–6 tygodni.

Leczenie operacyjne polegające na ustabilizowaniu odłamów kostnych, nie wymaga dodatkowego unieruchomienia zewnętrznego. Powrót do pełnej sprawności jest różny u różnych pacjentów i zależy od poziomu ich sprawności przed urazem i przebiegiem procesu gojenia złamania i szybkości wdrożenia rehabilitacji. Najczęściej trwa około 36 miesięcy. U osób starszych, ze względu na wolniejsze procesy regeneracji może trwać nawet do roku.

Do złamania obojczyka dochodzi najczęściej w wyniku upadku na wyprostowaną rękę lub bezpośredniego upadku na bark. Urazy obojczyka utrudniają poruszanie całą ręką oraz barkiem, przez co znacznie ograniczają sprawność.

Złamany obojczyk – gips i unieruchomienie – jak długo?

Jakie są rodzaje unieruchomienia w czasie leczenia zachowawczego? Złamanie rzadko unieruchamiany opatrunkiem gipsowym. Gips na obojczyk wymaga unieruchomienia również całego barku i łopatki do klatki piersiowej. Sama procedura zakładania tego rodzaju opatrunku wymaga użycia dużej ilości materiału i przede wszystkim jest bardzo niekomfortowa dla pacjenta. Obecnie dysponujemy wieloma innymi metodami unieruchamiania barku, które są o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu.

Jedną z takich metod jest orteza na złamany obojczyk. Opatrunek Desaulta podobnie jak gips unieruchamia bark wraz z łopatką, ale sama kamizelka jest zdejmowana, przez co można wygodnie skorzystać np. z prysznica.

Możemy również zastosować opatrunek ósemkowy. Koryguje on ustawienie łopatek i stabilizuje złamanie, nie ogranicza jednak ustawienie stawu łokciowego w zgięciu.

Złamania u dzieci, szczególnie do 10. roku życia goją się szybciej, ponieważ kości nie są w pełni skostniałe, mają w sobie więcej chrząstki i są bardziej elastyczne. Rzadko dochodzi też do złamań wieloodłamowych z przemieszczeniem. Złamanie obojczyka u dorosłych często pozostawia niewielkie deformacje. Związane jest to z tym, że do obojczyka przyczepia się wiele mięśni, z których każdy ciągnie kość w swoją stronę. Dlatego niezmiernie ważne jest szybkie wdrożenie rehabilitacji, mającej na celu zniesienie zbędnych napięć w obrębie szyi, łopatek, okolicy przodu klatki piersiowej tak, aby umożliwić optymalne warunki regeneracji i zmniejszyć ryzyko przemieszczenia złamania w trakcie leczenia zachowawczego.

Zamanie obojczyka – rehabilitacja

Zajęcia w ramach rehabilitacji powinny zostać wdrożone maksymalnie szybko. W procesie leczenia zachowawczego, początkowo powinniśmy skupić się na rozluźnianiu okolicznych tkanek oraz zastymulować tkankę kostną do szybszego zrostu, np. poprzez wykorzystanie pola magnetycznego lub krioterapii. Przypadku stosowania ortezy Desaulta warto dbać również o elastyczność stawy łokciowego, aby uniknąć przykurczy torebki stawowej łokcia. Po uzyskaniu zrostu można wprowadzać ćwiczenia zwiększające zakres ruchu i wzmacniające tak, aby stymulować prawidłowe kostnienie nowo powstałego zrostu.

W leczeniu operacyjnym, przez brak zewnętrznego unieruchomienia, delikatne ćwiczenia poprawiające zakres ruchu można wprowadzać od razu. Nie ma ryzyka przemieszczenia odłamów, ponieważ kość jest stabilizowana metalową płytką lub śrubami. Ważnym elementem jest rozluźnianie mięśni szyi, które przyczepiają się do obojczyka i mogą nasilać dolegliwości bólowe.

W obu przypadkach rehabilitacja jest kluczowa w powrocie do pełnej sprawności. Bark jest niezwykle skomplikowanym kompleksem stawowym, który szybko ulega ograniczeniem zakresu ruchu i usztywnieniu torebki stawowej. Mobilizacje stawowe wykonywane przez fizjoterapeutę pomagają odzyskać ograniczony zakres ruchu i znieść ból. Długość rehabilitacji zależy od szybkości jej wprowadzenia i systematyczności pacjenta. Proces powrotu do pełnej sprawności trwa zazwyczaj około 6-12 miesięcy.

Ćwiczenia na złamany obojczyk do wykonania w domu

Pod okiem fizjoterapeuty pacjent uczy się wykonywania prawidłowej techniki ćwiczeń. Bardzo ważne jest przyjęcie skorygowanej postawy przed rozpoczęciem każdego ćwiczenia. W pierwszej kolejności należy skupić się na delikatnym rozciąganiu mięśni szyi poprzez ruchy głowy w każdym kierunku. Ruch należy przytrzymać na końcu zakresu na około 20-30 sekund. Kolejne ćwiczenie to ściąganie łopatek do kręgosłupa.

Następnym krokiem jest krążenie barkami do przodu, do tyłu, na przemian prawy i lewy. Chodzi o rozruszanie barku i delikatne pobudzenie mięśni do pracy. Następnie powinniśmy skupić się na ruchach barku w każdym kierunku: do zgięcia i wyprostu, do odwiedzenia, uniesienie, ruchy krążenia. Kolejnym etapem jest wprowadzanie obciążenia np. podczas ruchu trzymamy w dłoni niewielką butelkę z wodą albo taśmę oporową.  Ważne są ćwiczenia stabilizacja barku np. wciskanie elastycznej piłki w ścianę, turlanie piłki po ścianie do góry i dołu, na boki. Pozwala to na odbudowę kontroli i siły mięśniowej.

Same ćwiczenia nie powinny generować bólu. Lekki dyskomfort i uczucie rozciągania są pożądane. Lepiej ćwiczyć krócej, a częściej (np. 3 razy dziennie po 10 minut). Nie doprowadzi to do zmęczenia i nadmiernego napięcia mięśni. Należy pamiętać, że powyższe ćwiczenia są zestawem uniwersalnym i są bezpieczne po indywidualnej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy dadzą zielone światło do ćwiczeń i ich progresji.

Złamanie obojczyka – jak spać?

W procesie rehabilitacji ważne są również momenty odpoczynku i regeneracji. Najkorzystniejsza pozycja do spania, która nie przeciąży obojczyka to leżenie na wznak. Można podłożyć pod łopatkę i tylną część barku niewielką poduszkę lub ręcznik tak, aby nie było czuć rozciągania z przodu klatki piersiowej, a pozycja była komfortowa. Dla miłośników spania na boku wskazane jest leżenie na przeciwnym boku z przybandażowanym do tułowia przedramieniem, a w późniejszych etapach z podparciem ręki np. na poduszce z przodu ciała tak, aby bark był lekko zgięty ale w naturalnym ułożeniu (unikamy przywiedzenia w barku).

  1. Michał Skrzypek, Marek Synder, Marek Drobniewski, Andrzej Borowsk, Ocena wyników zachowawczego leczenia złamań trzonu obojczyka, Chir. Narzadow Ruchu Ortop. Pol., 2016; 81(5)
  2. Lenza, R. Buchbinder, RV Johnston, BAS Ferrari, F. Faloppa, Porównanie leczenia operacyjnego i zachowawczego w leczeniu złamań obojczyka u nastolatków i dorosłych
  3. Bentley TP, Hosseinzadeh S. Clavicle Fractures. [Updated 2022 Apr 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
  4. Postacchini F, Gumina S, De Santis P, Albo F. Epidemiology of clavicle fractures. J Shoulder Elbow Surg. 2002 Sep-Oct;11(5):452-6. doi: 10.1067/mse.2002.126613. PMID: 12378163.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

    Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

    Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

  • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

    Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl