Kobieta w ciąży w maseczce zmagająca się z COVID-19
Arkadiusz Dąbek

Dzieci kobiet, które chorowały w ciąży na COVID-19 wykazują zaburzenia w rozwoju neurologicznym

W jaki sposób najnowsze badania naukowców odnoszą się do relacji pomiędzy przechorowaniem COVID-19 w czasie ciąży kobiety, a zdrowiem jej dziecka? Czy zaobserwowano negatywny związek pomiędzy chorobą koronawirusową ciężarnej, a stanem zdrowia jej potomstwa?

Badania naukowców z Hiszpanii, których wstępne wyniki przedstawiono na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym, sugerują, że istnieje związek pomiędzy zakażeniem kobiety ciężarnej koronawirusem SARS-CoV-2 a zaburzeniami neurologicznymi jej dziecka po urodzeniu. Aby potwierdzić tę tezę, konieczne będzie kontynuowanie prac badawczych.

Zakażenie SARS-CoV-2 w ciąży a rozwój neurologiczny dziecka

Według wstępnej analizy wyników badań przeprowadzonych w ramach hiszpańskiego projektu COGESTCOV-19, przedstawionej na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Budapeszcie, dzieci urodzone przez matki, które chorowały na COVID-19 w ciąży, wydają się wykazywać różnice neurorozwojowe w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez kobiety zdrowe.

Kierownik projektu, dr Rosa Ayesa Arriola z Valdecilla Biomedical Research Institute IDIVAL, podkreśla, że nie wszystkie badane niemowlęta wykazywały odmienny od standardowego rozwój neurologiczny, niemniej jednak dane pokazują zdecydowanie zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń, gdy przyszła mama jest zakażona wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy poddali ocenie dzieci w 6. tygodniu życia, urodzone przez 21 kobiet zakażonych i 21 kobiet zdrowych. Badacze planują w dalszym ciągu monitorować rozwój maluchów i przeprowadzić ponowne testy w wieku od 18 do 42 miesięcy.

Wyniki badań

Matki przeszły szereg badań w trakcie trwania ciąży i po jej zakończeniu. Obejmowały one m.in. badania hormonalne, inne testy biochemiczne (np. określenie stężenia kortyzolu) oraz testy na obecność SARS-CoV-2 w organizmie. Natomiast po porodzie badaniom poddano dzieci, wykorzystano do tego celu skalę oceny zachowania noworodków (ang. Neonatal Behavioral Assessment Scale, NBAS).

NBAS (inaczej skala Brazeltona) to usystematyzowana obserwacja pozwalająca zmierzyć reakcje noworodków i najmłodszych niemowląt na określone bodźce np. światło czy dźwięk grzechotki. Badanie można przeprowadzić od urodzenia do końca 2. miesiąca życia. Dziecko obserwuje się zarówno podczas snu, jak i czuwania, trwa to około 30 minut. Podczas całego procesu ocenia się zachowania niemowlęcia w 28 pozycjach i bada jego 18 odruchów. Uzyskane w ten sposób informacji pozwalają m.in. ocenić funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego oraz rozwój układu ruchu.

W hiszpańskim badaniu odkryto, że dzieci matek, które przeszły COVID-19 będąc w ciąży, uzyskały nieco odmienne wyniki w skali NBAS niż dzieci kobiet, które nie przeszły zakażenia. Niemowlęta w inny sposób reagowały na przytulenie lub trzymanie na rękach przez rodzica, co prawdopodobnie oznacza inne funkcjonowanie układu nerwowego.

Powiązane produkty

Wpływ koronawirusa na zdrowie noworodków i niemowląt – dalsze badania

Naukowcy pracujący w ramach projektu COGESTCOV-19 mają świadomość pewnych ograniczeń badawczych, takich jak stosunkowo niewielka próba czy wiek dzieci uniemożliwiający ocenę umiejętności językowych lub poznawczych. Aby precyzyjniej określić wpływ infekcji matki na neurorozwój jej potomstwa i udział innych czynników środowiskowych, badania będą prowadzone na większej próbie przez zdecydowanie dłuższy czas. Uczeni chcą także nawiązać współpracę z ośrodkami znajdującymi się w innych krajach.

Warto wyraźnie podkreślić, że stanowiska międzynarodowych oraz polskich towarzystw naukowych (w tym zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników) są zgodne – kobiety ciężarne i matki karmiące powinny być szczepione przeciwko COVID-19. Specjaliści podkreślają, że badania naukowe potwierdzają bezpieczeństwo stosowania szczepionek w obu tych grupach.

1. Babies exposed to COVID in the womb show neurodevelopmental changes, „neurosciencenews.com” [online], https://neurosciencenews.com/covid-motor-development-20763/, [dostęp:] 28.07.2022.
2.  Czym jest skala NBAS?, „nbas.pl” [online], https://nbas.pl/czym-jest-skala-nbas/, [dostęp:] 28.07.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij