![Kobieta w ciąży w maseczce zmagająca się z COVID-19](https://azcdn.doz.pl/image/d/article/8ba0d370-scalecrop-840x350.jpg)
Dzieci kobiet, które chorowały w ciąży na COVID-19 wykazują zaburzenia w rozwoju neurologicznym
W jaki sposób najnowsze badania naukowców odnoszą się do relacji pomiędzy przechorowaniem COVID-19 w czasie ciąży kobiety, a zdrowiem jej dziecka? Czy zaobserwowano negatywny związek pomiędzy chorobą koronawirusową ciężarnej, a stanem zdrowia jej potomstwa?
Badania naukowców z Hiszpanii, których wstępne wyniki przedstawiono na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym, sugerują, że istnieje związek pomiędzy zakażeniem kobiety ciężarnej koronawirusem SARS-CoV-2 a zaburzeniami neurologicznymi jej dziecka po urodzeniu. Aby potwierdzić tę tezę, konieczne będzie kontynuowanie prac badawczych.
Zakażenie SARS-CoV-2 w ciąży a rozwój neurologiczny dziecka
Według wstępnej analizy wyników badań przeprowadzonych w ramach hiszpańskiego projektu COGESTCOV-19, przedstawionej na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Budapeszcie, dzieci urodzone przez matki, które chorowały na COVID-19 w ciąży, wydają się wykazywać różnice neurorozwojowe w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez kobiety zdrowe.
Kierownik projektu, dr Rosa Ayesa Arriola z Valdecilla Biomedical Research Institute IDIVAL, podkreśla, że nie wszystkie badane niemowlęta wykazywały odmienny od standardowego rozwój neurologiczny, niemniej jednak dane pokazują zdecydowanie zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń, gdy przyszła mama jest zakażona wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy poddali ocenie dzieci w 6. tygodniu życia, urodzone przez 21 kobiet zakażonych i 21 kobiet zdrowych. Badacze planują w dalszym ciągu monitorować rozwój maluchów i przeprowadzić ponowne testy w wieku od 18 do 42 miesięcy.
Wyniki badań
Matki przeszły szereg badań w trakcie trwania ciąży i po jej zakończeniu. Obejmowały one m.in. badania hormonalne, inne testy biochemiczne (np. określenie stężenia kortyzolu) oraz testy na obecność SARS-CoV-2 w organizmie. Natomiast po porodzie badaniom poddano dzieci, wykorzystano do tego celu skalę oceny zachowania noworodków (ang. Neonatal Behavioral Assessment Scale, NBAS).
NBAS (inaczej skala Brazeltona) to usystematyzowana obserwacja pozwalająca zmierzyć reakcje noworodków i najmłodszych niemowląt na określone bodźce np. światło czy dźwięk grzechotki. Badanie można przeprowadzić od urodzenia do końca 2. miesiąca życia. Dziecko obserwuje się zarówno podczas snu, jak i czuwania, trwa to około 30 minut. Podczas całego procesu ocenia się zachowania niemowlęcia w 28 pozycjach i bada jego 18 odruchów. Uzyskane w ten sposób informacji pozwalają m.in. ocenić funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego oraz rozwój układu ruchu.
W hiszpańskim badaniu odkryto, że dzieci matek, które przeszły COVID-19 będąc w ciąży, uzyskały nieco odmienne wyniki w skali NBAS niż dzieci kobiet, które nie przeszły zakażenia. Niemowlęta w inny sposób reagowały na przytulenie lub trzymanie na rękach przez rodzica, co prawdopodobnie oznacza inne funkcjonowanie układu nerwowego.
Wpływ koronawirusa na zdrowie noworodków i niemowląt – dalsze badania
Naukowcy pracujący w ramach projektu COGESTCOV-19 mają świadomość pewnych ograniczeń badawczych, takich jak stosunkowo niewielka próba czy wiek dzieci uniemożliwiający ocenę umiejętności językowych lub poznawczych. Aby precyzyjniej określić wpływ infekcji matki na neurorozwój jej potomstwa i udział innych czynników środowiskowych, badania będą prowadzone na większej próbie przez zdecydowanie dłuższy czas. Uczeni chcą także nawiązać współpracę z ośrodkami znajdującymi się w innych krajach.
Warto wyraźnie podkreślić, że stanowiska międzynarodowych oraz polskich towarzystw naukowych (w tym zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników) są zgodne – kobiety ciężarne i matki karmiące powinny być szczepione przeciwko COVID-19. Specjaliści podkreślają, że badania naukowe potwierdzają bezpieczeństwo stosowania szczepionek w obu tych grupach.