Solniczka na górce soli
Arkadiusz Dąbek

Czy impuls elektryczny może pomóc oszukać mózg, aby zmniejszyć ilość spożywanej soli?

Czy można cieszyć się bogatym smakiem słonych potraw, które faktycznie mają w sobie mniej soli i oszukać nieco smak? Japończycy postanowili skonstruować specjalne elektryczne pałeczki, dzięki którym można sztucznie wywołać smak soli w trakcie spożywania potraw. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy, którzy maja problemy z nadciśnieniem lub planują ograniczyć spożycie soli w swojej diecie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) można by uniknąć około 2,5 mln zgonów rocznie, jeśli ludzie ograniczą konsumpcję soli do zalecanego dziennego spożycia – 5 gramów. Japońscy naukowcy opracowali specjalne pałeczki, dzięki którym być może uda się „oszukać” mózg i zmniejszyć ilość soli w diecie.

Elektryczne pałeczki stymulujące język

Naukowcy z Uniwersytetu Meiji i Kirin w Tokio we współpracy ze specjalistami japońskiej firmy, która produkuje żywność i napoje, opracowali specjalne urządzenie, które przypomina pałeczki wykorzystywane w kuchni azjatyckiej, niemniej z tą różnicą, że wykorzystują one słaby ładunek elektryczny do stymulacji języka. Stymulacja ta polega na uwrażliwieniu języka na słony smak, a mówiąc wprost, ma „pokazać mu” jak powinien odczuwać ten smak. Wyniki badań opublikowano w magazynie Frontiers in Virtual Reality.

Ładunek elektryczny a odczucie smaku

Wcześniejsze badania opisywały, w jaki sposób wprowadzenie słabego ładunku elektrycznego do języka może wpływać na naładowanie jonów chlorku sodu, dzięki czemu dochodzi do hamowania lub wzmacniania słoności i innych wrażeń smakowych. Badanie sugeruje, że dzięki tym pałeczkom można osiągnąć redukcję w spożyciu soli na poziomie 30%.

Naukowcy z Japonii najpierw zaprojektowali elektryczną falę stymulującą o amplitudzie zoptymalizowanej pod kątem wzbogacenia żywności o niskiej zawartości sodu. W badaniu wzięło udział 31 osób będących na diecie niskosodowej. Każda osoba skosztowała i oceniła słoność kilku próbek żelu słonowodnego, które miały dwa różne poziomy słoności.

Powiązane produkty

Wyniki badań nad pałeczkami stymulującymi język

Wyniki wykazały, ze stymulacja elektryczna zwiększyła odczucie zasolenia próbki o niskiej zawartości sodu, czyniąc ją porównywalną z próbką kontrolną, która wyjściowo było o min. 40% bardziej słona. Innymi słowy, naelektryzowane pałeczki pozwoliły na zmniejszenie spożycia soli bez „poświęcenia” uczucia słoności. 80% badanych stwierdzono, że może tolerować stymulacje elektryczną na co dzień.

W drugim etapie eksperymentu uczestnicy spożywali zupę miso o niskiej zawartości sodu (mniej słoną). Okazało się, że według wielu osób była smaczniejsza, co sugeruje, że sygnał elektryczny, który stymulował język, mógł także wpłynąć na ogólne odczuwanie smaku, wpływając na umami (piąty smak sensoryczny, technicznie określany, jako glutaminian).

Sól (chlorek sodu) – jakie ma właściwości?

Sól kuchenna (inaczej stołowa lub warzona) stanowi podstawowe źródło sodu w diecie człowieka. Może być używana jako konserwant (do peklowania) lub jako przyprawa. Niektóre sole kuchenne mogą być jodowane. Z punktu widzenia fizjologii sól pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, ale przede wszystkim bierze udział w procesie regulowania gospodarki wodno-elektrolitowej. Razem z potasem wpływa także na ciśnienie osmotyczne krwi. Ponadto angażuje się w prawidłową pracę neuronów i mięśni.

Badania naukowe wskazują jednak, że sól spożywana w nadmiarze jest jednak niezdrowa. Wzrasta bowiem ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, które jest główną przyczyną udarów mózgu, zawałów i niewydolności serca.

Kiedy elektryczne pałeczki pojawią się w sprzedaży?

Wyniki badań jasno wskazują, że zbyt wielu ludzi spożywa minimum dwa razy więcej soli niż zalecany maksymalny poziom, czyli 5 g na dobę (w tym 2 g chlorku sodu). Japończycy będą próbować skomercjalizować wyniki swoich badań, wprowadzając elektryczne pałeczki do codziennego użytku na rynek. Głównymi osobami, które mogłyby skorzystać z tego produktu pacjenci, którzy np. z powodu nadciśnienia lub schorzeń z nerkami powinni stosować dietę niskosodową lub ci ludzie, którzy po prostu chcieliby ograniczyć spożycie soli w swojej diecie. Pałeczki mają być dostępne w sprzedaży na rynku japońskim w 2023 roku.

  1. Can an electric zap trick our brains into reducing our salt intake?, „Medical Express” [online], https://medicalxpress.com/news/2022-07-electric-zap-brains-salt-intake.html [dostęp: 15.06.2022r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij