Literki ułożone w słowo Parkinson, za którymi lezy stetoskop lekarski
Arkadiusz Dąbek

Obiecujące wyniki badań nad chorobą Parkinsona – czy będzie można cofnąć objawy?

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie opracowali specjalny sposób postępowania z komórkami nieneuronowymi, tak aby zmienić je w komórki o funkcjach neuronów i zatrzymać objawy chorobny Parkinsona – drżenie, sztywność, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Obecnie ten model terapii sprawdził się w leczeniu zwierząt. Czy będzie można go wykorzystać w leczeniu ludzi żyjących z chorobą Parkinsona?

Choroba Parkinsona (ChP) uszkadza określoną klasę neuronów, która jest zlokalizowana w śródmózgowiu. Wywołuje to zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu, co jest wywołane spadkiem ilości dopaminy – neuroprzekaźnika, który pomaga kontrolować motoryczność ciała. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie opisali proces przekształcenia komórek nieneuronalnych w takie, które funkcjonują jak neurony. Eksperymentu dokonali na zwierzętach, u których udało się odwrócić dysfunkcje ruchowe wywołane chorobą Parkinsona.

Choroba Parkinsona – objawy motoryczne

Według danych statystycznych na chorobę Parkinsona cierpi ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Jest to postępująca choroba neurodegradacyjna, która uszkadza lub niszczy neurony zlokalizowane w śródmózgowiu. Neurony te są odpowiedzialne za produkcję dopaminy, czyli neuroprzekaźnika, który bierze udział w kontrolowaniu funkcji motorycznych organizmu, czyli w ruchu. Brak dopaminy powoduje objawy choroby Parkinsona, do których zalicza się drżenie, sztywność oraz zaburzenia równowagi i koordynacji. Do leczenia objawowego ChP wykorzystuje się obecnie prolek (ulega przemianie do dopaminy) – lewodopa. Problem z preparatem jest taki, że w okresie późnym występują problemy związane z farmakokinetyką, postępującym zanikiem neuronów dopaminergicznych i zmianami w reaktywności receptorów.

Dowiedz się więcej o przyczynach i wszystkich objawach choroby Parkinsona

Najnowsze badanie nad cofaniem objawów choroby Parkinsona

Społeczność naukowa niestrudzenie pracuje nad opracowaniem skuteczniejszych sposobów leczenia i zrozumienia ChP.  W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie npj Regenerative Medicine, udało się odwrócić objawy motoryczne towarzyszące ChP u szczurów. Doprowadziło do tego zaimplementowanie zwierzętom indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPCS, ang. induced Pluripotent Stem Cells). Wykorzystując właściwości iPCS (zdolność do powrotu do stanu embrionalnego; mogą tworzyć każdy inny rodzaj komórki w organizmie), udało się zastąpić neurony produkujące dopaminę, które zostały wcześniej zniszczone przez chorobę.

Powiązane produkty

Wyniki badań nad cofaniem objawów choroby Parkinsona?

Naukowcy opracowali specjalny sposób postępowania z komórkami nieneuronowymi, tak aby zmienić je w komórki o funkcjach neuronów. Traktowali je odpowiednimi czynnikami i hodowali 17, 24 i 37 dni. Chcieli dostrzec odpowiednie okno czasowe, podczas którego etap rozwoju komórek będzie najbardziej odpowiedni do przeprowadzenia eksperymentu. „Magiczną liczbą dni” okazało się 17 dób hodowli. Bodźcowanie komórek przez taki okres, a następnie zatrzymanie procesów podziału dało najlepsze rezultaty.  

Po wszczepieniu do mózgów szczurów komórki użyte w badaniu były w stanie wysyłać rozgałęzione włókna, aby tworzyć połączenia w mózgu i wytwarzać dopaminę. Naukowcy wykazali w wynikach badań, że opracowanych przez nich sposób leczenia jest bezpieczny i nie wywołał większych skutków ubocznych u gryzoni.

Jaki jest następny krok badań nad chorobą Parkinsona?

Główny badacz – dr Kordower twierdzi, że wyniki badań na zwierzętach dają ogromną nadzieję na to, że ludzi będzie można leczyć w posobny sposób. W 2023 roku rozpoczną się badania nad pacjentami, u których zdiagnozowano mutację  w genach PARK, którym przypisuje się wpływ na rozwój choroby Parkinsona. Wśród tej grupy stwierdza się degenerację układu dopaminowego, niemniej bez rozwoju innych, bardziej dokuczliwych objawów, takich jak demencja czy zaburzenia poznawcze (kognitywne). Dr Kordower właśnie tych pacjentów wskazał jako doskonałą „grupę badaną” do kolejnej części analiz. Ocenie wówczas będzie podlegał tylko parametr związany z zaburzeniami motorycznymi, nad którymi obecnie pracuje zespół z Arizony.

1. Parkinson’s: Promising stem cell treatment reverses symptoms in rodents, www.medicalnewstoday.com [online],  https://www.medicalnewstoday.com/articles/parkinsons-promising-stem-cell-treatment-reverses-symptoms-in-rodents [dostęp:] 20.05.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl