glinka czerwona w proszku
Joanna Orzeł

Glinka czerwona – jakie ma właściwości? Kiedy warto jej używać?

Glinka czerwona w czystej postaci jest delikatnym proszkiem o  charakterystycznym czerwonawym zabarwieniu, za które odpowiadają związki żelaza. Jakie ma właściwości i gdzie można ją wykorzystać? Jak przygotować maseczkę z glinki czerwonej w domu? Podpowiadamy.

Glinki to popularne komponenty pochodzenia naturalnego znane ludzkości od wielu wieków. W zależności od składu mineralnego glinki przyjmują różne kolory np. biały, zielony czy czerwony. Są składnikami szczególnie cenionymi w kosmetyce. Mają też różne właściwości i przeznaczone są różnym typom skóry. W poniższym artykule dowiesz się, dla kogo glinka czerwona będzie szczególnie cennym składnikiem kosmetycznym, do jakiej cery jest polecana i czy można ją bezpiecznie stosować w ciąży.

Glinka czerwona – co to takiego? Z czego się składa?

Glinka czerwona jest substancją pochodzenia naturalnego o charakterystycznym czerwonawym zabarwieniu. Wydobywana jest z podziemnych złóż, następnie suszona z wykorzystaniem promieni słonecznych i proszkowana. Proces suszenia na słońcu zapewnia produkt najwyższej jakości – nawet śladowe ilości cennych pierwiastków pozostają w tak przygotowanym surowcu.

Glinka czerwona, jak każda inna glinka, w swoim składzie zawiera liczne minerały, czyli w dużym uogólnieniu, nieorganiczne związki chemiczne metali w postaci ciał stałych. Głównym komponentem glinki czerwonej jest krzem, a w zasadzie jego tlenek, który stanowi około 50% jej składu. Około 20% to minerały glinu, a nieco ponad 10% stanowią związki żelaza (zwłaszcza tlenek Fe2O3). Pozostałe komponenty to między innymi związki magnezu, manganu, sodu, wapnia, potasu czy tytanu.  

Najpopularniejsze miejsce wydobycia glinki czerwonej to francuskie kopalnie zlokalizowane niedaleko miejscowości Montmorillon. Na rynku dostępne są też produkty wydobywane w innych regionach świata np. w Chinach. Podobną kolorystykę do glinki czerwonej z francuskich złóż posiada glinka wydobywana w Maroko nazywana glinką marokańską lub glinką Rhassoul (także: Ghassoul). Jej skład jest nieco inny niż glinki francuskiej. Glinka Rhassoul jest pochodzenia wulkanicznego. Ponownie głównym składnikiem są minerały krzemu stanowiące około 50% glinki, około 20% stanowią natomiast związki magnezu, 10 % związki wapnia, 3% związki glinu. Pozostałe komponenty to minerały żelaza, potasu i sodu. Marokańska glinka Rhassoul jest szczególnie doceniana przez kobiety zamieszkujące północna Afrykę.   

Glinka czerwona i jej właściwości

W postaci czystej jest delikatnym aksamitnym proszkiem o naturalnym charakterystycznym czerwonawym zabarwieniu, za które odpowiedzialne są związki żelaza. Podobnie jak inne rodzaje glinek i czerwona posiada silne właściwości oczyszczające. Są one związane z ładunkami jonów budujących minerały, które wchodzą w skład glinki. Można powiedzieć, że zaaplikowana, np. na skórę, glinka działa jak magnes przyciągający do swojej powierzchni różnorodne zanieczyszczenia. W ten sposób absorbuje sebum czy łój, pozostawiając oczyszczoną i lekko zmatowioną skórę o widocznie zmniejszonych porach. Łagodzi stany zapalne – niweluje zaczerwienienia, np. wywołane przez trądzik różowaty czy czynniki alergizujące.

Glinka czerwona jest polecana osobom posiadającym skórę trądzikową, normalną mieszaną, problematyczną. Ze względu na swoje łagodne działanie sprawdzi się również dla osób walczących z trądzikiem pospolitym lub różowatym. Także cera naczynkowa skorzysta z cennych właściwości glinki czerwonej, gdyż uszczelnia ona naczynia krwionośne znajdujące się w wierzchnich warstwach skóry.

Jeżeli stoisz przed wyborem glinka czerwona czy zielona, a może biała, to podpowiadamy: glinka czerwona ma pośród tych trzech najłagodniejsze działanie. Może być również, jak inne glinki, bezpiecznie stosowana w ciąży.

Podsumowując, glinka czerwona szczególnie zalecana jest do cery wrażliwej i naczynkowej. Efekty, jakich możemy się spodziewać po jej zastosowaniu, to głęboko oczyszczona, zmatowiona cera o wyraźnie zmniejszonych porach. Glinka czerwona również łagodzi, remineralizuje skórę i poprawia jej jędrność.

Powiązane produkty

Glinka czerwona – zastosowanie

Pierwszym zastosowaniem glinki, jakie przychodzi na myśl, jest sporządzenie z niej papki – maseczki, którą naniesiemy na skórę twarzy lub też inne partie ciała. Faktycznie glinki – w tym czerwona – są niezwykle popularnymi składnikami tego typu remediów. Przepis na kilka z nich podajemy w ostatnim akapicie tego artykułu. Jednak maseczki to nie jedyne produkty kosmetyczne, w których znajdziemy glinkę czerwoną. Wykorzystuje się ją również w produkcji innych gotowych kosmetyków. Na sklepowych półkach znajdziemy produkty do mycia ciała, jak żel i peeling z glinką czy mydło z glinką. Glinka czerwona znajduje zastosowanie nie tylko w produktach na twarz czy na ciało, ale również na włosy. Szampony czy odżywki z tym rodzajem glinki również dostępne są dla każdego konsumenta. Na rynku pojawiają się także pasty do zębów z czerwoną glinką.

Z czerwonej marokańskiej glinki Rhassoul produkowane są natomiast pumeksy. Zaleca się, aby pumeksem z czerwonej glinki ścierać martwy naskórek z lekko wilgotnych stóp.  

Glinka czerwona – zakup i przechowywanie

Glinkę czerwoną z Francji czy marokańską glinkę czerwoną znajdziemy w specjalistycznych sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Warto podczas zakupu sprawdzić źródło jej pochodzenia, sposób osuszania (najwięcej składników mineralnych zachowuje ta suszona z użyciem promieni słonecznych) oraz czystość (100% glinka czerwona nie będzie posiadała zanieczyszczeń takich jak chociażby piasek). Cena produktu będzie zależała właśnie od wymienionych cech. Na początek warto zainwestować w niewielkie opakowanie i sprawdzić, czy ten składnik kosmetyczny przypadnie nam do gustu.  

Glinkę czerwoną przechowujmy w szczelnym pojemniku. Jest to ważne, gdyż może ona chłonąć wodę; i z produktu w pudrze zmienić się w twardszą formę. Warto też zwrócić uwagę na to, aby stała w zaciemnionym miejscu.  

W przypadku gotowych kosmetyków z glinką czerwoną informacja o jej zawartości w składzie będzie zapisana zgodnie z nomenklaturą INCI (ang. International Nomenclature Cosmetic Ingredient): Illite (Red Clay). Alternatywnie może być stosowana nazwa INCI: Montmorillonite (red clay). W przypadku marokańskiej glinki wulkanicznej nazwa INCI: Moroccan Lava Clay.

Jak zrobić maseczkę z glinki czerwonej?

Jak stosować glinkę czerwoną? Najbardziej przyjazna forma to maseczka przygotowana na jej bazie. Najprostsza metoda przygotowania maseczki z glinki czerwonej to wymieszanie jej z odrobiną wody, aż stworzy gęstą pastę. Ten naturalny składnik kosmetyczny można również samodzielnie łączyć z innymi odżywczymi i naturalnymi składnikami, jak jogurt czy oliwa. Ważne jest to, aby maseczkę przygotować tuż przed jej planowanym użyciem. Gotowy domowy kosmetyk aplikuje się na oczyszczoną, najlepiej wilgotną skórę twarzy i/lub ciała.

Stosując maseczkę z glinki czerwonej (i innych glinek również), należy kontrolować poziom jej wilgotności. Nie możemy dopuścić do wyschnięcia nałożonej na skórę pasty, gdyż może to doprowadzić do podrażnień skóry objawiających się np. czerwoną twarzą po maseczce z glinki. Z tego powodu warto skórę z zaaplikowaną maseczką co jakiś czas spryskać wodą lub hydrolatem umieszczonymi w atomizerze lub np. wodą termalną w sprayu.

Jak często stosować maseczki z glinki? Zarówno te domowej produkcji, jak i te dostępne komercyjnie należy stosować regularnie, aby uzyskać pożądane efekty, najlepiej 2–3 razy w tygodniu.

Glinka czerwona to również świetny dodatek do kąpieli. Prócz gotowych kosmetyków zawierających ją w swoim składzie możemy dosypać nieco czystej sproszkowanej glinki do wody w odpowiadającej nam temperaturze. Takie kąpiele odżywią i oczyszczą skórę ciała. Po zakończonej kąpieli warto spłukać ciało letnią wodą, gdyż pozostała na skórze glinka może zabrudzić ręczniki lub ubranie.     

W przepisach medycyny tradycyjnej znajdziemy natomiast wzmianki na temat pasty z glinki czerwonej i soku z imbiru przeznaczone zmianom pigmentacji skóry wywołanym przez bielactwo.

  1. B. Rhouta, i in., Elucidating the crystal-chemistry of Jbel Rhassoul stevensite (Morocco) by advanced analytical techniques, „Clay Minerals”, nr 43 (3) 2008.
  2. S. Korczyńska, Z natury dobra glinka, „biotechnologia.pl” [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/z-natury-dobra-glinka,15421, [dostęp:] 18.04.2022.
  3. P. Soni, R. Patidar, V. Soni, S. Soni, A Review on Traditional and Alteranative Treatment for Skin Disease “Vitiligo”, „International Journal of Pharmaceutical and Biological Archives”, nr 1 (3) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  • Jak zabezpieczyć pękającą skórę dłoni i ust w zimne dni?

    Jesienią i zimą wiele osób boryka się z problemem pękającej skóry – zwłaszcza na dłoniach i twarzy w okolicach ust. Niska temperatura, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Jak skutecznie chronić skórę przed pękaniem i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.