Alkohol a arytmia serca – co mówią wyniki nowego badania klinicznego? - portal DOZ.pl
kobieta pijąca wino
Justyna Piekara

Alkohol to najczęstszy wyzwalacz arytmii serca – potwierdzają to wyniki nowego badania klinicznego

Badanie „I-STOP-AFib”, przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, wykazało, że spośród testowanych wyzwalaczy, jedynie spożywanie alkoholu było konsekwentnie związane z większą liczbą epizodów arytmii serca. Wyniki zostały zaprezentowane na corocznej sesji naukowej American Heart Association. Niedawno ukazały się też w czasopiśmie „JAMA Cardiology”.

Migotanie przedsionków – na czym polega?

W prawidłowo działającym sercu skurcz komór i przedsionków jest rytmiczny. Skurcze są wyzwalane impulsem elektrycznym pochodzącym z węzła zatokowego, gdzie znajdują się wyspecjalizowane komórki odpowiadające za cykl pracy serca. Podczas migotania przedsionków impulsy elektryczne wystrzeliwują szybko z wielu miejsc w obu przedsionkach, wywołując 400 lub więcej skurczów na minutę. Przytłoczone w ten sposób komory, nie mają czasu na napełnianie i pompowanie krwi tak jak powinny.

Migotanie przedsionków jest jednym z najczęstszych zaburzeń pracy serca, które może prowadzić do powikłań, takich jak niewydolność serca albo powstawania zakrzepów krwi, z czym wzrasta ryzyko udaru mózgu. Podczas gdy niektórzy nie zauważają żadnych objawów, inni zgłaszają uczucie szybkiego, trzepoczącego bicia serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, poczucie osłabienia i duszności.

Badanie wyzwalaczy napadowego migotania przedsionków

Unikalne badanie kliniczne przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Francisco (UCSF) podaje w wątpliwość większość sugerowanych wyzwalaczy arytmii. Co ciekawe, pomysł na badanie wyłonił się podczas burzy mózgów, finansowanej przez Patient-Centered Outcomes Research Institute, w której brali udział naukowcy i pacjenci. Test „n-of-1” jest wyjątkowy, ponieważ pozwala śledzić wpływ pojedynczego wyzwalacza u danego pacjenta.

Główny autor badania, Gregory Marcus, kardiolog i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, powiedział, że „spersonalizowane oceny ujawniły praktyczne wyniki”. Naukowiec wyraził nadzieję, że eksperyment utoruje drogę do przeprowadzenia podobnych indywidualnych eksperymentów, które będą mogły dostarczyć klinicznie istotnych, specyficznych informacji dla danego pacjenta.

Naukowcy wykorzystali mobilne urządzenie rejestrujące elektrokardiogram wraz z aplikacją na telefon, aby 251 uczestników mogło wskazać potencjalne czynniki doprowadzające do zaburzeń pracy serca. Zgłaszane wyzwalacze obejmowały: picie alkoholu i napojów z kofeiną, spanie po lewej stronie lub brak wystarczającej ilości snu, spożywanie dużego posiłku, zimnego napoju lub trzymanie się określonej diety, a także angażowanie się w ćwiczenia.

Polecane dla Ciebie

Alkohol – „prawdziwy” wyzwalacz arytmii serca

Badacze byli zaskoczeni odkryciem, ponieważ większość rzeczy, które uczestnicy uważali za związane z epizodami migotania przedsionków, w rzeczywistości nie miały z nimi związku. W porównaniu z grupą kontrolną, do której włączono 248 osób, uczestnicy, którzy się monitorowali i starali się wyeliminować wyzwalacze, odczuwali pewne korzyści zdrowotne. Nie wpłynęło to znacząco na ich jakość życia, ale zmniejszyła się liczba epizodów migotania przedsionków.

Uczestnicy badania najczęściej wybierali kofeinę jako wyzwalacz arytmii serca, ale naukowcy odkryli, że nie ma ona związku z zaburzeniem pracy narządu. Inne badanie przeprowadzone na UCSF potwierdza brak korelacji między spożyciem kofeiny a migotaniem przedsionków.

Czynnikiem, który konsekwentnie skutkował znacznie większą liczbą epizodów migotania przedsionków, był alkohol. Profesor Marcus poinformował, że odkrycie, którego dokonał wraz ze swoim zespołem, jest sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami o potencjalnie ochronnej roli alkoholu dla zdrowia serca. Zdaniem naukowca nowe dane „stanowią interesującą zagadkę dotyczącą ogólnego ryzyka w porównaniu z korzyściami płynącymi z alkoholu z umiarem”.

 1. Atrial fibrillation, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atrial-fibrillation/symptoms-causes/syc-20350624, [dostęp:] 6.12.2021.
 2. Atrial fibrillation,”hopkinsmedicine.org”, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/atrial-fibrillation, [dostęp:] 6.12.2021.
 3. G. M. Marcus, M. Faulkner Modrow, C. H. Schmid, Individualized Studies of Triggers of Paroxysmal Atrial Fibrillation, JAMA Cardiology 2021, [online] DOI: 10.1001/jamacardio.2021.5010, [dostęp:] 6.12.2021.
 4. E. Kim, T.J. Hoffmann, G. Nah, Coffee Consumption and Incident Tachyarrhythmias: Reported Behavior, Mendelian Randomization, and Their Interactions, JAMA Internal Medicine. 2021,181(9), s. 1185–1193, [online] doi: 10.1001/jamainternmed.2021.3616, [dostęp:] 6.12.2021.
 5. M. O'Riordan, Avoiding AF Triggers Doesn’t Improve Quality of Life: I-STOP-AFib, https://www.tctmd.com/news/avoiding-af-triggers-doesnt-improve-quality-life-i-stop-afib [dostęp:] 6.12.2021.
 6. Alcohol May Have Immediate Effect on Atrial Fibrillation Risk, Events, „acc.org” https://www.acc.org/about-acc/press-releases/2021/05/17/04/43/alcohol-may-have-immediate-effect-on-atrial-fibrillation-risk, [dostęp:] 6.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

  To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

 • Mikroorganizmy jelitowe mają wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

  Oś mózgowo-jelitowa jest siecią neuronów, które łączą centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. Komunikacja między tymi dwoma układami następuje dwukierunkowo na drodze hormonalnej, nerwowej, metabolicznej i immunologicznej.  Jednym z kluczowych elementów tej współpracy jest mikroflora jelitowa, na której stan wpływa szereg czynników. Według najnowszych badań naukowych zaburzenia mikroflory jelitowej mogą być przyczyną problemów natury behawioralnej u dzieci.  

 • Naukowcy z Gdańska opracowali precyzyjną metodę identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus

  Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali sposób na określenie gatunku bakterii z rodzaju gronkowców. Szerokie wykorzystanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje wytworzyły różne mechanizmy ochronne i uodparniały się na działanie leków. Dokładna znajomość patogenu jest pomocna przy wyborze terapii i może poprawić efektywność leczenia.

 • Czym jest 1-MNA? Jak może pomóc pacjentom wracającym do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2?

  Wstępne badania wykazały, że podawanie suplementu zawierającego 1-MNA, pozyskiwanego w łódzkich laboratoriach firmy Pharmena, może poprawiać wydolność pacjentów zmagających się z objawami tzw. długiego Covid-u.

 • Konferencja „Choroby zakaźne 2021”. Jak eksperci podsumowują poprzedni rok?

  Specjaliści podkreślają, że choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego. Chociaż w ostatnim czasie za sprawą panującej pandemii COVID-19 przyćmił inne schorzenia, to nie można o nich zapominać. Na konferencji „Choroby zakaźne 2021”, która odbyła się pod koniec listopada, eksperci podsumowali, z jakimi problemami przyszło zmagać się lekarzom i pacjentom w ciągu poprzedniego roku.

 • Terapia fagowa – wykazuje potencjał w leczeniu szigelozy

  Wraz z rosnącą opornością bakterii na antybiotyki rośnie zainteresowanie alternatywami metodami leczenia, takimi jak terapia fagowa. Na czym ona polega? W jaki sposób może pomóc w leczeniu infekcji wywołanej przez bakterie z rodziny Shigella?

 • Zidentyfikowano nowy cel w leczeniu gruźlicy

  Prątki gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) są poważnym zagrożeniem z perspektywy zdrowia publicznego. W przypadku infekcji leczenie antybiotykami jest możliwe, ale zazwyczaj trudne i długotrwałe. Lekooporne szczepy stały się problemem w wielu regionach świata. Z tego powodu poszukuje się nowych terapii, które będą eliminować patogen poprzez nowe mechanizmy.

 • Szczepinka senolityczna. Powstał eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij