Alkohol to najczęstszy wyzwalacz arytmii serca – potwierdzają to wyniki nowego badania klinicznego
Badanie „I-STOP-AFib”, przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, wykazało, że spośród testowanych wyzwalaczy, jedynie spożywanie alkoholu było konsekwentnie związane z większą liczbą epizodów arytmii serca. Wyniki zostały zaprezentowane na corocznej sesji naukowej American Heart Association. Niedawno ukazały się też w czasopiśmie „JAMA Cardiology”.
Migotanie przedsionków – na czym polega?
W prawidłowo działającym sercu skurcz komór i przedsionków jest rytmiczny. Skurcze są wyzwalane impulsem elektrycznym pochodzącym z węzła zatokowego, gdzie znajdują się wyspecjalizowane komórki odpowiadające za cykl pracy serca. Podczas migotania przedsionków impulsy elektryczne wystrzeliwują szybko z wielu miejsc w obu przedsionkach, wywołując 400 lub więcej skurczów na minutę. Przytłoczone w ten sposób komory, nie mają czasu na napełnianie i pompowanie krwi tak jak powinny.
Badanie wyzwalaczy napadowego migotania przedsionków
Unikalne badanie kliniczne przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Francisco (UCSF) podaje w wątpliwość większość sugerowanych wyzwalaczy arytmii. Co ciekawe, pomysł na badanie wyłonił się podczas burzy mózgów, finansowanej przez Patient-Centered Outcomes Research Institute, w której brali udział naukowcy i pacjenci. Test „n-of-1” jest wyjątkowy, ponieważ pozwala śledzić wpływ pojedynczego wyzwalacza u danego pacjenta.
Główny autor badania, Gregory Marcus, kardiolog i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, powiedział, że „spersonalizowane oceny ujawniły praktyczne wyniki”. Naukowiec wyraził nadzieję, że eksperyment utoruje drogę do przeprowadzenia podobnych indywidualnych eksperymentów, które będą mogły dostarczyć klinicznie istotnych, specyficznych informacji dla danego pacjenta.
Alkohol – „prawdziwy” wyzwalacz arytmii serca
Badacze byli zaskoczeni odkryciem, ponieważ większość rzeczy, które uczestnicy uważali za związane z epizodami migotania przedsionków, w rzeczywistości nie miały z nimi związku. W porównaniu z grupą kontrolną, do której włączono 248 osób, uczestnicy, którzy się monitorowali i starali się wyeliminować wyzwalacze, odczuwali pewne korzyści zdrowotne. Nie wpłynęło to znacząco na ich jakość życia, ale zmniejszyła się liczba epizodów migotania przedsionków.
Czynnikiem, który konsekwentnie skutkował znacznie większą liczbą epizodów migotania przedsionków, był alkohol. Profesor Marcus poinformował, że odkrycie, którego dokonał wraz ze swoim zespołem, jest sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami o potencjalnie ochronnej roli alkoholu dla zdrowia serca. Zdaniem naukowca nowe dane „stanowią interesującą zagadkę dotyczącą ogólnego ryzyka w porównaniu z korzyściami płynącymi z alkoholu z umiarem”.