kobieta pijąca wino
Justyna Piekara

Alkohol to najczęstszy wyzwalacz arytmii serca – potwierdzają to wyniki nowego badania klinicznego

Badanie „I-STOP-AFib”, przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, wykazało, że spośród testowanych wyzwalaczy, jedynie spożywanie alkoholu było konsekwentnie związane z większą liczbą epizodów arytmii serca. Wyniki zostały zaprezentowane na corocznej sesji naukowej American Heart Association. Niedawno ukazały się też w czasopiśmie „JAMA Cardiology”.

Migotanie przedsionków – na czym polega?

W prawidłowo działającym sercu skurcz komór i przedsionków jest rytmiczny. Skurcze są wyzwalane impulsem elektrycznym pochodzącym z węzła zatokowego, gdzie znajdują się wyspecjalizowane komórki odpowiadające za cykl pracy serca. Podczas migotania przedsionków impulsy elektryczne wystrzeliwują szybko z wielu miejsc w obu przedsionkach, wywołując 400 lub więcej skurczów na minutę. Przytłoczone w ten sposób komory, nie mają czasu na napełnianie i pompowanie krwi tak jak powinny.

Migotanie przedsionków jest jednym z najczęstszych zaburzeń pracy serca, które może prowadzić do powikłań, takich jak niewydolność serca albo powstawania zakrzepów krwi, z czym wzrasta ryzyko udaru mózgu. Podczas gdy niektórzy nie zauważają żadnych objawów, inni zgłaszają uczucie szybkiego, trzepoczącego bicia serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, poczucie osłabienia i duszności.

Badanie wyzwalaczy napadowego migotania przedsionków

Unikalne badanie kliniczne przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Francisco (UCSF) podaje w wątpliwość większość sugerowanych wyzwalaczy arytmii. Co ciekawe, pomysł na badanie wyłonił się podczas burzy mózgów, finansowanej przez Patient-Centered Outcomes Research Institute, w której brali udział naukowcy i pacjenci. Test „n-of-1” jest wyjątkowy, ponieważ pozwala śledzić wpływ pojedynczego wyzwalacza u danego pacjenta.

Główny autor badania, Gregory Marcus, kardiolog i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, powiedział, że „spersonalizowane oceny ujawniły praktyczne wyniki”. Naukowiec wyraził nadzieję, że eksperyment utoruje drogę do przeprowadzenia podobnych indywidualnych eksperymentów, które będą mogły dostarczyć klinicznie istotnych, specyficznych informacji dla danego pacjenta.

Naukowcy wykorzystali mobilne urządzenie rejestrujące elektrokardiogram wraz z aplikacją na telefon, aby 251 uczestników mogło wskazać potencjalne czynniki doprowadzające do zaburzeń pracy serca. Zgłaszane wyzwalacze obejmowały: picie alkoholu i napojów z kofeiną, spanie po lewej stronie lub brak wystarczającej ilości snu, spożywanie dużego posiłku, zimnego napoju lub trzymanie się określonej diety, a także angażowanie się w ćwiczenia.

Powiązane produkty

Alkohol – „prawdziwy” wyzwalacz arytmii serca

Badacze byli zaskoczeni odkryciem, ponieważ większość rzeczy, które uczestnicy uważali za związane z epizodami migotania przedsionków, w rzeczywistości nie miały z nimi związku. W porównaniu z grupą kontrolną, do której włączono 248 osób, uczestnicy, którzy się monitorowali i starali się wyeliminować wyzwalacze, odczuwali pewne korzyści zdrowotne. Nie wpłynęło to znacząco na ich jakość życia, ale zmniejszyła się liczba epizodów migotania przedsionków.

Uczestnicy badania najczęściej wybierali kofeinę jako wyzwalacz arytmii serca, ale naukowcy odkryli, że nie ma ona związku z zaburzeniem pracy narządu. Inne badanie przeprowadzone na UCSF potwierdza brak korelacji między spożyciem kofeiny a migotaniem przedsionków.

Czynnikiem, który konsekwentnie skutkował znacznie większą liczbą epizodów migotania przedsionków, był alkohol. Profesor Marcus poinformował, że odkrycie, którego dokonał wraz ze swoim zespołem, jest sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami o potencjalnie ochronnej roli alkoholu dla zdrowia serca. Zdaniem naukowca nowe dane „stanowią interesującą zagadkę dotyczącą ogólnego ryzyka w porównaniu z korzyściami płynącymi z alkoholu z umiarem”.

  1. Atrial fibrillation, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atrial-fibrillation/symptoms-causes/syc-20350624, [dostęp:] 6.12.2021.
  2. Atrial fibrillation,”hopkinsmedicine.org”, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/atrial-fibrillation, [dostęp:] 6.12.2021.
  3. G. M. Marcus, M. Faulkner Modrow, C. H. Schmid, Individualized Studies of Triggers of Paroxysmal Atrial Fibrillation, JAMA Cardiology 2021, [online] DOI: 10.1001/jamacardio.2021.5010, [dostęp:] 6.12.2021.
  4. E. Kim, T.J. Hoffmann, G. Nah, Coffee Consumption and Incident Tachyarrhythmias: Reported Behavior, Mendelian Randomization, and Their Interactions, JAMA Internal Medicine. 2021,181(9), s. 1185–1193, [online] doi: 10.1001/jamainternmed.2021.3616, [dostęp:] 6.12.2021.
  5. M. O'Riordan, Avoiding AF Triggers Doesn’t Improve Quality of Life: I-STOP-AFib, https://www.tctmd.com/news/avoiding-af-triggers-doesnt-improve-quality-life-i-stop-afib [dostęp:] 6.12.2021.
  6. Alcohol May Have Immediate Effect on Atrial Fibrillation Risk, Events, „acc.org” https://www.acc.org/about-acc/press-releases/2021/05/17/04/43/alcohol-may-have-immediate-effect-on-atrial-fibrillation-risk, [dostęp:] 6.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij