Fizjoterapeuta dotyka głowy i ramienia pacjenta w gabinecie podczas neuromobiliacji
Mateusz Burak

Neuromobilizacja – wskazania, przebieg terapii, skuteczność

Neuromobilizacja to terapia manualna, której celem jest poprawa funkcjonowania struktur nerwowych organizmu poprzez bezpośrednie oddziaływanie na nerwy. Techniki neuromobilizacji są stosowane w obrębie nerwów obwodowych. Wskazania do zabiegu obejmują m.in. dyskopatię, rwę kulszową, bolesny bark, zaburzenia czucia czy zaburzenia propriocepcji.

Neuromoblizacja – czym jest neuromechanika? Jak wygląda prawidłowa mechanika tkanki nerwowej?

Neuromechanika jest dziedziną nauki, która próbuje wyjaśnić współzależności pomiędzy funkcjonowaniem mięśni, narządów zmysłów, wzorców ruchowych oraz ośrodkowego układu nerwowego, aby lepiej zrozumieć ruch. Za twórcę tej koncepcji uważa się Davida Butlera, który zapoczątkował także badanie układu nerwowego. Miało to miejsce w latach 90. ubiegłego stulecia. Określił on nie tylko najważniejsze według niego właściwości tkanki nerwowej, ale także dokonał podziału przyczyn możliwych zaburzeń układu nerwowego. Dodatkowo opracował wstępną koncepcję badania i przebiegu samego zabiegu neuromobilizacji. 

Neuromobilizacja (metoda Butlera) jest techniką, którą wykorzystuje się w leczeniu dysfunkcji struktur nerwowych. Mogą one ulegać sklejeniu, ściśnięciu lub podrażnieniu. W bardzo wielu przypadkach, w których pacjenci słabo reagowali na inne formy terapii, neuromobilizacja przyniosła oczekiwany efekt. Mowa tutaj o objawach, takich jak drętwienie, ból czy uczucie mrowienia w obrębie kończyn górnych bądź dolnych. 

Jakie nerwy poddaje się neuromoblizacjom?

Techniki neuromobilizacji są stosowane w obrębie nerwów obwodowych. Stosuje się je bezpośrednio na nerwie pośrodkowym, łokciowym, promieniowym, mięśniowo-skórnym.

W obrębie kończyny dolnej taką terapię wykorzystuje się w przypadku zaburzeń dotyczących nerwów: kulszowego, udowego, piszczelowego i strzałkowego. Warto podkreślić, że tylko harmonijne funkcjonowanie układu nerwowego jest w stanie zagwarantować niezachwianą pracę narządu ruchu człowieka. Wynika to z faktu olbrzymich współzależności, powiązania tych struktur ze sobą. 

Przeczytaj także, czym jest rwa kulszowa i jakie są jej objawy.

Polecane dla Ciebie

Neuromoblizacje – wskazania

Wśród wskazań do neuromobilizacji nerwów należy wymienić takie schorzenia i dysfunkcje jak:

 • dyskopatia,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowego,
 • parestezje, mrowienie, drętwienie kończyn,
 • dysfunkcje mięśniowe,
 • porażenie nerwu twarzowego,
 • nieprawidłowa ruchomość w stawach,
 • zespół bolesnego barku,
 • łokieć golfisty,
 • łokieć tenisisty,
 • zespół kanału nadgarstka,
 • konflikt podbarkowy. Miała mieć podniesioną stawkę ze 160 na 180 zł 

Wszelkiego rodzaju zaburzenia przewodnictwa nerwowego mogą także stanowić wskazania do przeprowadzenia terapii manualnej układu nerwowego. Możliwość zastosowania takiego zabiegu należy jednak skonsultować wcześniej z lekarzem i fizjoterapeutą.

Neuromoblizacje – przeciwwskazania

Aby móc zastosować neuromobilizacje nerwu promieniowego, nerwu kulszowego czy nerwu pośrodkowego należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do wykonania takiej terapii. W tym przypadku dyskwalifikacją są następujące problemy:

 • podwyższona temperatura ciała zwiastująca infekcje,
 • zdiagnozowane infekcje bakteryjne oraz wirusowe,
 • nowotwory,
 • uszkodzenia mechaniczne tkanek nerwowych,
 • obecność poważnych zaburzeń o podłożu neurologicznym,
 • upośledzenie architektury narządu ruchu oraz połączeń stawowych o charakterze wrodzonym.

Niektóre przeciwwskazania należy traktować jako względne. Oznacza to, że w określonych przypadkach lekarz lub fizjoterapeuta mogą zdecydować o kwalifikacji do terapii mimo ich występowania. 

Przebieg terapii z wykorzystaniem technik neuromobilizacji

Przystępując do terapii z wykorzystaniem neuromobilizacji nerwów, najpierw wykonuje się badanie układu nerwowego. W przypadku fizjoterapii są to charakterystyczne testy pozwalające określić rodzaj dysfunkcji oraz obiektywne porównanie uzyskanych rezultatów. Mowa tutaj o popularnych testach napięciowych kończyny dolnej, jak np. test SLR (Straight Leg Raise), test Slump oraz test napięcia nerwu udowego. W obrębie kończyn górnych w diagnostyce wykorzystuje się testy napięciowe nerwów: łokciowego, promieniowego, mięśniowo-skórnego oraz pośrodkowego. 

Przystępując do terapii, należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu kończyny, głowy oraz samego kręgosłupa. Potem chwytając kończynę, doprowadza się do rozciągnięcia tkanek w danym obszarze. Dzieje się to poprzez odpowiednie ułożenie, chwyt i wprowadzenie ruchów ślizgu w tempie nie szybszym niż 1 na sekundę.

Zabiegowi może towarzyszyć mrowienie, ciepło oraz uczucie rozciągania. Niepokój powinien wzbudzić narastający ból – wówczas terapię należy przerwać i poszerzyć diagnostykę lub spróbować zmodyfikować wykonywane techniki. Sposób wykonania terapii różni się w przypadku poszczególnych nerwów. Jest to związane z ich topografią, co wymusza inny rodzaj ułożenia, odmienne traktowanie takiej struktury. 

Neuromobilizacje – efekty. Czy terapia jest skuteczna?

Zgodnie z doniesieniami naukowymi oraz z doświadczeniem terapeutów, neuromobilizacja może przynieść bardzo dobre rezultaty. Często taka forma oddziaływania stanowi dopełnienie innych form fizjoterapii, szczególnie jeśli chodzi o dysfunkcje układu nerwowego, takie jak: uwięźnięcia, kompresje, podrażnienia nerwów. 

O możliwości zastosowania takiej interwencji decyduje specjalista. Osobą, która fizycznie wykonuje techniki neuromobilizacji jest najczęściej fizjoterapeuta. Aby móc skorzystać z takiej formy rehabilitacji, wystarczy udać się do gabinetu, który posiada wykwalifikowanego w tym zakresie terapeutę. Cena zabiegu w placówce prywatnej może wahać się w granicach 80-150 zł. Jest to oczywiście uzależnione od doświadczenia, kwalifikacji i ilości czasu poświęconego na terapię. 

 1. Ayse T. B., Feride G., Sümer G. i in., The role of sensory nerve conduction study of the palmar cutaneous nerve in the diagnosis of carpal tunnel syndrome in patients with polyneuropathy, „Neurol India.” 2007, nr 55, s. 17–21.
 2. Michlovitz S. L., Conservative interventions for carpal tunnel syndrome, „J Orthop Sports Phys Ther.” 2004, nr 34, s. 589–600.
 3. Naeser M. A., Hahn K. A., Lieberman B. E. i in., Carpal tunnel syndrome pain treated with low-level laser and microamperes transcutaneous electric nerve stimulation: a controlled study, „Arch Phys Med Rehabil.” 2002, nr 83, s. 978–988.
 4. Kostopoulos D., Treatment of carpal tunnel syndrome: a review of the non-surgical approaches with emphasis in neural mobilization, „J Bodyw Mov Ther.” 2004, nr 8, s. 2–4.
 5. Hough A. D., Moore A. P., Jones M. P., Reduced longitudinal excursion of the median nerve in carpal tunnel syndrome, „Arch Phys Med Rehabil.” 2007, nr 88, s. 569–576.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

  Odmrożenie z zimna to stan skóry, w którym jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

 • Halitoza – brzydki, nieprzyjemny zapach z ust – jak go zwalczać?

  Halitoza jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetów stomatologicznych. Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze wiąże się z obecnością stanów patologicznych w jamie ustnej. Istnieje szereg przyczyn wynikających ze schorzeń układu pokarmowego i problemów laryngologicznych. Często źródłem problemu jest nieprawidłowa dieta.

 • Sprue tropikalna (psyloza) – przyczyny i objawy choroby przypominającej celiakię

  Sprue tropikalna jest chorobą zakaźną, która występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Objawia się nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, głównie witaminy B12 i kwasu foliowego, a także do anemii. Leczenie sprue tropikalnej jest uzależnione od przyczyny i może wymagać antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych i suplementów diety.

 • Komora hiperbaryczna – komu służy i jak z niej korzystać?

  Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, w którym przeprowadza się zabiegi tlenoterapii z wykorzystaniem stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Terapia w komorze hiperbarycznej stanowi uzupełnienie leczenia wielu dolegliwości, m.in. urazów, oparzeń czy incydentów niedokrwienia tkanek miękkich.

 • Tętno spoczynkowe – co to jest, jak je obliczyć i jakie są normy?

  Tętno spoczynkowe, znane również jako tętno bazowe, jest to liczba uderzeń serca na minutę, kiedy jesteśmy w stanie spoczynku lub w spoczynku fizycznym. Jest to ważne wskaźnik zdrowia, który pomaga lekarzom ocenić ogólne funkcjonowanie serca i układu krwionośnego. Normalne tętno spoczynkowe dla dorosłych waha się od 60 do 100 uderzeń na minutę. Wskaźnik ten może się jednak różnić w zależności od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i innych czynników, takich jak stres i choroby. Jeśli tętno spoczynkowe jest nieprawidłowe, należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i uzyskać odpowiednie leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij