Fizjoterapeuta dotyka głowy i ramienia pacjenta w gabinecie podczas neuromobiliacji
Mateusz Burak

Neuromobilizacja – wskazania, przebieg terapii, skuteczność

Neuromobilizacja to terapia manualna, której celem jest poprawa funkcjonowania struktur nerwowych organizmu poprzez bezpośrednie oddziaływanie na nerwy. Techniki neuromobilizacji są stosowane w obrębie nerwów obwodowych. Wskazania do zabiegu obejmują m.in. dyskopatię, rwę kulszową, bolesny bark, zaburzenia czucia czy zaburzenia propriocepcji.

Neuromoblizacja – czym jest neuromechanika? Jak wygląda prawidłowa mechanika tkanki nerwowej?

Neuromechanika jest dziedziną nauki, która próbuje wyjaśnić współzależności pomiędzy funkcjonowaniem mięśni, narządów zmysłów, wzorców ruchowych oraz ośrodkowego układu nerwowego, aby lepiej zrozumieć ruch. Za twórcę tej koncepcji uważa się Davida Butlera, który zapoczątkował także badanie układu nerwowego. Miało to miejsce w latach 90. ubiegłego stulecia. Określił on nie tylko najważniejsze według niego właściwości tkanki nerwowej, ale także dokonał podziału przyczyn możliwych zaburzeń układu nerwowego. Dodatkowo opracował wstępną koncepcję badania i przebiegu samego zabiegu neuromobilizacji. 

Neuromobilizacja (metoda Butlera) jest techniką, którą wykorzystuje się w leczeniu dysfunkcji struktur nerwowych. Mogą one ulegać sklejeniu, ściśnięciu lub podrażnieniu. W bardzo wielu przypadkach, w których pacjenci słabo reagowali na inne formy terapii, neuromobilizacja przyniosła oczekiwany efekt. Mowa tutaj o objawach, takich jak drętwienie, ból czy uczucie mrowienia w obrębie kończyn górnych bądź dolnych. 

Jakie nerwy poddaje się neuromoblizacjom?

Techniki neuromobilizacji są stosowane w obrębie nerwów obwodowych. Stosuje się je bezpośrednio na nerwie pośrodkowym, łokciowym, promieniowym, mięśniowo-skórnym.

W obrębie kończyny dolnej taką terapię wykorzystuje się w przypadku zaburzeń dotyczących nerwów: kulszowego, udowego, piszczelowego i strzałkowego. Warto podkreślić, że tylko harmonijne funkcjonowanie układu nerwowego jest w stanie zagwarantować niezachwianą pracę narządu ruchu człowieka. Wynika to z faktu olbrzymich współzależności, powiązania tych struktur ze sobą. 

Przeczytaj także, czym jest rwa kulszowa i jakie są jej objawy.

Powiązane produkty

Neuromoblizacje – wskazania

Wśród wskazań do neuromobilizacji nerwów należy wymienić takie schorzenia i dysfunkcje jak:

 • dyskopatia,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowego,
 • parestezje, mrowienie, drętwienie kończyn,
 • dysfunkcje mięśniowe,
 • porażenie nerwu twarzowego,
 • nieprawidłowa ruchomość w stawach,
 • zespół bolesnego barku,
 • łokieć golfisty,
 • łokieć tenisisty,
 • zespół kanału nadgarstka,
 • konflikt podbarkowy. Miała mieć podniesioną stawkę ze 160 na 180 zł 

Wszelkiego rodzaju zaburzenia przewodnictwa nerwowego mogą także stanowić wskazania do przeprowadzenia terapii manualnej układu nerwowego. Możliwość zastosowania takiego zabiegu należy jednak skonsultować wcześniej z lekarzem i fizjoterapeutą.

Neuromoblizacje – przeciwwskazania

Aby móc zastosować neuromobilizacje nerwu promieniowego, nerwu kulszowego czy nerwu pośrodkowego należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do wykonania takiej terapii. W tym przypadku dyskwalifikacją są następujące problemy:

 • podwyższona temperatura ciała zwiastująca infekcje,
 • zdiagnozowane infekcje bakteryjne oraz wirusowe,
 • nowotwory,
 • uszkodzenia mechaniczne tkanek nerwowych,
 • obecność poważnych zaburzeń o podłożu neurologicznym,
 • upośledzenie architektury narządu ruchu oraz połączeń stawowych o charakterze wrodzonym.

Niektóre przeciwwskazania należy traktować jako względne. Oznacza to, że w określonych przypadkach lekarz lub fizjoterapeuta mogą zdecydować o kwalifikacji do terapii mimo ich występowania. 

Przebieg terapii z wykorzystaniem technik neuromobilizacji

Przystępując do terapii z wykorzystaniem neuromobilizacji nerwów, najpierw wykonuje się badanie układu nerwowego. W przypadku fizjoterapii są to charakterystyczne testy pozwalające określić rodzaj dysfunkcji oraz obiektywne porównanie uzyskanych rezultatów. Mowa tutaj o popularnych testach napięciowych kończyny dolnej, jak np. test SLR (Straight Leg Raise), test Slump oraz test napięcia nerwu udowego. W obrębie kończyn górnych w diagnostyce wykorzystuje się testy napięciowe nerwów: łokciowego, promieniowego, mięśniowo-skórnego oraz pośrodkowego. 

Przystępując do terapii, należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu kończyny, głowy oraz samego kręgosłupa. Potem chwytając kończynę, doprowadza się do rozciągnięcia tkanek w danym obszarze. Dzieje się to poprzez odpowiednie ułożenie, chwyt i wprowadzenie ruchów ślizgu w tempie nie szybszym niż 1 na sekundę.

Zabiegowi może towarzyszyć mrowienie, ciepło oraz uczucie rozciągania. Niepokój powinien wzbudzić narastający ból – wówczas terapię należy przerwać i poszerzyć diagnostykę lub spróbować zmodyfikować wykonywane techniki. Sposób wykonania terapii różni się w przypadku poszczególnych nerwów. Jest to związane z ich topografią, co wymusza inny rodzaj ułożenia, odmienne traktowanie takiej struktury. 

Neuromobilizacje – efekty. Czy terapia jest skuteczna?

Zgodnie z doniesieniami naukowymi oraz z doświadczeniem terapeutów, neuromobilizacja może przynieść bardzo dobre rezultaty. Często taka forma oddziaływania stanowi dopełnienie innych form fizjoterapii, szczególnie jeśli chodzi o dysfunkcje układu nerwowego, takie jak: uwięźnięcia, kompresje, podrażnienia nerwów. 

O możliwości zastosowania takiej interwencji decyduje specjalista. Osobą, która fizycznie wykonuje techniki neuromobilizacji jest najczęściej fizjoterapeuta. Aby móc skorzystać z takiej formy rehabilitacji, wystarczy udać się do gabinetu, który posiada wykwalifikowanego w tym zakresie terapeutę. Cena zabiegu w placówce prywatnej może wahać się w granicach 80-150 zł. Jest to oczywiście uzależnione od doświadczenia, kwalifikacji i ilości czasu poświęconego na terapię. 

 1. Ayse T. B., Feride G., Sümer G. i in., The role of sensory nerve conduction study of the palmar cutaneous nerve in the diagnosis of carpal tunnel syndrome in patients with polyneuropathy, „Neurol India.” 2007, nr 55, s. 17–21.
 2. Michlovitz S. L., Conservative interventions for carpal tunnel syndrome, „J Orthop Sports Phys Ther.” 2004, nr 34, s. 589–600.
 3. Naeser M. A., Hahn K. A., Lieberman B. E. i in., Carpal tunnel syndrome pain treated with low-level laser and microamperes transcutaneous electric nerve stimulation: a controlled study, „Arch Phys Med Rehabil.” 2002, nr 83, s. 978–988.
 4. Kostopoulos D., Treatment of carpal tunnel syndrome: a review of the non-surgical approaches with emphasis in neural mobilization, „J Bodyw Mov Ther.” 2004, nr 8, s. 2–4.
 5. Hough A. D., Moore A. P., Jones M. P., Reduced longitudinal excursion of the median nerve in carpal tunnel syndrome, „Arch Phys Med Rehabil.” 2007, nr 88, s. 569–576.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij