Zakończenie ciąży przed terminem - ciąża ektopowa
Anna Posmykiewicz

Zakończenie ciąży przed terminem - ciąża ektopowa

Do ciąży ekotopowej dochodzi wówczas, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w innym miejscu niż trzon macicy. Częstość występowania ciąży ekotopowej szacuje się na około 1% wszystkich ciąż.

Najczęstszą lokalizacją ciąży ekotopowej jest bańka jajowodu. Tak naprawdę zarodek może ulec zagnieżdżeniu prawie wszędzie: w szyjce macicy, jajniku czy jamie brzusznej. Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety lokalizacja to ciąża brzuszna lub szyjkowa, ale na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko.

Przyczyny nieprawidłowego zagnieżdżenia się komórki jajowej mogą być bardzo różne. Dwie najczęstsze to obecność zrostów w jajowodach powstałych na skutek wcześniej przebytego zapalenia oraz endometrioza.  Ponadto do powstania ciąży ekotopowej mogą przyczyniać się też zaburzenia czynnościowe narządów płciowych, głównie nieprawidłowa kurczliwość jajowodów. Dodatkowo zaburzone proporcje pomiędzy stężeniami estrogenów i progesteronu mogą wywoływać nieprawidłową implantację. Jednak przyczyn może być znacznie więcej i tak naprawdę większość z nich nie została do końca poznana.

Ciąża ekotopowa w początkowym okresie przebiega tak samo jak ciąża prawidłowa. Ustaje krwawienie miesięczne i tym samym kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży.  Dlatego też na samym początku kobieta nie wie, że ciąża rozwija się nieprawidłowo i że może stanowić zagrożenie dla jej zdrowia lub nawet życia. Jednak po pewnym czasie, jeszcze przed wizytą u ginekologa, zaczynają się pojawiać niepokojące objawy:

  •     Bóle brzucha,
  •     Nieprawidłowe krwawienia,
  •     Uczucie niepełnego wypróżnienia,
  •     Ból barków oraz okolicy obojczyka,
  •     Bolesność w okolicy jajników,
  •     Bolesność dotykowa całego podbrzusza,
  •     Wyczuwalny guz w okolicy jajników,
  •     Stany podgorączkowe,
  •     Omdlenia.

W związku z tym kobieta zaczyna czuć  się zaniepokojona  i udaje się do lekarza. Ginekolog w czasie zwykłego badania czasem jednak nie może w 100% stwierdzić, że przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowo rozwijająca się ciąża. Czasem wymagane jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych celem stwierdzenia przyczyny złego samopoczucia. Najbardziej popularne badanie to USG, aczkolwiek czasami jest ono niewystarczające, gdyż ciąża może być niewidoczna. Czasami należy wykonać też oznaczenie hormonu beta-HCG bardzo czułą metodą radioimmunologiczną (zwykłe oznaczenie poziomu beta-HCG) w takiej sytuacji często daje fałszywie ujemny wynik.  Jeśli wynik oznaczany metodą radioimmunologiczną jest dodatni, a nie stwierdza się ciąży wewnątrzmacicznej, wtedy prawie na pewno można myśleć o ciąży ekotopowej.

Diagnozując ciążę ekotopową, lekarz musi ją różnicować z innymi jednostkami chorobowymi, dającymi podobne objawy. Należą do nich:

  •     Zapalenie przydatków,
  •     Poronienie wewnątrzmaciczne,
  •     Zapalenie wyrostka robaczkowego,
  •     Skręt torbieli jajnika,
  •     Pęknięcie torbieli jajnika.

Typowym leczeniem ciąży ekotopowej jest usunięcie nieprawidłowo rozwijającego się zarodka. Ze względu na to, że najczęściej rozwija się on w jajowodzie, często zachodzi konieczność usunięcia także jajowodu. Należy pamiętać o tym, że zbyt późno wykryta ciąża ekotopowa oraz zbagatelizowanie niepokojących objawów może być groźne dla kobiety. Dochodzi bowiem do wydalenia zarodka, który nie może się prawidłowo rozwijać, a to z kolei   wywołuje krwawienie do jamy brzusznej, które w porę niezdiagnozowane może doprowadzić nawet do śmierci kobiety.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij