
Zakończenie ciąży przed terminem - ciąża ektopowa
Najczęstszą lokalizacją ciąży ekotopowej jest bańka jajowodu. Tak naprawdę zarodek może ulec zagnieżdżeniu prawie wszędzie: w szyjce macicy, jajniku czy jamie brzusznej. Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety lokalizacja to ciąża brzuszna lub szyjkowa, ale na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko.
Przyczyny nieprawidłowego zagnieżdżenia się komórki jajowej mogą być bardzo różne. Dwie najczęstsze to obecność zrostów w jajowodach powstałych na skutek wcześniej przebytego zapalenia oraz endometrioza. Ponadto do powstania ciąży ekotopowej mogą przyczyniać się też zaburzenia czynnościowe narządów płciowych, głównie nieprawidłowa kurczliwość jajowodów. Dodatkowo zaburzone proporcje pomiędzy stężeniami estrogenów i progesteronu mogą wywoływać nieprawidłową implantację. Jednak przyczyn może być znacznie więcej i tak naprawdę większość z nich nie została do końca poznana.
Ciąża ekotopowa w początkowym okresie przebiega tak samo jak ciąża prawidłowa. Ustaje krwawienie miesięczne i tym samym kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Dlatego też na samym początku kobieta nie wie, że ciąża rozwija się nieprawidłowo i że może stanowić zagrożenie dla jej zdrowia lub nawet życia. Jednak po pewnym czasie, jeszcze przed wizytą u ginekologa, zaczynają się pojawiać niepokojące objawy:
- Bóle brzucha,
- Nieprawidłowe krwawienia,
- Uczucie niepełnego wypróżnienia,
- Ból barków oraz okolicy obojczyka,
- Bolesność w okolicy jajników,
- Bolesność dotykowa całego podbrzusza,
- Wyczuwalny guz w okolicy jajników,
- Stany podgorączkowe,
- Omdlenia.
W związku z tym kobieta zaczyna czuć się zaniepokojona i udaje się do lekarza. Ginekolog w czasie zwykłego badania czasem jednak nie może w 100% stwierdzić, że przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowo rozwijająca się ciąża. Czasem wymagane jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych celem stwierdzenia przyczyny złego samopoczucia. Najbardziej popularne badanie to USG, aczkolwiek czasami jest ono niewystarczające, gdyż ciąża może być niewidoczna. Czasami należy wykonać też oznaczenie hormonu beta-HCG bardzo czułą metodą radioimmunologiczną (zwykłe oznaczenie poziomu beta-HCG) w takiej sytuacji często daje fałszywie ujemny wynik. Jeśli wynik oznaczany metodą radioimmunologiczną jest dodatni, a nie stwierdza się ciąży wewnątrzmacicznej, wtedy prawie na pewno można myśleć o ciąży ekotopowej.
Diagnozując ciążę ekotopową, lekarz musi ją różnicować z innymi jednostkami chorobowymi, dającymi podobne objawy. Należą do nich:
- Zapalenie przydatków,
- Poronienie wewnątrzmaciczne,
- Zapalenie wyrostka robaczkowego,
- Skręt torbieli jajnika,
- Pęknięcie torbieli jajnika.
Typowym leczeniem ciąży ekotopowej jest usunięcie nieprawidłowo rozwijającego się zarodka. Ze względu na to, że najczęściej rozwija się on w jajowodzie, często zachodzi konieczność usunięcia także jajowodu. Należy pamiętać o tym, że zbyt późno wykryta ciąża ekotopowa oraz zbagatelizowanie niepokojących objawów może być groźne dla kobiety. Dochodzi bowiem do wydalenia zarodka, który nie może się prawidłowo rozwijać, a to z kolei wywołuje krwawienie do jamy brzusznej, które w porę niezdiagnozowane może doprowadzić nawet do śmierci kobiety.